Категорія
Новини
Дата

ЄБРР може збільшити фінансування для відновлення української енергосистеми

2 хв читання

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) вивчає можливість збільшення підтримки, щоб допомогти Україні подолати критичну нестачу електроенергії, пише Bloomberg.

Через повномасштабне вторгнення РФ енергетичний сектор України зазнав прямих збитків і непрямих фінансових втрат на суму $56,2 млрд, таку оцінку дає аналітична команда Київської школи економіки (KSE) станом на травень.

Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!

Ключові факти

  • Цього місяця ЄБРР виділив €300 млн на допомогу державним енергетичним компаніям у ремонті пошкоджених обʼєктів та будівництві нових децентралізованих генеруючих потужностей. За словами президента кредитора Оділь Рено-Бассо, фінансування ще може збільшитись.
  • «Це свого роду початок, відправна точка, вона може бути вищою, – сказала Рено-Бассо в інтервʼю в Києві. – Ми вивчаємо, як ми можемо надати підтримку та розвивати систему виробництва електроенергії». При цьому приватні компанії також можуть претендувати на фінансування, зазначила вона.
  • За її словами, ЄБРР продовжить надавати підтримку у розмірі від €1,5 млрд до €2 млрд на рік на інфраструктуру, енергетичну безпеку, відновлення та модернізацію. 
  • Також вона згадала про мобілізацію і зазначила, що її прискорення посилює нестачу робочої сили, яка виникла після того, як мільйони людей знайшли притулок в інших країнах Європи. «Підтримка економіки дуже важлива, оскільки вам потрібні податкові надходження, електрика, громадський транспорт і персонал, здатний це робити, – сказала Рено-Бассо. – Все це потрібно збалансувати».
  • Вона додала, що збереження програми Міжнародного валютного фонду «буде дуже важливим», і владі доведеться провести антикорупційні реформи відповідно до угоди, щоб забезпечити подальшу підтримку.
  • Наразі перспективи фінансування України до кінця цього року стабільні, оскільки закордонні партнери, швидше за все, виконають свої зобовʼязання щодо підтримки країни, сказала очільниця ЄБРР. «Але 2025 рік, особливо зима, буде непростим, – сказала вона. – Необхідно більше ясності щодо того, як покрити фінансовий дефіцит».

Контекст

Під час повномасштабного вторгнення РФ окупувала понад 18 ГВт електрогенеруючих потужностей, зокрема найбільшу в Європі Запорізьку АЕС

Повністю зруйновані Каховська та Дніпровська ГЕС, а також Зміївська й Трипільська ТЕС

Критичних пошкоджень (понад 80%) зазнали приватні теплоелектростанції, серед яких Ладижинська, Бурштинська, Добротвірська, Курахівська, Криворізька та Придніпровська ТЕС. 

Пошкоджено близько половини високовольтних підстанцій передачі електроенергії. Російські війська фактично знищили всі нафтопереробні заводи на території України й значну частку інфраструктури зі зберігання нафти та нафтопродуктів.

«Укренерго» прогнозує, що ситуація в енергосистемі наступні кілька тижнів суттєво погіршиться. З 11:00 до 23:00 графіки відключень будуть більшими, ніж у решту часу доби. «Енергоатом» планує вивести в ремонт чергові енергоблоки АЕС. Їх планують повернути до роботи через два місяці.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні