Київські новобудови. /Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Квадратний метр за $1290. Незважаючи на страх російського вторгнення, ціни на нерухомість ростуть. Ось чотири причини

Київські новобудови. Фото Анна Наконечна

Вартість квадратного метру в українських новобудовах зросла до $1290. І ціни на квартири продовжують рости, незважаючи на можливе вторгнення Росії. Ось чотири фактори, які подолали страх

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ціна київської квартири в новобудові в доларах зросла на 29% за 2021 рік, свідчать дані ЛУН. Найвища ціна на житло на Печерську, найнижча – у Деснянському районі. У Львові нерухомість також подорожчала, але трохи менше – на 18%, до $800; в Одесі – на 13%, до $850. 

Клієнти продовжили бронювати квартири в забудовників, хоча біля кордонів стоїть 130 000 російських військових. Зміна лише одна: інвеcтори переносять перший платіж на кінець лютого, каже директор з продажів SAGA Development Герман Черніков. Кількість угод про розстрочку в компанії також збільшилася на 5–10%. Чому?

Забудовники почали закладати ціну дорогих будматеріалів у вартість квартир. Минулого року сировина дорожчала швидше за житло: бетон зріс у ціні на на 45%, керамоблок – на 30-40%, утеплювач – на 30%, метал – на 20% у середньому, пояснює експерт з нерухомості Вікторія Берещак. «Росте ціна будматеріалів – росте вартість квадратних метрів», – каже Сергій Степенко, аналітик компанії «СВ Девелопмент». Але ціни піднімалися поступово. 

Люди не витрачали багато під час пандемії і тепер шукають, куди вкласти гроші. На початку пандемії в 2020 році люди менше ризикували інвестувати і не витрачали гроші на подорожі. Щойно локдауни припинилися, покупців побільшало, а забудовники підняли ціни, пояснює Нацбанк у звіті з фінансової стабільності.

Українці купували більше вживаних квартир через дві причини: недовіра до забудовників та вищі зарплати. Реальні зарплати, за підрахунками НБУ, зросли на 16% у другому кварталі минулого року, на 9,4% – у третьому. «Люди перестали вірити ринку після банкрутств забудовників, у них стало більше грошей, і вони стали більше купувати вживаних квартир», – пояснює Степенко. Збудована квартира в Києві подорожчала в середньому на 11%, свідчать дані агентства нерухомості «Благовіст».

Забудовники піднімали ціни штучно, коли «Київміськбуд» став основним гравцем на ринку. «Київміськбуд» отримав у спадок новобудови «Укрбуду» після банкрутства компанії в 2020 році і погодився їх добудувати. Через це він став монополістом на ринку і зміг підвищити ціни, сказав Forbes менеджер НБУ на умовах анонімності. За його словами, за «Київміськбудом» ціни підняли й інші забудовники. «Ціна за квадратний метр вища за ціну місячної оренди, – каже економістка Наталія Задерей. – Темпи зростання аномально високі».

Ціна на квартири буде рости й далі. 20% опитаних ЛУН українців хочуть купити житло прямо зараз, а забудовники готуються підвищити ціни ще на 5–10% у 2022 році, прогнозує генеральний директор компанії Greenol Олег Приходько. «Інвестори перечікують зиму, покупці активізуються в середині березня», – каже Берещак. Однак Наталія Задерей сумнівається, що будуть купувати далі. «Люди біжать робити паспорти котам, щоб їх безпечно евакуювати, – каже вона. – Купівля квартири несумісна зі страхом війни».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні