Власник ТРЦ «Гулівер» Віктор Поліщук знову домовляється з держбанками про реструктуризацію кредитів. Його компанії не обслуговують боргів із початку війни, що бізнесмен пояснює втратами, повʼязаними зі вторгненням росіян. Чи загрожує це бізнесу Поліщука та що збираються робити держбанки?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Компанії Віктора Поліщука, 46, що управляють БФК «Гулівер», мережею електроніки та побутової техніки «Ельдорадо» й кількома великими складами, від початку війни перестали обслуговувати кредити перед держбанками. Тому вони можуть втратити застави, розповіли чотири співрозмовники Forbes на ринку комерційної нерухомості та в Ощадбанку й Укрексімбанку, які кредитували бізнесмена.
Держбанки наразі вирішують, що робити з кредитами. Варіанти – стягувати заставу, продавати права вимоги за кредитами або домовлятися про чергову реструктуризацію.
Чи забиратимуть установи основні активи Поліщука та що це означатиме для його бізнесу?
Як саме «Ощад» та «Ексім» кредитували бізнес Поліщука
Кредити компаній Поліщука в держбанках уже вдруге стають проблемними. Бізнесмен реструктуризував борги «Ельдорадо» перед «Ощадом» у 2018-му, та «Гуліверу» перед «Ощадом» та «Ексімом» у 2020-му. Третій позичальник – компанія РЛЦ, яка керує складським бізнесом Поліщука (три логістичні комплекси в Київській та Одеській областях загальною площею понад 260 000 кв. м). Її також кредитував Ощадбанк.
Умови угоди з реструктуризації боргів «Ельдорадо» (серед позичальників – компанії «Дієса», «Технополіс-1, «Техенерготрейд») на $120 млн невідомі. Компанія «Три О», що управляє «Гулівером» змогла продовжити термін дії кредиту до 2044 року. Контролер «Три О» в держреєстрі не Поліщук, а В’ячеслав Ігнатенко. Бізнесмен легалізувався як власник, надавши особисту поруку за кредитом, розповідали два співрозмовники з Ощадбанку та НБУ. Також Поліщук особисто вів переговори про реструктуризацію у 2020-му, розповідає на правах анонімності менеджер одного з держбанків.
Комплекс, що відкрився у 2013-му, – найдорожчий актив Поліщука. У 2021 році Forbes оцінював «Гулівер» приблизно в $100 млн. Загальні статки Поліщука, який до того ж очолював рейтинг рантьє, – $275 млн.
«Гулівер» був побудований на кредитні кошти: основну частину з $441 млн надав Ощадбанк ($353 млн), приблизно чверть – «Ексім». Поліщук придбав ще на той момент недобудований актив у 2012-му, стверджувало видання «Коммерсантъ». Попередніми бенефіціарами комплексу були Вагіф Алієв, Олексій Кучеренко та Сергій Веселов.
Погашення мало відбутися у 2025-му, однак після кризи 2014–2016 років борг перестав обслуговуватися. Саме в цей період збанкрутував банк Поліщука «Михайлівський», де НБУ зафіксував масштабні махінації з коштами клієнтів. Поліщука у списку підозрюваних за цією справою немає.
У 2018-му держбанки марно намагалися продати права вимоги за кредитом щодо «Гуліверу» (стартова ціна складала 18 млрд грн), однак охочих стати новим кредитором Поліщука не знайшлося. Чому? «Гулівер» не був у заставі як цілісний майновий комплекс, – пояснив один зі співрозмовників Forbes, дотичний до перемовин. – Новий власник не зміг би, наприклад, користуватися ліфтами чи зіткнувся б з іншими перешкодами для роботи».
Чи заберуть держбанки «Гулівер» та активи «Ельдорадо»
Після початку війни платежі щодо «Гулліверу», «Ельдорадо» та складських комплексів зупинилися, каже на правах анонімності високопосадовець в одному з держбанків. Заставами виступають відповідно сам БФК, товари з обігу та власне складські приміщення. У 2021-му Forbes оцінював «Ельдорадо» у $80 млн, складський бізнес – у близько $60 млн.
Нині бізнесмен намагається домовитися з кредиторами. Його аргумент – суттєві втрати бізнесу. Особливо це стосується складів: у середині березня в одному з комплексів поблизу Броварів на Київщині сталася масштабна пожежа через російські обстріли. Понад 70% складських площ, якими користувалася мережа «Ельдорадо», розміщувалася саме в Київській області.
«Один зі складів у Броварському районі зазнав пошкоджень, тож ми були змушені терміново евакуйовувати товар на захід країни», – йдеться в письмовому коментарі пресслужби мережі.
З початку повномасштабної війни медіа майже не згадували про Поліщука. Єдиний епізод – у середині березня з України намагалися вивезти три Rolls-Royce. «Транспортні засоби класу «люкс», зареєстровані на українське приватне товариство… За наявною інформацією, бенефіціаром товариства є людина, пов’язана з одним із високопосадовців РФ», – йшлося тоді в релізі ДБР.
Згодом видання Mind із посиланням на ДБР написало, що дві машини належать Поліщуку. Чому ДБР вказало на звʼязок із високопосадовцем РФ? Ймовірна причина – українські ЗМІ, зокрема Економічна правда, писали, що дружина Поліщука, Лілія Рєзвая, племінниця дружини експрезидента Росії Дмитра Медведєва. Самої Рєзвої немає у списках підсанкційних осіб України.
Дохід від ренти Поліщука у 2021-му Forbes оцінював у $70 млн. До прикладу, серед орендарів приміщень у 35‑поверховому «Гулівері» – Coca‑Cola, Grammarly, Ciklum, Louis Dreifus, Uber. Зараз ситуація, ймовірно, гірша. У листопаді, за даними консалтингової компанії UTG, кількість відвідувачів столичних «молів» була нижчою на 35-45% проти минулого року.
Чи погодяться держбанки знову реструктуризувати борги Поліщука? Співрозмовники і в «Ощаді», і у «Ексімі» кажуть, що ще не ухвалили остаточного рішення. Ексімбанк розглядає можливість продати свою частку в кредиті під «Гулівер», тоді як «Ощад» не виключає стягнення активів.
«Нам не дуже подобається, що останніми роками судова практика із задоволення прав вимог за іпотекою свідчить не на користь кредитора», – каже посадовець у банку, що попоросив не згадувати його імені в цій статті.
На момент публікації пресслужба «Гуліверу» не відповіла на прохання Forbes про коментар. В «Ельдорадо» повідомили, що не коментуватимуть цієї теми.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.