Платіжна карта фінтех-компанії Wirex підтримує понад 150 валют, зокрема біткоїн, ефіріум та лайткоїн. В останньому раунді британська компанія із R&D-центром у Києві залучила $15 млн, а попереду планує ще один на $60-80 млн. Як компанія робить криптовалюту зрозумілою та чому не говорить про своїх інвесторів
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Чим займається Wirex
Завдяки Wirex користувачі можуть оплачувати свої буденні витрати у криптовалюті. «Ти прикладаєш картку до платіжного терміналу і з твого рахунку списується біткоїн, конвертований у звичайну валюту», – розповідає Forbes CTO та керівник R&D у Wirex Руслан Колодяжний.
За криптовалюту користувачі Wirex оплачують проїзд чи вечерю в ресторані, купують хліб чи лате в McDonald’s. Завдання компанії, за словами Колодяжного, зробити цифрові і традиційні валюти рівними, зокрема, щоб конвертація із доларів чи євро у біткоїн чи ефіріум була непомітною.
Зараз у Wirex 4,5 млн клієнтів зі 130 країн. Серед сервісів: відкриття рахунку у різних валютах, переказ та обмін грошей, а також кешбек – користувачі можуть повертати до 2% витрат у власному токені компанії WXT. Також компанія хоче видавати кредити з пониженими ставками для користувачів криптовалют.
Wirex – партнер та Principal Member компаній Visa та Mastercard, завдяки чому може випускати власні картки. «Усі транзакції на блокчейні – публічні і за допомою аналітичних інструментів можна ідентифікувати адресу користувача і дізнатися, хто і як вивів гроші», – каже Колодяжний.
Додатком Wirex можна користуватися і в Україні, але лише для покупки і накопичення криптовалюти та отримання відсотків на депозити. Розраховуватися криптовалютою в Україні не можна, бо відсутнє відповідне законодавство. У жовтні президент Володимир Зеленський повернув закон про віртуальні активи на доопрацювання до Верховної Ради і відтоді про нього не чути. «Коли приймуть закон, запустимо усі функції», – каже Колодяжний.
На що витратять інвестиції
Отримані $15 млн інвестицій – це проміжний етап фінансування перед наступним раундом серії B у розмірі $60-80 млн, який запланований на 2022 рік. Компанія не розкриває своїх інвесторів. «Назвемо їх та оцінку, коли закриємо наступний раунд», – каже Колодяжний.
Залучені інвестиції витратять на маркетинг у США та розширення українського R&D-центру. Зараз у ньому працює 300 людей, але до кінця цього року Wirex хоче залучити ще 100 розробників. До цього компанія публічно залучила близько $10,3 млн інвестицій.
«Бізнес Wirex – прибутковий», – заявив Forbes Колодяжний, проте відмовився називати основні фінансові показники. Згідно з фінзвітом британської юрособи Wirex Holdings Limited за 2020 рік, у компанії було більше $2 млн збитків із виторгом $416 млн. У 2019 році компанія мала $1,7 млн прибутку із виторгом $244 млн. Цьогорічний фінансовий звіт у Wirex ще не публікували.
Головний офіс компанії – у Лондоні, проте вона також працює у інших країнах Європи, Азії та США. В Україні стартап розглядає вступ у «Дія City» – новий податковий та правовий режим для ІТ-компаній. «Ми за будь-яку ініціативу, яка покращує ІТ-інфраструктуру в Україні, але проєкт тільки стартував, тому поки намагаємося зрозуміти, наскільки ефективним він буде», – розповідає Колодяжний.
Хто заснував компанію
Заснували компанію росіяни Павло Матвєєв, 36 та Дмитро Лазаричев, 44 у 2014 році. Зараз вони проживають у Великій Британії та мають британське громадянство. Матвєєв більше десяти років працював незалежним консультантом у Morgan Stanley, BNP Paribas, Societe Generale та Credit Suisse.
Про біткоїн він дізнався ще у 2012 році – тоді він коштував не більше $13. Купувати для спекуляцій нову валюту було нецікаво – випускника факультету комп’ютерних наук зацікавили технології.
З Лазаричевим він познайомився у Москві на курсах англійської, потім майже одночасно переїхав з ним до Лондона, пише російський Forbes. За перший рік розробки засновники інвестували близько $300 000.
Примітка: додали інформацію про британське громадянство засновників.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.