Фінтех-компанія Wirex дозволяє купувати каву в McDonald’s за біткоїн. Вона залучила $15 млн на розвиток R&D в Україні та нові ринки /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Фінтех-компанія Wirex дозволяє купувати каву в McDonald’s за біткоїн. Вона залучила $15 млн на розвиток R&D в Україні та нові ринки

3 хв читання

Shutterstock

Платіжна карта фінтех-компанії Wirex підтримує понад 150 валют, зокрема біткоїн, ефіріум та лайткоїн. В останньому раунді британська компанія із R&D-центром у Києві залучила $15 млн, а попереду планує ще один на $60-80 млн. Як компанія робить криптовалюту зрозумілою та чому не говорить про своїх інвесторів

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Чим займається Wirex

Завдяки Wirex користувачі можуть оплачувати свої буденні витрати у криптовалюті. «Ти прикладаєш картку до платіжного терміналу і з твого рахунку списується біткоїн, конвертований у звичайну валюту», – розповідає Forbes CTO та керівник R&D у Wirex Руслан Колодяжний.

За криптовалюту користувачі Wirex оплачують проїзд чи вечерю в ресторані, купують хліб чи лате в McDonald’s. Завдання компанії, за словами Колодяжного, зробити цифрові і традиційні валюти рівними, зокрема, щоб конвертація із доларів чи євро у біткоїн чи ефіріум була непомітною.

Зараз у Wirex 4,5 млн клієнтів зі 130 країн. Серед сервісів: відкриття рахунку у різних валютах, переказ та обмін грошей, а також кешбек – користувачі можуть повертати до 2% витрат у власному токені компанії WXT. Також компанія хоче видавати кредити з пониженими ставками для користувачів криптовалют.

Wirex – партнер та Principal Member компаній Visa та Mastercard, завдяки чому може випускати власні картки. «Усі транзакції на блокчейні – публічні і за допомою аналітичних інструментів можна ідентифікувати адресу користувача і дізнатися, хто і як вивів гроші», – каже Колодяжний.

Додатком Wirex можна користуватися і в Україні, але лише для покупки і накопичення криптовалюти та отримання відсотків на депозити. Розраховуватися криптовалютою в Україні не можна, бо відсутнє відповідне законодавство. У жовтні президент Володимир Зеленський повернув закон про віртуальні активи на доопрацювання до Верховної Ради і відтоді про нього не чути. «Коли приймуть закон, запустимо усі функції», – каже Колодяжний.

На що витратять інвестиції

Отримані $15 млн інвестицій – це проміжний етап фінансування перед наступним раундом серії B у розмірі $60-80 млн, який запланований на 2022 рік. Компанія не розкриває своїх інвесторів. «Назвемо їх та оцінку, коли закриємо наступний раунд», – каже Колодяжний.

Залучені інвестиції витратять на маркетинг у США та розширення українського R&D-центру. Зараз у ньому працює 300 людей, але до кінця цього року Wirex хоче залучити ще 100 розробників. До цього компанія публічно залучила близько $10,3 млн інвестицій.

«Бізнес Wirex – прибутковий», – заявив Forbes Колодяжний, проте відмовився називати основні фінансові показники. Згідно з фінзвітом британської юрособи Wirex Holdings Limited за 2020 рік, у компанії було більше $2 млн збитків із виторгом $416 млн. У 2019 році компанія мала $1,7 млн прибутку із виторгом $244 млн. Цьогорічний фінансовий звіт у Wirex ще не публікували.

Головний офіс компанії – у Лондоні, проте вона також працює у інших країнах Європи, Азії та США. В Україні стартап розглядає вступ у «Дія City» – новий податковий та правовий режим для ІТ-компаній. «Ми за будь-яку ініціативу, яка покращує ІТ-інфраструктуру в Україні, але проєкт тільки стартував, тому поки намагаємося зрозуміти, наскільки ефективним він буде», – розповідає Колодяжний.

Хто заснував компанію

Заснували компанію росіяни Павло Матвєєв, 36 та Дмитро Лазаричев, 44 у 2014 році. Зараз вони проживають у Великій Британії та мають британське громадянство. Матвєєв більше десяти років працював незалежним консультантом у Morgan Stanley, BNP Paribas, Societe Generale та Credit Suisse. 

Про біткоїн він дізнався ще у 2012 році – тоді він коштував не більше $13. Купувати для спекуляцій нову валюту було нецікаво – випускника факультету комп’ютерних наук зацікавили технології.

З Лазаричевим він познайомився у Москві на курсах англійської, потім майже одночасно переїхав з ним до Лондона, пише російський Forbes. За перший рік розробки засновники інвестували близько $300 000.

Примітка: додали інформацію про британське громадянство засновників.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні