Зліва направо: Анатолій Бурміч, Дмитро Ісаєнко, Олександр Фельдман. Фото zagittya.com.ua / Ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Податковий законопроєкт тоне в поправках, яких понад 11 000. Хто їх вносить і чому

Зліва направо: Анатолій Бурміч, Дмитро Ісаєнко, Олександр Фельдман. Фото zagittya.com.ua / Ілюстрація Анна Наконечна

Перед тим як піти на канікули з 16 липня до 7 вересня, народні депутати прийняли в першому читанні урядовий законопроєкт №5600, який збільшить податки й перекриє схеми ухилення від них. Ініціатор закону міністр фінансів Сергій Марченко каже, що основні зміни торкнуться великого бізнесу. Однак не все так гладко: 230 депутатів внесли 11 314 правок. Більшість із них – від «Слуги народу», ОПЗЖ та самовисуванців

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Через велику кількість правок текст закону, який вміщався на 58 сторінках, тепер займає 3558 сторінок. Найактивнішими виявилися депутати президентської фракції «Слуга народу». За підрахунками Forbes, 52% правок внесли депутати зі «Слуги народу», нардепи з ОПЗЖ стали авторами та співавторами 50% правок, самовисуванці – 44%, із «Батьківщини» – 15%, «Європейської солідарності» – 8%, Опозиційного блоку – 7%, «Голосу» – 4%.

Найбільшу кількість колективних пропозицій, за підрахунками Forbes, внесла група нардепів з ОПЗЖ. Серед основних авторів: Анатолій Бурмич – 1562 зауважень, Дмитро Ісаєнко – 1474, Олександр Фельдман – 1429, Наталія Приходько – 584, Олександра Лукашева – 544 та Володимир Мороз – 448.

Найбільшу кількість персональних правок внесли Михайло Цимбалюк – 389 («Батьківщина»), Михайло Бондар – 357 («Європейська солідарність») та Андрій Пузійчук – 331 («Батьківщина»). Найбільше правок серед «слуг народу» – 291 – внесла Галина Янченко. Загалом, лише 48 депутатів подали понад 100 правок і тільки 10 із них значаться авторами понад 300 правок.

Принаймні половина з понад 11 000 правок мають ознаки так званого «парламентського спаму», коли зауваження є ідентичними з іншими, різняться кількома словами, цифрами або просто містять орфографічні чи стилістичні зміни.

Наприклад, 18 народних депутатів просять правками змінити назву законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», скоротивши її або доповнивши словами про адміністрування, ставки тощо. Наприклад, нардепи із ОПЗЖ Бурміч, Ісаєнко та Фельдман подали у співавторстві одразу три ідентичні пропозиції: додати до назви фразу «щодо забезпечення непомірного навантаження на економіку України». Різниця між ними лише в порядку імен авторів.

Внесення такої кількості зауважень до законопроєкту – це спроба депутатів заблокувати прийняття реформаторського закону, щоб великий бізнес платив менше податків, переконаний Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з оподаткування. «Зрозуміло, що колеги керуються не тільки альтруїстичними мотивами ігор у політиканство, – каже Гетманцев, який сам подав 121 правку. – Затягування розгляду податкового законопроєкту залишає мільярди в кишенях великого олігархічного бізнесу».

Аби протидіяти зловживанням «парламентських спамерів», за його словами, президентська партія вже з нового сесійного сезону у вересні готується застосовувати до депутатів «антиспам-процедури». Група депутатів зі «Слуги народу», у тому числі голова фракції Давід Арахамія та голова партії Олександр Корнієнко, 21 липня зареєстрували проєкт закону №5813, який має внести зміни до регламенту реєстрації правок. За ним аби внести постанову до проголосованого законопроєкту, необхідно зібрати підписи 45 депутатів із різних фракцій та груп. На сьогодні в парламенті є п’ять фракцій.

«Законопроєкт покликаний не допускати «постановчого спаму» в парламенті, який опозиція використовує для блокування важливих реформ, – каже Корнієнко. – Це буде непросто, але ми лобіюватимемо його прийняття вже у вересні».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні