Європа хоче скасувати плату за роумінг для українців. Чи буде він повністю безкоштовним для всіх тут і зараз? Не зовсім /Фото Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Інновації
Дата

Європа хоче скасувати плату за роумінг для українців. Чи буде він повністю безкоштовним для всіх тут і зараз? Не зовсім

Україна має приєднатися до європейської роумінгової зони, заявила голова Єврокомісії у вересні 2022 року. Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Настав час, щоб Україна увійшла до європейської вільної роумінгової зони, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 14 вересня. Це в інтересах мільйонів українців у 27 країнах ЄС. Та інтеграція не буде миттєвою, вважає «велика трійка» мобільних операторів. Що ж насправді отримають їхні українські абоненти?

Безкоштовний роумінг означає, що абоненти мобільних операторів користуються зв’язком у інших країнах за «домашніми» тарифами. Наприклад, українці в Німеччині отримають послуги німецького мобільного оператора за ціною звичайної абонплати в Україні. І навпаки.

Проте існує низка винятків. «Головний – fair usage – політика чесного використання», – каже експрезидент українського оператора «Київстар» Петро Чернишов. Це означає, що абоненту потрібно періодично повертатися до рідної країни, щоб продовжити користуватися безкоштовним роумінгом за кордоном.

Тарифи на мобільний зв’язок у Європі різняться від країни до країни. Наприклад, припейд-пакети Vodafone у Румунії коштують €6–17 на місяць, у Німеччині – €4,99–20 за чотири тижні. В Україні компанія продає місячні пакети передплачених послуг значно дешевше – за €3,6–8.

Тож обмеження на перебування у ромінгу діють, по-перше, щоб упередити «SIM-картковий туризм». «Щоб дуже хитрі люди не могли купувати SIM-карти там, де вони найдешевші, а користуватися ними в дорогій країні», – пояснює Чернишов.

По-друге, безкоштовний роумінг – опція, а не обов’язкова послуга. Оператори можуть надавати її не у всіх пакетах послуг. Їм все одно доводиться платити за роумінг власних абонентів своїм закордонним конкурентам. Якщо потік мандрівників між країнами не симетричний, маленькі телеком-компанії з невеликою абонентською базою можуть вийти з гри.

«Деякі оператори з балтійських країн так і зробили», – каже Чернишов. Адже якщо суттєва кількість абонентів естонської компанії виїде відпочивати до Португалії, оператор ризикує просто збанкрутувати, наводить приклад він.

Як українські біженці платять за зв’язок у ЄС зараз

Для українців, що з 24 лютого, рятуючись від війни, виїхали з країни, вже пів року і так де-факто діє безкоштовний роумінг.

Станом на середину вересня за кордоном перебувають близько 3,76 млн абонентів українських операторів. Кожен із «великої трійки» так чи інакше надає своїм клієнтам у інших країнах інтернет-трафік та голосовий зв’язок за домашніми тарифами. Але наразі це скоріше акт благодійності з боку європейського телекому.

«Всі оператори мають підтримку закордонних партнерів, без яких наявні пільгові умови для українських абонентів були б навряд чи можливі», – каже керівник департаменту маркетингу lifecell Вадим Приходько.

Vodafone Україна оцінює вартість наданого за час війни безкоштовного зв’язку в роумінгу щонайменше у 569 млн грн. Для цього домовилися з 27 європейськими операторами про зниження ставки інтерконекту. «Нам пішли назустріч за умови, що ми не будемо на цьому заробляти», – казала у інтерв’ю Forbes CEO компанії Ольга Устинова. Але рішення тимчасове, і не зрозуміло, як довго ще діятимуть пільгові тарифи, наголошувала вона.

Безкоштовний роумінг на постійній основі – шанс для українських операторів дещо приборкати відтік клієнтів через воєнну міграцію. «Люди в роумінгу органічно переходять на місцевих операторів», – казав президент «Київстар» Олександр Комаров.

Абонентська база найбільшого в країні оператора в другому кварталі 2022-го скоротилася на 1,1 млн користувачів у порівнянні з попереднім роком. «Воєнні» втрати Vodafone суттєвіші. У 2021-му оператор мав 19 млн абонентів, у липні 2022-го – на 2,4 млн менше. Якщо ціна в роумінгу буде вигідною, мігранти охочіше зберігатимуть українські номери, вважає Чернишов.

Як скоро Україна приєднається до єдиного роумінгового простору Євросоюзу

«Цей процес не буде швидким, – каже Приходько із lifecell. – Потрібно адаптувати реалії українського телеком-ринку до європейських умов». Одна із перешкод – значна різниця в середніх чеках за мобільний зв’язок. Інші оператори теж не називають конкретних термінів – процедуру мають узгодити з європейським та українським регулятором НКРЗІ.

Технічно приєднатися до роумінгового простору ЄС нескладно, але наразі невідомо, які умови виторгує Україна. Вірогідно, українські телеком-компанії теж матимуть можливість зробити безкоштовний роумінг не обов’язковим, припускає Чернишов. 

Один із варіантів – включати таку опцію в окремі тарифні пакети. «Тут точно буде якась хитрість, інакше українські оператори можуть просто збанкрутувати», – каже він. Те ж саме стосується й лімітів на перебування в країні – хоча їх введення, найімовірніше, відтермінують – принаймні до завершення воєнного стану.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні