«Агентство оборонних закупівель» Міноборони уклало контракти зі 102 вітчизняними постачальниками, з яких 45% – це виробники дронів, повідомив керівник департаменту політики закупівель Міноборони Гліб Канєвський в інтервʼю «Інтерфакс-Україна».
Український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) на другому році повномасштабного вторгнення Росії зріс втричі – до $3 млрд. Серед 500 оборонних компаній, які працюють на цьому ринку, 80% – приватні.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Ключові факти
- За його словами, 70% контрактів «Агенції оборонних закупівель» укладено з вітчизняними виробниками, а 30% – імпорт.
- Зокрема, вітчизняних виробників Агенція закуповує переважно бронеавтомобілі, міномети, самохідні артилерійські установки тощо, а за кордоном – те, що в Україні або ніколи не виробляли, навіть за радянських часів, або були втрачені технології за період незалежності, зокрема ППО, ракети до ППО, номенклатура боєприпасів. Особливу увагу приділяють снарядам 155-го калібру, тобто натовського стандарту.
- «Загалом зараз контракти укладені зі 102 вітчизняними постачальниками або виробниками, з яких 45% – це виробники БПЛА», – пояснив він.
- Йдеться про виробників або постачальників, які складають на території України з іноземних компонентів свої вироби й продають їх Міністерству оборони через «Агенцію оборонних закупівель» і доставляють до Збройних сил України.
- У «Державного оператора тилу» показник за контрактами з українським виробником дещо вищий, оскільки легка, харчова промисловість мають розвинене виробництво в Україні. «Отже, йдеться зараз про 180 українських постачальників, з яких 110 – це речовий напрям, 45 – продовольчий напрям і понад 25 компаній – напрям паливно-мастильних матеріалів», – сказав він.
- Також Канєвський наголосив, що міжнародні компанії, які хочуть працювати з тиловим напрямом із ЗСУ, так чи інакше мають думати про локалізацію свого виробництва. Він пояснив, що від Збройних сил подають особливі вимоги технічної специфікації до всіх груп товарів тилового забезпечення.
- Орієнтовний бюджет агентств «Державний оператор тилу» та «Агенція оборонних закупівель» на сьогодні становить близько 280 млрд грн, і цю суму буде збільшено, тому що потреби Збройних сил України зростають.
Контекст
З 1 грудня 2023 року в Україні працює нова система закупівель для Збройних сил України, розроблена за принципами НАТО. Раніше всі повноваження щодо закупівель були зосереджені в Департаменті ресурсного забезпечення Міноборони. Нова система закупівель складається з двох рівнів. На першому рівні – Департамент політики закупівель Міноборони, на другому – два новостворених держпідприємства, які безпосередньо займатимуться закупівлями: «Агенція закупівель у сфері оборони» (ДП «Державний оператор тилу») та «Агенція оборонних закупівель».
Український держбюджет покриває менше третини спроможностей українських виробників – на закупівлю озброєння в держбюджеті цьогоріч передбачено лише $6 млрд із необхідних $20 млрд, розповідав 13 квітня Олександр Камишін, міністр стратегічних галузей промисловості.
Українські компанії випускають дрони, артилерійські установки, бронетехніку та майже опанували виробництво натівських артилерійських снарядів калібру 155 мм. У 2024-му український ОПК може виробляти впʼятеро більше. Детальніше про це читайте тут.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.