Вокзал у Львові /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Через війну мільйони українців переїхали на Західну Україну. Як зросли ціни на житло у Львові, Ужгороді, Чернівцях та інших містах

5 хв читання

Вокзал у Львові Фото Getty Images

Жителі Києва, Харкова та інших міст винайняли майже все придатне для оренди житло на Західній Україні. Через ажіотаж ціни зросли в середньому на 10–80% від довоєнних

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

«Нічого немає, але залиште заявку», – кажуть рієлтори з Ужгорода Роман Перегинец та Мар’яна Нагорнюк у відповідь на запитання, чи можна зняти в місті житло. Репортерка Forbes зателефонувала їм як клієнт, що підшукує квартиру або дім. За даними Ліги експертів України, ціни на оренду квартир з січня по 11 березня в Ужгороді зросли на 46%, до $380–650. 

У місті станом на 14 березня перебуває понад 30 000 переселенців, пише на своїй Facebook-сторінці мер Ужгорода Богдан Андріїв. За його даними, лише 5000 людей поселилися у місцевих школах, гуртожитках або спортивних обʼєктах. Частина переселенців поїхала за кордон, решта – у приватних господарів. 

Загалом, до західних областей переїхали щонайменше 2,5 млн вимушених переселенців. Саме таку кількість із початку воєнних дій перевезла лише «Укрзалізниця» потягами. 70% із них прямували до Львова, решта до Ужгорода, Чопа, Івано-Франківська, Чернівців та інших міст, розповів Forbes прессекретар «Укрзалізниці» Олександр Шевченко. 

І хоча не всі пасажири потягів осіли в містах прибуття, все одно ті, хто залишився, створили ажіотажний попит на житло. 

Львів – зростання цін на 72%

Найвищі ціни на оренду – у Львові. Так було і до війни, свідчать дані Ліги експертів України. За підрахунками цієї організації, яка обʼєднує спеціалістів з нерухомості, у Львові вартість місячної оренди квартир з січня по 11 березня збільшилася в середньому на 72%. 

Наприклад, ціна однокімнатних квартир зросла з $342 до $500 за місяць, а трикімнатних – з $501 до $1020. У новобудовах неподалік центру цінник на однокімнатні квартири, які коштували до війни $400, піднявся до $1000, каже керівник IVA REALTY GROUP Василь Івандівка.

Два львівські рієлтори, з якими розмовляла репортерка Forbes, кажуть, що вільних квартир у місті практично не залишилося. Агентства нерухомості навіть почали складати списки тих, хто хоче орендувати житло. У агентства Real Estate Life у такому списку вже дві сотні претендентів. Але за останні два тижні здала лише одну квартиру в центрі Львова за $500, більше не зʼявилося. До війни оренда цієї квартири коштувала $450. 

Тим не менш станом на 12 березня, львівські рієлтори розмістили на сайтах пошуку житла 455 оголошень. Найдешевше житло – двокімнатна квартира в Галицькому та однокімнатна у Залізничному районах Львова за $154. Найдорожчу квартиру-студіо на чотири спальних місця здавали за $6200. 

Ужгород – зростання цін на 46%

Серед загальної кількості евакуйованих пасажирів потягів на Західну Україну приблизно 20% приїжджають до Ужгорода і в область, розповів Forbes Шевченко з «Укрзалізниці». 

Через наплив переселенців вільних квартир і будинків у місті та поруч із ним майже немає, каже ужгородський рієлтор Анна. Репортеру Forbes вона запропонувала лише один варіант заселення – будинок за €2000 за 100 км від Ужгорода. Але і в нього можна поселитися лише з 16 березня. 

За даними сайту пошуку нерухомості Address.ua, за два останні тижні оголошення про здачу квартир в Ужгороді дивилися в 109 раз частіше, ніж раніше. Трафік обʼяв про будинки виріс майже в 77 разів. Зараз вільне житло в Ужгороді і на Закарпатті можна знайти лише на OLX – пʼять квартир за ціною $205–900. 

В середньому, за даними Ліги експертів, орендувати в Ужгороді двокімнатну квартиру в лютому можна було $370 на місяць. За перші 11 днів березня ціна піднялася до $490. 

Івано-Франківськ – зростання цін на 10–15%

Рієлтори Івано-Франківська кажуть, що здали майже всі свої наявні квартири і навіть те житло, яке власники планували продати. «Ми обзвонюємо людей за кордоном, які мають нерухомість в Україні. І з їхнього дозволу взламуємо квартири, бо ключів немає, і здаємо їх», – розповідає керівник та засновник сайтів із пошуку житла в Києві, Львові та Івано-Франківську Orenda Олександр Лахтіонов. Минулого тижня за допомогою його сайтів житло знайшли близько 100 сімей, які приїхали до міста. 

Орендувати квартири на початку війни в місті боялися через авіаудари у перші години наступу Росії. Тепер їх забирають за лічені хвилини. «Їх ніхто практично не оглядає, а угоди укладаються на один-три місяці»,– каже Лахтіонов. За його словами, найбільший попит на квартири з трьома та пʼятьма спальними місцями. А от бажаючих зняти квартири з двома спальними місцями – найменший. Але і такі квартири в дефіциті. 

Щоб насичити ринок, франківські рієлтори шукають квартири в райцентрах та будинки в селах. «Багато сільських хат пустують, – каже Лахтіонов. – І ми заселяємо в них навіть, якщо у людини немає грошей». 

В середньому, за даними Ліги експертів України, ціни в Івано-Франківську зросли незначно в порівнянні з іншими містами – на 10–15%. За оцінкою Лахтіонова, найбільше подорожчало житло преміум-класу. Зараз за таку квартиру хочуть понад $1600, до війни найдорожче житло здали за $1000.

Власники квартир із новим ремонтом піднімають ціну через страх, що біженці зіпсують майно. «Люди вклали в квартиру $30 000–40 000 і переживають, що їм просто «вбʼють» ремонти», – пояснює Лахтіонов. 

Є запит й на купівлю житла. «Цікавляться ті, хто вірять, що війна закінчиться на територіях далеко від Західної України, – каже президент Асоціації фахівців нерухомості України Юрій Піта. – Так раніше робили переселенці з Донецька і Луганська». Наприклад, у Лахтіонова за тиждень зібралося близько 60 заявок на купівлю житла в економ-сегменті. Це будинки вартістю $25 000-30 000. «Ми навіть беремо завдаток, люди поселяються в будинках, і коли запрацюють реєстри, будемо проводити угоди», – каже він. 

Луцьк – ціни зросли на 10–15%

У Луцьку, судячи з обʼяв на сайтах з нерухомості, можна знайти 74 варіанти житла. Пристойну квартиру з ремонтом тут можна орендувати $170–340 на місяць. Саме такі варіанти запропонувала репортеру Forbes місцева рієлторка Мар’яна. 

В цілому, ціни на оренду в місті зросли не дуже стрімко. Це можна пояснити близькістю Луцька до Білорусі. Є загроза, що з її території можуть зайти ворожі війська. Загалом, знайти житло в цьому місті легше, ніж у інших населених пунктах Західної України. 

Але з кожним днем ситуація ускладнюється. До Луцька, в основному, приїхали люди з Києва, Харкова, Запоріжжя та Енергодара, каже голова Волинського регіонального відділення Асоціації рієлторів Ростислав Ганейчук. «Ми зіштовхуємося з тим, що мало є що запропонувати, але щодня отримуємо інформацію щодо нових квартир», – каже він. 

Чернівці – ціни зросли на 80%

Станом на 14 березня в Чернівцях пропонувалося для оренди сім квартир. Їхня ціна — $103–988. 

Хоча ціна оренди однокімнатної квартири в місті виросла з $205 до $271, за даними Ліги експертів, ціни на дво- і трикімнатні квартири стали вищими на 80–100%. Середня двокімнатна квартира в Чернівцях коштувала $270 у січні, у перші 11 днів березня коштує $492, ціна на трикімнатну виросла з $335 до $700 на місяць. 

Частина власників у Чернівцях перейшла з помісячної оренди на подобову: до війни оренда в день коштувала $34, зараз — майже $70, каже місцевий рієлтор Сергій Бородач. 

Він отримує 30–50 запитів у день на оренду житла. Причому клієнти готові платити будь-яку ціну, каже він. «Я б здав, та немає чого», – розводить руками Бородач. 

Хмельницький – ціни зросли на 10–15%

«Другий тиждень немає квартир. Люди пробують шукати житло самостійно, але його важко знайти», – розповідає Forbes директор Хмельницького агентства нерухомості AURA Денис Кімаковський. За його словами, в місті немає спекуляції на внутрішніх переселенцях. Цінники навіть знижують для жінок-переселенок із дітьми. 

Щоправда, це стосується квартир економ-класу. Але деякі орендодавці підвищують ціни майже вдвічі – з $170 до $273. 

Як і в Чернівцях, у Хмельницькому частина орендодавців перейшла з помісячної оренди на подобову. І тут ціни виросли. «Раніше здавали за $17 у день, зараз $21-24», – каже Кімановський. 

У цілому, опитані Forbes західноукраїнські рієлтори кажуть, що переселенці орендують житло на один–три місяці. Що буде далі, ніхто з них не береться прогнозувати. «Зараз усі колеги зайняті розселенням та допомогою переселенцям», – каже президент Асоціації фахівців нерухомості України Піта. 

«Квартир уже немає, ми витягуємо їх кілька щодня, – каже Лахтіонов. – Це мізер». На його думку, ціни не виростуть, навіть якщо потік переселенців не зупиниться. Але й нової пропозиції не буде. Вся надія на допомогу влади. Та на закінчення війни. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд