Київські новобудови. /Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Квадратний метр за $1290. Незважаючи на страх російського вторгнення, ціни на нерухомість ростуть. Ось чотири причини

2 хв читання

Київські новобудови. Фото Анна Наконечна

Вартість квадратного метру в українських новобудовах зросла до $1290. І ціни на квартири продовжують рости, незважаючи на можливе вторгнення Росії. Ось чотири фактори, які подолали страх

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Ціна київської квартири в новобудові в доларах зросла на 29% за 2021 рік, свідчать дані ЛУН. Найвища ціна на житло на Печерську, найнижча – у Деснянському районі. У Львові нерухомість також подорожчала, але трохи менше – на 18%, до $800; в Одесі – на 13%, до $850. 

Клієнти продовжили бронювати квартири в забудовників, хоча біля кордонів стоїть 130 000 російських військових. Зміна лише одна: інвеcтори переносять перший платіж на кінець лютого, каже директор з продажів SAGA Development Герман Черніков. Кількість угод про розстрочку в компанії також збільшилася на 5–10%. Чому?

Забудовники почали закладати ціну дорогих будматеріалів у вартість квартир. Минулого року сировина дорожчала швидше за житло: бетон зріс у ціні на на 45%, керамоблок – на 30-40%, утеплювач – на 30%, метал – на 20% у середньому, пояснює експерт з нерухомості Вікторія Берещак. «Росте ціна будматеріалів – росте вартість квадратних метрів», – каже Сергій Степенко, аналітик компанії «СВ Девелопмент». Але ціни піднімалися поступово. 

Люди не витрачали багато під час пандемії і тепер шукають, куди вкласти гроші. На початку пандемії в 2020 році люди менше ризикували інвестувати і не витрачали гроші на подорожі. Щойно локдауни припинилися, покупців побільшало, а забудовники підняли ціни, пояснює Нацбанк у звіті з фінансової стабільності.

Українці купували більше вживаних квартир через дві причини: недовіра до забудовників та вищі зарплати. Реальні зарплати, за підрахунками НБУ, зросли на 16% у другому кварталі минулого року, на 9,4% – у третьому. «Люди перестали вірити ринку після банкрутств забудовників, у них стало більше грошей, і вони стали більше купувати вживаних квартир», – пояснює Степенко. Збудована квартира в Києві подорожчала в середньому на 11%, свідчать дані агентства нерухомості «Благовіст».

Забудовники піднімали ціни штучно, коли «Київміськбуд» став основним гравцем на ринку. «Київміськбуд» отримав у спадок новобудови «Укрбуду» після банкрутства компанії в 2020 році і погодився їх добудувати. Через це він став монополістом на ринку і зміг підвищити ціни, сказав Forbes менеджер НБУ на умовах анонімності. За його словами, за «Київміськбудом» ціни підняли й інші забудовники. «Ціна за квадратний метр вища за ціну місячної оренди, – каже економістка Наталія Задерей. – Темпи зростання аномально високі».

Ціна на квартири буде рости й далі. 20% опитаних ЛУН українців хочуть купити житло прямо зараз, а забудовники готуються підвищити ціни ще на 5–10% у 2022 році, прогнозує генеральний директор компанії Greenol Олег Приходько. «Інвестори перечікують зиму, покупці активізуються в середині березня», – каже Берещак. Однак Наталія Задерей сумнівається, що будуть купувати далі. «Люди біжать робити паспорти котам, щоб їх безпечно евакуювати, – каже вона. – Купівля квартири несумісна зі страхом війни».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд