Інвестиційні компанії та окремі підприємці багато років просували ідею індустріальних парків, вкладали мільйони доларів у будівництво та вибивали податкові пільги. А тепер, коли почалася війна і сотні компаній потребують релокації, виявилося, що в країні майже немає добудованих майданчиків, куди можна було б евакуювати бізнес
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
До війни на двох заводах торгівельно-промислового холдингу UBC Group у Харківській області працювало 3000 осіб, розробляючи холодильне обладнання. Але через постійні обстріли Харкова російськими військами ці підприємства зупинилися. «В один із наших заводів прилетіло чотири бомби по 500 кг кожна», – каже засновник компанії Ігор Гуменний.
Щоб відновити роботу, UBC почала перевозити частину співробітників та обладнання з Харкова до Вінниці, де місцева влада знайшли придатне приміщення під оренду. У цьому місті вже працює один із трьох заводів Гуменного – Green Cool, який розташований на території вінницького кластеру холодильного машинобудування.
Всього на 5 квітня Міністерство економіки України отримало 1424 подібні заявки на релокацію бізнесу. Переїхали та відновили роботу поки що лише 67 компаній.
Не всім пощастило знайти приміщення так само, як Гуменному. Ключова проблема евакуації великих підприємств – брак відповідних приміщень, каже Орест Фільц, керівник відділу залучення інвестицій Львівської ОДА. «Традиційно велика промисловість була сконцентрована у Центральній та Східній Україні, – каже він. – Наразі це все переїжджає на захід країни».
Допомогти із розміщенням могли б індустріальні парки. З 52 зареєстрованих в Україні парків 23 знаходяться у девʼяти областях, куди бізнес біжить від війни. Їхня загальна площа – 923 га. Для розуміння масштабу: це майже 1300 футбольних полів. На такій території могло б працювати 40 підприємств на кшталт заводу Coca-Cola під Броварами.
Але ці площі практично не задіяні у евакуації.
Пільги для індустріальних парків
Верховна Рада у вересні ухвалила перший із трьох законів про індустріальні парки. Він розширив перелік підприємств, які можуть розміщуватися в індустріальних парках, а також запровадив фінансові стимули для них, зокрема:
- компенсацію відсоткової ставки за кредитами на облаштування та їхню діяльність;
- дозвіл на роботу підприємств зі сфери переробки промислових та побутових відходів;
- будівництво, реконструкція та ремонт автомобільних доріг, ліній зв'язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій та іншої інфраструктури.
Два ще не ухвалені закони ( №5688 та №5689 ) передбачають для учасників парків:
- нульове мито на ввезення обладнання;
- скасування податку на прибуток на 10 років;
- право органам місцевого самоврядування самостійно встановлювати податку землю для індустріальних парків.
Ці закони було прийнято у першому читанні у грудні 2021 року. Депутати мали голосувати за закони у лютому 2022-го.
У бізнесу немає часу чекати
В ідеалі індустріальні парки – це промислові майданчики з приміщеннями та інфраструктурою: дорогами, електрикою, водою та газом. Це можуть бути переобладнані промзони (brownfield) або раніше незабудовані території (greenfield).
На відміну від будівництва підприємства з нуля, учасники індустріального парку можуть заощадити час і гроші, тому що керуюча компанія бере на себе проєктування та будівництво приміщень, облаштовує та обслуговує інфраструктуру, дороги, мережі постачання газу, води, електроенергії, отримує всі необхідні для цього дозволи .
Щоправда, в Україні переважна кількість індустріальних парків – це greenfield і на них немає приміщень, куди можна швидко перенести бізнес, каже Дмитро Горюнов, старший економіст Центру економічної стратегії. За словами директора керуючої компанії індустріального парку на заході України «Соломонове» Володимира Панова, щоб запустити виробництво в такому парку, потрібно щонайменше рік.
У бізнесу, що тікає від війни, нема такої кількості часу.
На Львівщині сім із девʼяти зареєстрованих індустріальних парків – це порожні поля навіть без електрики та води, каже Фільц. Це майже 200 га порожньої території. Інші два, які обіцяють дати кращі умови, тільки будуються:
- Перша черга «Спарроу Парк Львів» на 11 740 кв. м готова на 60% і добудується наприкінці вересня, каже Тарас Ястремський, комерційний директор девелопера Sparow Capital.
- Перша черга М10 Lviv Industrial Park на 14 400 кв. м готова на 35% і добудується до кінця 2022 року, каже Михайло Сакун, інвестиційний директор Dragon Capital, якій належить проєкт.
Попит на площі М10 Lviv Industrial Park, за словами Сакуна, значно перевищує загальну орендну площу першої черги парку. Незважаючи на це, прискорити будівництво поки що можливості нема через брак будматеріалів та порушену логістику. «Багато українських постачальників зупинили свої виробничі потужності, а деякі заводи зруйновані», – каже він.
Вільні приміщення поки що є в індустріальному парку «Біла Церква», що належить Василю Хмельницькому. Це два приміщення на 6000 кв. м, де зможуть розміститися одна-дві компанії, каже директор парку Андрій Ропицький. Але цей парк знаходиться у Київській області, за 90 км на південь від столиці.
Загалом у парку шість резидентів, серед яких «Нова Пошта» та агрокомпанія «Волиця-Агро». Цього року індустріальний парк, відкритий у 2018 році, планував вийти у прибуток. Парк заробляє на продажу або оренді приміщень та землі, а також послугах з охорони та прибирання території. За такою ж моделлю працюватиме і М10 Lviv Industrial Park.
Загальні інвестиції в індустріальний парк «Біла Церква» Ропицький оцінює у $40 млн. Земля коштувала $5 млн, інфраструктура теж $5 млн, інше було інвестовано у будівництво приміщень. Збиток у 2020 році двох юридичних осіб, повʼязаних із цим індустріальним парком – 23,4 млн грн, свідчать дані YouControl.
Учасники ринку вважають, що підтримка уряду була слабкою; багато власників майданчиків в очікуванні великих державних пільг відкладали подальше їхнє облаштування. За словами Ропицького, це одна з причин, чому в Україні немає великої кількості індустріальних парків, що по-справжньому працюють. «[Без пільг] багато хто не готовий вкладати такі гроші, – каже він. – А з огляду на ситуацію з безпекою, зараз без державних гарантій точно ніхто нічого не будуватиме».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.