Україна має приєднатися до європейської роумінгової зони, заявила голова Єврокомісії у вересні 2022 року. /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Інновації
Дата

Європа хоче скасувати плату за роумінг для українців. Чи буде він повністю безкоштовним для всіх тут і зараз? Не зовсім

Україна має приєднатися до європейської роумінгової зони, заявила голова Єврокомісії у вересні 2022 року. Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Настав час, щоб Україна увійшла до європейської вільної роумінгової зони, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 14 вересня. Це в інтересах мільйонів українців у 27 країнах ЄС. Та інтеграція не буде миттєвою, вважає «велика трійка» мобільних операторів. Що ж насправді отримають їхні українські абоненти?

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Безкоштовний роумінг означає, що абоненти мобільних операторів користуються зв’язком у інших країнах за «домашніми» тарифами. Наприклад, українці в Німеччині отримають послуги німецького мобільного оператора за ціною звичайної абонплати в Україні. І навпаки.

Проте існує низка винятків. «Головний – fair usage – політика чесного використання», – каже експрезидент українського оператора «Київстар» Петро Чернишов. Це означає, що абоненту потрібно періодично повертатися до рідної країни, щоб продовжити користуватися безкоштовним роумінгом за кордоном.

Тарифи на мобільний зв’язок у Європі різняться від країни до країни. Наприклад, припейд-пакети Vodafone у Румунії коштують €6–17 на місяць, у Німеччині – €4,99–20 за чотири тижні. В Україні компанія продає місячні пакети передплачених послуг значно дешевше – за €3,6–8.

Тож обмеження на перебування у ромінгу діють, по-перше, щоб упередити «SIM-картковий туризм». «Щоб дуже хитрі люди не могли купувати SIM-карти там, де вони найдешевші, а користуватися ними в дорогій країні», – пояснює Чернишов.

По-друге, безкоштовний роумінг – опція, а не обов’язкова послуга. Оператори можуть надавати її не у всіх пакетах послуг. Їм все одно доводиться платити за роумінг власних абонентів своїм закордонним конкурентам. Якщо потік мандрівників між країнами не симетричний, маленькі телеком-компанії з невеликою абонентською базою можуть вийти з гри.

«Деякі оператори з балтійських країн так і зробили», – каже Чернишов. Адже якщо суттєва кількість абонентів естонської компанії виїде відпочивати до Португалії, оператор ризикує просто збанкрутувати, наводить приклад він.

Як українські біженці платять за зв’язок у ЄС зараз

Для українців, що з 24 лютого, рятуючись від війни, виїхали з країни, вже пів року і так де-факто діє безкоштовний роумінг.

Станом на середину вересня за кордоном перебувають близько 3,76 млн абонентів українських операторів. Кожен із «великої трійки» так чи інакше надає своїм клієнтам у інших країнах інтернет-трафік та голосовий зв’язок за домашніми тарифами. Але наразі це скоріше акт благодійності з боку європейського телекому.

«Всі оператори мають підтримку закордонних партнерів, без яких наявні пільгові умови для українських абонентів були б навряд чи можливі», – каже керівник департаменту маркетингу lifecell Вадим Приходько.

Vodafone Україна оцінює вартість наданого за час війни безкоштовного зв’язку в роумінгу щонайменше у 569 млн грн. Для цього домовилися з 27 європейськими операторами про зниження ставки інтерконекту. «Нам пішли назустріч за умови, що ми не будемо на цьому заробляти», – казала у інтерв’ю Forbes CEO компанії Ольга Устинова. Але рішення тимчасове, і не зрозуміло, як довго ще діятимуть пільгові тарифи, наголошувала вона.

Безкоштовний роумінг на постійній основі – шанс для українських операторів дещо приборкати відтік клієнтів через воєнну міграцію. «Люди в роумінгу органічно переходять на місцевих операторів», – казав президент «Київстар» Олександр Комаров.

Абонентська база найбільшого в країні оператора в другому кварталі 2022-го скоротилася на 1,1 млн користувачів у порівнянні з попереднім роком. «Воєнні» втрати Vodafone суттєвіші. У 2021-му оператор мав 19 млн абонентів, у липні 2022-го – на 2,4 млн менше. Якщо ціна в роумінгу буде вигідною, мігранти охочіше зберігатимуть українські номери, вважає Чернишов.

Як скоро Україна приєднається до єдиного роумінгового простору Євросоюзу

«Цей процес не буде швидким, – каже Приходько із lifecell. – Потрібно адаптувати реалії українського телеком-ринку до європейських умов». Одна із перешкод – значна різниця в середніх чеках за мобільний зв’язок. Інші оператори теж не називають конкретних термінів – процедуру мають узгодити з європейським та українським регулятором НКРЗІ.

Технічно приєднатися до роумінгового простору ЄС нескладно, але наразі невідомо, які умови виторгує Україна. Вірогідно, українські телеком-компанії теж матимуть можливість зробити безкоштовний роумінг не обов’язковим, припускає Чернишов. 

Один із варіантів – включати таку опцію в окремі тарифні пакети. «Тут точно буде якась хитрість, інакше українські оператори можуть просто збанкрутувати», – каже він. Те ж саме стосується й лімітів на перебування в країні – хоча їх введення, найімовірніше, відтермінують – принаймні до завершення воєнного стану.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні