Офіс президента хотів звільнити Юрія Вітренка з посади голови державної компанії «Нафтогаз України» ще навесні, проте це сталося тільки зараз. Ця відставка запускає цілу низку суттєвих кадрових змін в уряді. Що вони означають та хто буде управляти найважливішими для опалювального сезону напрямками?
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Серія кадрових перестановок серед українських топпосадовців розпочалася зі звільнення СЕО НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка, яке Кабмін затвердив 1 листопада. Нового очільника «Нафтогазу» буде призначено протягом двох тижнів, кажуть Forbes співрозмовники в керівництві партії «Слуга народу» та Офісі президента (ОП).
Головний претендент – чинний міністр розвитку громад та територій (раніше – Мінрегіонбуд) Олексій Чернишов. Ймовірно, парламент голосуватиме за його звільнення з уряду та призначення у «Нафтогаз» на наступному пленарному тижні. Далі Мінгромад обєднають із Міністерством інфраструктури Олександра Кубракова, кажуть два співрозмовники Forbes в Офісі президента та Кабміні. Кубраков очолить весь напрям та, ймовірно, отримає статус віцепремʼєра.
Що означає така ротація для найбільшої держкомпанії та одного з найскладніших напрямків у держуправлінні?
Як Вітренко посварився із Зеленським та Шмигалем
Вітренко очолив «Нафтогаз» у 2021-му, приставши на пропозицію президента Володимира Зеленського та премʼєра Дениса Шмигаля замінити у НАК Андрія Коболєва. Топменеджер обіцяв президенту знизити ціни на газ для населення та залишити «Нафтогаз» прибутковою компанією. Не вийшло. «Ціни на газ не зменшились, а «Нафтогаз» збанкрутував», – констатує один із колишніх топменеджерів «Нафтогазу», який попросив не згадувати його імені в цій статті.
У 2021 році «Нафтогаз» отримав 12 млрд грн чистого прибутку проти 19 млрд грн збитку в попередньому році. Виторг зріс на третину, до 217 млрд грн. Проте ці результати важко назвати хорошими, каже керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Минулого року дебіторська заборгованість компанії зросла на 35 млрд грн. «Нафтогаз» отримав 24 млрд грн грошового відтоку проти 19,5 млрд грн чистого притоку 2020-го.
«Нафтогаз» також не зміг правильно оцінити тенденції на газовому ринку влітку 2021 року. Компанія тоді майже не імпортувала газ, очікуючи падіння цін, а вони, навпаки, зросли до рекордних значень. «Це завдало державі збитків у $5 млрд, – каже ексменеджер «Нафтогазу», посилаючись на розрахунки, які є в розпорядженні Офісу президента».
Ще навесні 2022-го у ОП почали шукати заміну Вітренку. Серед претендентів був навіть Коболєв. Хоча й охочих очолити «Нафтогаз» напередодні найважчої в історії зими виявилось небагато. В шорт-лист зрештою увійшли заступник голови ОП Ростислав Шурма та очільник Мінрегіону Олексій Чернишов.
Відставка Вітренка планувалася на 2023-й. «Усе вказувало на те, що його хочуть зробити цапом-відбувайлом і повісити весь негатив за складний опалювальний сезон», – каже радник одного з міністрів на умовах анонімності.
Вітренка не влаштовував такий план. «Останні кілька місяців він всіляко провокував своє звільнення, – каже колишній топменеджер «Нафтогазу». – На нарадах у президента та премʼєра він вів себе по-хамськи, сварився, переводив стрілки на інших за власні невдачі». Показовим, каже співрозмовник, є останнє з рішень «Нафтогазу» – зупинити поставки газу Трипільській ТЕЦ. «Це було кероване самогубство», – каже він.
Вітренко, серед іншого, звинувачував уряд у провалі реструктуризації компанією єврооблігацій та публічно критикував завдання Кабміну накопичити до опалювального сезону 19 млрд кубометрів газу (для цього НАК мав імпортувати майже 6 млрд кубометрів газу за $8 млрд, яких у держкомпанії немає). Україна увійшла в опалювальний сезон із запасами трохи більше 14 млрд кубометрів.
«Врешті сторони втомились одна від одної настільки, що відкладати відставку до кінця зими стало неможливо», – каже народний депутат, який попросив не називати його прізвище в цій статті.
Хто такий Олексій Чернишов
Ще в серпні співрозмовники, дотичні до ОП та до топпосадовців у президентській політсилі, називали головним кандидатом на посаду очільника «Нафтогазу» Шурму. З того часу він дещо втратив позиції (не в останню чергу після невдалої спроби запустити реформу 10/10/10).«До того ж Шурма не хоче втрачати доступ до керівника ОП Андрія Єрмака та Зеленського», – каже на правах анонімності один з юридичних консультантів ОП.
Чернишов очолює Мінгромад із березня 2020 року. До цього (з жовтня 2019-го по березень 2020-го) він очолював Київську обласну державну адміністрацію. У 2017–2019 роках був головою Наглядової ради Українського клубу нерухомості URE Club.
У Чернишова добрі стосунки з Єрмаком та Зеленським, каже на правах анонімності один із близьких до ОП співрозмовників. «Головна перевага Чернишова – він неконфліктний та вміє знайти з кожним спільну мову», – каже співрозмовник.
У січні 2021-го він був одним із 30 запрошених гостей на святкуванні дня народження Зеленського. У листопаді 2021-го Чернишов разом із президентом був помічений на начебто святкуванні дня народження Єрмака на державній дачі в Карпатах. В ОП запевняють, що це був робочий візит з нагоди форуму для українських дипломатів.
Чернишов разом зі Шмигалем та міністром фінансів Сергієм Марченком представляли Україну на нещодавній конференції донорів у Берліні. Також він брав участь у оцінці збитків, нанесених Україні РФ.
Наскільки Чернишов компетентний, щоб очолити «Нафтогаз»? «Важко сказати, але його точно чекає непросте випробування», – каже колишній топменеджер «Нафтогазу».
Чернишов, за словами співрозмовника, приходить на «випалену землю» – компанія не має грошей, запаси газу мінімальні, очікується надскладна зима. «Щоб врятувати НАК, має відбутись кардинальна зміна ідеології. Банкова не повинна управляти «Нафтогазом», особливо під час війни», – каже він.
Нові перестановки в Кабміні та шанс для Кубракова
Найбільш вірогідний сценарій після переходу Чернишова до «Нафтогазу» – злиття Мінгромад із МІУ. Міністр інфраструктури Кубраков як очільник нового мегаміністерства може стати віцепремʼєром.
«Кубраков ще з літа перебрав на себе частину завдань Мінгромад щодо відновлення територій та інфраструктури, тому він у темі й для нього це не буде складним завданням», – каже один із консультантів ОП.
Прізвища Кубракова та Чернишова були в шорт-листах потенційних кандидатів на заміну Шмигалю у кріслі премʼєр-міністра. Настільки радикальну ротацію у Кабміні відклали до весни 2023-го, через складний опалювальний сезон. «Якщо Кубраков проявить себе як успішний керівник двох міністерств, він значно покращить свої шанси на те, щоб очолити уряд наступного року», – каже співрозмовник в ОП.
Питання з обʼєднанням міністерств ще не вирішено остаточно. Альтернатива – збереження Мінгромад під керівництвом нового міністра. Серед можливих кандидатур – заступниця голови депутатської фракції «Слуга народу» Олена Шуляк та перший заступник міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський, каже високопосадовець у Кабінеті міністрів на правах анонімності. Варіант із призначенням Шуляка підтвердив і нардеп у керівництві партії «Слуга народу».
Ще один кандидат, якого розглядали на роль голови «Мінрегіону», – голова «Укрзалізниці» Олександр Камишін. ОП моментами був невдоволений через наче б то занадто сильне залучення наглядової ради до процесу управління компанією, каже один із консультантів ОП. «Але наразі історія вичерпана, і цього року кадрові зміни на УЗ малоймовірні», – уточнює співрозмовник.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.