Кредитори ТОВ «Дієса» (мережа «Ельдорадо») схвалили 67% вимог за планом санації. Тепер компанія має затвердити план реструктуризації боргу більш як в 1 млрд грн у Господарському суді Києва і надіслати його всім залученим кредиторам, повідомив Forbes старший партнер Ario Law Firm Юліан Хорунжий, який консультує «Ельдорадо».
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- 22 вересня на загальному засіданні кредитори ТОВ «Дієса» (торгова мережа «Ельдорадо») схвалили план реструктуризації боргу компанії у 1 млрд грн. Кредитори (їх більше 300 у «Ельдорадо») схвалили 67% вимог від загальної кількості за планом реструктуризації.
- Надалі «Ельдорадо» має підписати і надіслати заяву до Господарського суду Києва і кредиторам про затвердження плану санації, каже Юліан Хорунжий. У разі її відповідності вимогам суд призначає засідання для її розгляду, на якому, зокрема, заслуховує всіх кредиторів.
- Далі рішення за кредиторами. Вони можуть спробувати довести суду, що: 1) було порушено порядок проведення або схвалення плану санації; 2) умови погашення вимог цих кредиторів є гіршими, ніж погашення вимог кредиторів, які голосували «за»; 3) у разі ліквідації боржника (банкрутства) вони мають можливість отримати більший розмір задоволення своїх вимог, аніж з планом санації, пояснює юрист Хорунжий.
- За його словами, якщо суд встановить, що відповідь на всі три питання «ні», то він затверджує план санації і боржник починає його виконання. Якщо хоча б на одне питання буде відповідь від кредиторів «так», то суд відмовить у затвердженні плану.
- У разі відмови від плану реструктуризації суд відкриє провадження у справі про банкрутство з найімовірнішим подальшим переходом до процедури ліквідації. На думку Хорунжого, етап розгляду вимог кредиторів з урахуванням завантаженості судів Києва може тривати два-три роки.
Контекст
До повномасштабного вторгнення у 2022 році Forbes оцінював мережу «Ельдорадо» приблизно у $100 млн. Станом на серпень 2023-го оцінка впала до $45 млн.
У 2021-му за виторгом мережа посідала третє місце після Comfy та «Фокстроту». «Раніше «Ельдорадо» займало частку 10–12% на ринку, нині вона впала до 1–6%, ніхто точно не знає», – підрахував CEO мережі «Комп’ютерний всесвіт» Павло Карачевський.
Виторг ТОВ «Дієса» («Ельдорадо») у 2021 році становив 14,2 млрд грн, у 2022-му компанія, на відміну від конкурентів, не публікувала фінансові дані. «Цього не зробили, бо разом із частиною товару через агресію РФ було втрачено значну частину архіву», – каже директор юридичного департаменту «Ельдорадо» Максим Байдик. Наразі ритейлер у процесі відновлення своєї звітності.
Про значне погіршення фінансового стану «Ельдорадо» розповідав Forbes топменеджер одного з банків, що кредитував компанію. Зрештою компанія розпочала процедуру реструктуризації боргу (досудової санації) більш як на 1 млрд грн. Ця заборгованість виникла через російське повномасштабне вторгнення перед незабезпеченими кредиторами – партнерами, постачальниками та дистрибʼюторами.
«До січня 2023 року велика кількість банків так і не відновила корпоративне кредитування, що унеможливило отримання кредитів на підтримку діяльності та відновлення мережі», – каже Максим Байдик. За таких умов залишалася європейська процедура досудової санації, додає він.
Таке відбувається не вперше. У грудні 2022-го Forbes повідомляв, що компанії мільйонера Віктора Поліщука, які управляють ТРЦ Gulliver, мережею «Ельдорадо» й кількома великими складами, від початку війни перестали обслуговувати кредити перед держбанками (Ощадбанк та Укрексімбанк).
У випадку з «Ельдорадо» великим кредитором серед державних фінустанов є Ощадбанк. У 2018 році компанія (позичальниками виступають юрособи «Дієса», «Технополіс-1», «Техенерготрейд») вже реструктуризувала борг перед банком на $120 млн. Заставою були товари з обігу та, головне, особиста порука Поліщука.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.