За минулий рік до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 441,9 млрд грн, це на 43,8 млрд грн більше, ніж у 2022 році, повідомляє Міністерство фінансів. Найбільший приріст доходів зафіксовано у Київський області.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
Основними доходами загального фонду місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) у 2023 році були:
- 289,4 млрд грн – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- 55,8 млрд грн – єдиний податок;
- 34,5 млрд грн – плата за землю;
- 22,4 млрд грн – акцизний податок;
- 14,5 млрд грн – податок на прибуток підприємств приватного сектору економіки;
- 9,1 млрд грн – податок на нерухоме майно.
Приріст доходів загального фонду місцевих бюджетів до 2022 року було зафіксовано у таких областях: Київська (на 26%), Черкаська (20,8%), Закарпатська (17,5%), Рівненська (16,2%), а також у Києві (17,6%).
- Збільшення доходів у цих областях пов’язано з переїздом у ці регіони внутрішньо переміщених осіб та бізнесу із територій, де ведуться або велися бойові дії, або з територій, які були чи є тимчасово окупованими РФ.
- Найменший показник доходів водночас виявлено в областях, де проходять активні бойові дії або території яких були чи є тимчасово окупованими, зокрема в Донецькій, Запорізькій, Луганській та Херсонській областях.
- У Мінфіні зазначили, що завдяки швидкій адаптації до воєнного стану підприємств, органів держвлади та місцевого самоврядування вдалося забезпечити збільшення доходів загального фонду місцевих бюджетів на 11% у порівнянні з 2022 роком, із за рахунок цих ресурсів буде здійснюватись фінансування першочергових потреб на місцевому рівні.
Контекст
8 листопада Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових із місцевих бюджетів у держбюджет.
Місцеві бюджети готуються до втрати десятків мільярдів гривень надходжень, які вони отримують від податку на доходи фізичних осіб. Ймовірно, значна частина цього податку, що генерується з зарплат військових, надходитиме напряму до центрального бюджету. Йдеться про 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного, уточнив премʼєр-міністр Денис Шмигаль.
Це дійсно болючий удар для місцевого самоуправління, яке стало звикати до суттєвих надходжень саме від військового ПДФО. Для деяких громад ця втрата буде критичною. Наприклад, у Миколаєві ПДФО з зарплат військових генерує 46% доходів бюджету, розповідає мер міста Олександр Сєнкевич. «Без цих грошей нам не вистачатиме коштів на зарплати, комунальні послуги, обслуговування міста», – каже він.
Для таких випадків уряд планує запровадити наступного року додаткову дотацію для міст і громад, де військовий ПДФО є бюджетоутворювальним податком.
Та чи достатньо цього, щоб вирішити фінансові суперечності між центральною та місцевою владою, читайте в матеріалі Forbes.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.