Категорія
Новини
Дата

«АвтоКрАЗ» і «Росава» не могли експортувати у РФ з 2018-го». Жеваго прокоментував санкції РНБО

1 хв читання

Один з найбагатших українців Констянтин Жеваго вважає безпідставними довічні санкції, які проти нього в лютому 2025-го запровадив президент Володимир Зеленський. В інтервʼю Forbes Ukraine Жеваго пояснив, що він і його компанії під санкціями Росії з 2018-го і тому не могли торгувати з агресором.

Подарунок для справжніх лідерок та лідерів

Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз

Деталі

  • За інформацією Forbes Ukraine від правоохоронних органів, серед причин запровадження санкцій проти Констянтин Жеваго: з 2017 до 2022 року його компанії поставили в РФ продукції на 7,5 млрд грн. «АвтоКрАЗ» поставляв вантажівки, які могли бути використані в російській армії, а «Росава» – шини, які через Росію були поставлені на територію ДНР/ЛНР.
  • «Це все брехня», – каже Жеваго. «Я і мої підприємства під санкціями Росії з 2018-го року за мою антиросійську політичну позицію, – додає він. – Тому «АвтоКрАЗ» чи «Росава» не могли постачати будь-яку продукцію в РФ, навіть якби дуже сильно хотіли».
  • Жеваго вважає санкції проти себе політичним переслідуванням і планує оскаржувати їх в українських судах та ЄСПЛ. «Впевнений, що ці санкції будуть скасовані», – каже він.

Контекст

Стосунки бізнесмена Костянтина Жеваго із президентом Володимиром Зеленським не задались одразу після перемоги останнього у виборах. У середині 2019-го Жеваго відмовився від пропозиції ОП погасити борги, які залишилися після банкрутства банку «Фінанси та Кредит», за словами дотичних до переговорів співрозмовників і самого Жеваго.

Після цього Генпрокуратура оголосила його в міжнародний розшук у справі «Фінанси та Кредит». Проте у 2023-му Верховний суд Франції в Парижі відмовив у задоволенні запиту української сторони про екстрадицію бізнесмена.

Новий виток конфлікту – 12 лютого 2025-го РНБО запровадила проти Жеваго довічні санкції. Офіційно причини запровадження санкцій не повідомляли. За даними, отриманими Forbes Ukraine у правоохоронних органах, компанії Жеваго «АвтоКрАЗ» і «Росава» нібито продали в РФ продукцію на 7,5 млрд грн, частина якої була поставлена на територію ДНР/ЛНР.

Майже через місяць, на початку березня, Печерський районний суд Києва передав до АРМА 49,5% Полтавського ГЗК, найбільшого активу Ferrexpo, акціонером якого є Жеваго (49,3%). Серед інших акціонерів: One Fin Capital (3,8%), Interactive Brokers (3,2%), BlackRock (3%), UBS (2,6%).

Майно було арештоване в межах розслідування ДБР за підозрою Жеваго у розтраті $113 млн із банку «Фінанси та Кредит». АРМА поки не взяло актив в управління. Для цього потрібно змінювати законодавство, пояснила на початку березня голова АРМА Олена Дума. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні