Уряд, Офіс президента та нардепи дійсно повернулися до ідеї суттєвого скорочення Кабміну. Підтримка у реформи є, хоча й остаточний її формат ще обговорюється. Якщо її все ж затвердять, переформатування Кабміну, ймовірно, відбудеться ближче до початку весни 2023 року. Як виглядатиме оновлений український уряд?
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Велика урядова реформа, за якої Кабмін чекає суттєва трансформація та скорочення кількості міністерств, може відбутися вже на початку 2023 року, очікує співрозмовник Forbes серед високопосадовців у команді президента Володимира Зеленського.
Ця ідея обговорюється ще з часів підготовки України до першої конференції донорів у Лугано. Її остаточного дизайну ще немає. Нещодавню нараду у президента, де був презентований концепт скорочення кількості міністерств та створення так званого «центру уряду» співрозмовник називає «стартовою точкою».
«Усі процеси по міністерствам разом із корекцією бюджету завершаться до кінця першого кварталу», – зазначив він.
Втім, реалізувати таку масштабну реформу під час війни буде непросто. Які у неї шанси дійсно зробити український уряд значно меншим?
Як скорочуватимуть міністерства
Урядова реформа, що передбачає скорочення кількості міністерств до 12-16 (а зарплатний фонд – на 30%), є серед напрацювань Нацради відновлення, які презентували як план відновлення України у Лугано на початку липня.
Ідею підтримували Зеленський та премʼєр Денис Шмигаль, одним з основних драйверів виступав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, згадує співрозмовник у оточенні одного з топурядовців, який попросив не згадувати його імені та посади у цій статті. Його прізвище також звучало у контексті ідеї скоротити весь держапарат удвічі або на 100 000 чиновників, яка обговорювалась на початку червня.
Розмови про реформу актуалізувалися після того, як в ОП та уряді почали обговорювати створення мегаміністерства на чолі з міністром інфраструктури Олександром Кубраковим, каже на правах анонімності інший посадовець, дотичний до уряду.
За його словами, концепція скорочення до 14 міністерств, яку 8 листопада опублікувало видання ZN.ua, хоч і не остаточна, але в цілому відповідає дійсності. Зараз в Кабміні 20 міністерств.
У випадку реалізації ідеї уряд складатиметься з таких міністерств:
- Міністерство розвитку інфраструктури і територій (Обʼєднані Міністерства інфраструктури та розвитку громад та територій, а також Урядовий офіс з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій).
- Міністерство економічного розвитку (Мінекономіки, Мінстратегпрому (частково) та Мінагро).
- Міністерство цифрової трансформації (Мінцифри, Національне агентство України з питань державної служби та частково Мінстратегпрому).
- Міністерство у справах ветеранів і соціальної політики (Мінветеранів і Мінсоцполітики).
- Міністерство євроінтеграції, культури та інформполітики (Мінкульт та вертикаль профільного віцепремʼєра з євроінтерграції).
- Міноборони, МОЗ, Міносвіти, Мінекології, Міненергетики, МВС, Мінфін, Мінʼюст та МЗС залишаються без змін. Доля Мінмолодьспорту невідома.
- Додаткова нова структура – центр уряду, безпосередньо підпорядкований прем’єр-міністру, який займається координацією стратегій та програм. Схожий, але значно вужчий функціонал зараз має секретаріат Кабміну.
Коли може відбутися реформа уряду
Озвучена структура уряду не є фінальною. Наприклад, Міністратегпром може стати структурною одиницею Міноборони, зазначає один з урядовців, що попросив не згадувати його імені у цій статті.
Остаточну концепцію уряд може затвердити вже до кінця цього року, кажуть три співрозмовники Forbes серед топпосадовців у двох міністерствах та одній з дотичних до уряду структур. Далі за призначення нових міністрів та за необхідні зміни у бюджеті має проголосувати Верховна Рада.
«Цьому передуватимуть консультації, щодо обʼєднання міністерств, перерозподілу штату, – каже співрозмовник, близький до уряду. – Всі будуть намагатися відстояти своє місце в новому Кабміні».
Саме спротив з боку різних чиновників в уряді протягом останніх місяців гальмував реформу, каже один з юридичних консультантів ОП, який просив не згадувати його прізвище: «Звісно не всі в Кабміні задоволені цією реформою», – констатує він.
Наразі невідомо, хто з чинних міністрів залишиться у своїх кріслах або потрапить в обʼєднані міністерства. Високі шанси зберегти портфелі мають Кубраков, який очолить велике Міністерство інфраструктури і територій, чинна міністерка економіки Юлія Свириденко та голова Мінцифри Федоров, припускає співрозмовник, дотичний до Кабміну.
За оновленої структури суттєво зросте роль віцепремʼєрів, не кажучи вже про самого премʼєр-міністра, каже один з близьких до уряду співрозмовників. Позиції очільника Кабміну має посилити Центр уряду. Ця структура координуватиме роботу всіх міністерств та, відповідно, посилить контроль премʼєра над ними. Втім є сумніви, що це влаштує ОП та парламент, каже співрозмовник. «Та поки на поверхню ці дискусії не виходили», – зазначає він.
Лише бюрократична робота, яка супрводжуватиме такі масштабні зміни, може зайняти 3-4 місяці, каже співрозмовник у керівництві одного з міністерств. «Замість того, аби розробляти необхідні нормативні акти і закони, всі урядовці займатимуться тим, аби визначитись, кого скорочувати чи кого куди переводити», – прогнозує він. Його структура також може потрапити під обʼєднання.
Попередній досвід укрупнення міністерств за часів президента Зеленського виглядає не надто вдалим. У 2019-му обʼєдналися Мінекономіки та Мінагро, а також Міненерго та Мінекології. Вже через рік міністерства знов розділили.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.