Через маніпуляції за участі мобільних брокерів відбувається вибухове зростання цін на акції неліквідних підприємств. Це може повністю перекроїти устрій фондового ринку
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Головною суттю фондової біржі завжди був перерозподіл капіталу від одного власника іншому. Зараз все інакше. Багато хто приходить на фондовий ринок з мріями швидко розбагатіти, побачивши в соціальній мережі, скільки заробив їхній друг. Інші приходять, щоб розважитися, купуючи і продаючи акції, вони називають це трейдингом. Треті – щоб володіти часткою Apple, Google або іншого гіганта. Перераховувати можна довго, однак усе зводиться до того, що біржа перетворюється в супермаркет жадібності. Те, що спочатку створювали як інструмент організованого продажу капіталу, само перетворилося на неорганізоване казино.
Для купівлі акцій на фондових біржах інвестору необхідно відкрити брокерський рахунок. Брокер агрегує заявки всіх інвесторів і подає єдину заявку на біржу. Всі брокери діляться на два типи: prime-брокер, який має прямий доступ на біржу, а також роздрібний брокер, у якого доступ до біржі тільки через мережу prime-брокерів. Головна відмінність цих двох типів – робота з різними типами інвесторів. Якщо в роздрібного брокера сотні тисяч, а то й мільйони клієнтів із невеликим розміром капіталу, то prime-брокери в основному орієнтуються на малу кількість інвесторів із крупним капіталом: HNWI (high-net-worth individual – особа з високим рівнем власного капіталу), інвестиційні фонди, роздрібні брокери.
Тому маємо таку зв'язку: інвестор – роздрібний брокер – prime-брокер – біржа.
Інвестор відправив заявку на купівлю/продаж акцій, роздрібний брокер збирає такі заявки в єдиний пул і відправляє їх prime-брокеру, який виконує заявки на біржі. Таким чином, заявка на купівлю акції, відправлена інвестором, робить декілька кроків, перш ніж буде виконана на біржі.
Сучасні мобільні брокери, наприклад американський Robinhood, дали можливість торгувати на біржі кожному інвестору, спростивши інтерфейс усього до двох кнопок – «купити» або «продати» акцію, і повністю прибрали комісію за операції. Такий підхід додав на ринок мільйони приватних інвесторів із середнім розміром депозиту в $1000, які не могли обслуговуватися в інших роздрібних брокерів через високі транзакційні витрати.
Доступ до фондової біржі став простішим: поріг входу впав з одного мільйона до одного долара.
Прискорила цей процес і пандемія. Карантин поміняв поведінкові звички людей. Самоізоляція навчила всіх користуватися інтернетом. Компанії перейшли на віддалену роботу і досі знаходяться в гібридному режимі. Купувати в інтернеті вже не страшно, а звично. Цифрова грамотність зросла.
Для відновлення економіки Федеральна резервна система (ФРС) зайняла м'яку монетарну політику, надрукувавши трильйони нових доларів і знизивши вартість грошей (процентну ставку) практично до нуля. Уряд же виплатив додаткові допомоги з безробіття, тим самим направивши гроші безпосередньо до кишень людей. Населення отримало безкоштовні гроші, які нікуди витрачати.
Саме в цей період для мобільних брокерів настав зоряний час. Тисячі американських та інших інвесторів щодня здійснюють операції на біржі, відправляючи заявки через брокера. Брокер агрегує ці заявки, але, перш ніж відправити на біржу, продає дані про ту чи іншу заявку великим інвестиційним фондам: назва компанії, тікер на біржі, обсяг заявки, напрямок (купівля чи продаж). Використовуючи ці дані, можна зрозуміти поточний настрій інвесторів на ринку, у що вони інвестують, що продають. І заробити, зігравши на випередженні. Продаж даних про угоди і є основним бізнесом мобільних брокерів, завдяки чому вони дають доступ до біржі без комісій.
Але в такого підходу є і зворотна сторона – розпалюються азарт та авантюризм. Що може бути азартнішим, ніж гра на гроші? Тільки гра на гроші в компанії таких самих однодумців. Соціальні мережі дали свободу спілкування та поширення інформації. Найпопулярнішими стали Twitter і Reddit.
Сабреддіт WallStreetBets в кінці 2020 року налічував трохи більше 1,5 млн, на сьогодні вже має понад 10 млн передплатників. Близько 30% із цих передплатників – активні трейдери, які вкладають велику частину, а то й усі свої заощадження в якусь низьколіквідну акцію та пишуть про це в паблік. Інші трейдери долучаються до цього руху і теж купують акції цієї ж компанії. А тепер уявіть собі картину: близько мільйона трейдерів щодня відправляють заявки на купівлю акцій однієї компанії через мобільного брокера, який продає всі ці угоди великим фондам. А ті приймають рішення: якщо вони продавали акції, то знімають заявки на продаж і долучаються до покупок, а якщо не продавали, то теж долучаться до купівель усього натовпу.
У результаті відбувається вибухове зростання цін на акції. В основному, відбирають низьколіквідні акції, якими торгують мало фондів, на них легше розігнати ціну.
Першою компанією, що потрапила під роздачу «братства реддитовців», стала GameStop (тікер GME). Компанія є мережею оффлайн-магазинів із продажу ігрових приставок, ігор та аксесуарів. Виручка, яка стабільно падає, високий рівень боргу та збитки останніх років не зупинили «інвесторів». Акції компанії виросли на 1100%+ з початку 2021 року.
Другими під роздачу потрапили акції мережі кінотеатрів AMC Entertainment Holding (тікер AMC). Попит на фільми в кінотеатрах падає, рівень боргу компанії перевищує виручку більш ніж у десять разів. Але зростання акцій компанії склало 2600%+. Тобто, вклавши всього $1000 у січні 2021 року, на сьогодні можна було отримати $26 000.
Ці випадки не залишилися без уваги з боку уряду. Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) вже почала розслідування на предмет маніпуляції акціями. Це призведе до того, що правила торгів на біржі поміняються. Але роздрібні інвестори вже не підуть з ринку. Навпаки, тренд стає масовим, а значить, їх прийде ще більше.
Однак самі фондові ринки будуть іншими – повністю оцифрованими. Частина інвесторів так і залишаться індивідуальними трейдерами, а другу частину підключать під так званих robo-advisor – роботизованих фінансових радників, які будуть зарегульовані на рівні програмного коду, що повністю прибере людські емоції.
Фондові ринки майбутнього – це преміальний бутік для інвесторів із будь-яким інвестиційним капіталом. Роботизовані, регульовані та без людських емоцій.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.