Незолоте «Ельдорадо». Черговий бізнес Віктора Поліщука обростає проблемами – борги, закриття магазинів. Що відбувається з одним із найбільших продавців техніки /Пресслужба «Ельдорадо»
Категорія
Компанії
Дата

Незолоте «Ельдорадо». Черговий бізнес Віктора Поліщука обростає проблемами – борги, закриття магазинів. Що відбувається з одним із найбільших продавців техніки

5 хв читання

Пресслужба «Ельдорадо»

За час повномасштабної війни у мережі техніки та електроніки «Ельдорадо» накопичилися проблеми. Ритейлер мільйонера Віктора Поліщука перестав обслуговувати кредити, частину команди відправили у простій, а кількість магазинів мережі зменшилась на 45%. Наскільки критичні проблеми в «Ельдорадо»

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Мережа «Ельдорадо», один із найбільших ритейлерів побутової техніки та електроніки України, обростає негативними новинами. Спочатку технологічне медіа Ain.ua повідомило, що компанія скоротила свою IT-команду. За тиждень Ain написало, що мережа удвічі скоротила кількість магазинів, за час великої війни закривши 65 точок. «У компанії почалися проблеми на початку 2023 року, і вона стала продавати сильно менше своїх конкурентів, що також могло призвести до закриття магазинів», – пише медіа.

Що відбувається з мережею? «Скорочень і звільнень команд компанія не проводить. У звʼязку з реструктуризацією бізнесу призупинені деякі проєкти, а працівники відправлені у простій», – каже керівниця зі звʼязків з громадськістю мережі Алла Барабаш. Вона додає, що «Ельдорадо» у серпні відправило до 25% IT-команд у простій із збереженням двох третин заробітної плати.

Окрім частини IT-команди, в «Ельдорадо» відправили у простій і частину маркетинг-команди, говорить топменеджер компанії-конкурента, який погодився спілкуватися на умовах анонімності. 

У соцмережі Linkedin, яку використовують і для пошуку роботи, щонайменше п’ять співробітників «Ельдорадо» зазначили у своєму акаунті, що не працюють у компанії з липня-серпня 2023 року. Це, зокрема, категорійний менеджер, маркетинг-спеціалістка і бізнес-аналітик. 

«Моє звільнення не пов’язане зі скороченням, це моя ініціатива», – каже Наталія Крекотень, яка працювала в «Ельдорадо» спеціалісткою з компенсаційних виплат. Вона пішла з компанії у липні. 

Станом на 17 серпня компанія має 50 відкритих вакансій на Work.ua. Здебільшого це вакансії робітничих спеціальностей та торгово-оперативного персоналу (касири, продавці-консультанти). 

За перший рік великої війни мережа скоротилася зі 129 магазинів до 95, казала в інтервʼю rau.ua CEO «Ельдорадо» Віра Вітинська. «Шість магазинів зруйновано, три – під тимчасовою окупацією, 25 – закриті чи заморожені через зміну споживчого попиту», – зазначала Вітинська. 

У 2022 році мережа відкрила три нові магазини – у Чернівцях, Червонограді та Білій Церкві. На 18 серпня 2023-го у «Ельдорадо» 70 магазинів у 39 містах України, каже керівниця зі звʼязків з громадськістю мережі. «За час великої війни 42 магазини закрили, 20 не працюють, бо постраждали від бойових дій», – додає Алла Барабаш. З 24 лютого 2022-го кількість точок ритейлера зменшилась на 45%.

Для порівняння – «Фокстрот» скоротив мережу зі 169 до 112 магазинів. «Це було усвідомлене рішення закрити частину точок, оскільки ми не мали достатньо товару та фінансів, щоб підтримувати їх функціонування», – говорив delo.ua CEO компанії Олексій Зозуля. Наразі мережа налічує 119 магазинів, з них чотири – як точки видачі онлайн-замовлень. 

Один із закритих «Ельдорадо» магазинів на 1900 кв. м знаходився в ТРЦ Respublika Park у Києві. «Ми розсталися виключно по-доброму. Очевидно, що нинішний неспокійний час вніс коригування в їхній бізнес», – каже CEO Respublika Park Юлія Щаслива. Вона відмовилася назвати конкретну причину закриття «Ельдорадо». 

Конкуренти, наприклад Comfy, витісняють «Ельдорадо» з локацій, говорить співрозмовник Forbes із топменеджменту компанії-конкурента. За вісім місяців 2023 року Comfy відкрився на шести локаціях, де раніше працювало «Ельдорадо» – у Києві, Львові, Вінниці, Миколаєві та Прилуках. 

У ритейлера відбувається скорочення не тільки офлайн, а й онлайн. З лютого до липня 2023-го трафік на сайті Eldorado.ua падає щомісяця. За шість місяців він скоротився на 30%, з 1,3 млн візитів у лютому до 0,9 млн у липні, згідно даних сервісу онлайн-аналітики Similarweb. Сайти конкурентів, Comfy та «Фокстрот», хоч і з деякими просіданням, але здебільшого зростали. 

Незолоте «Ельдорадо». Черговий бізнес Віктора Поліщука обростає проблемами – борги, закриття магазинів. Що відбувається з одним із найбільших продавців техніки /Фото 1

Показники сайту Eldorado.ua з лютого до липня 2023 року

Наскільки погані справи з бізнесом у «Ельдорадо»? Forbes поговорив із шістьма конкурентами мережі – топменеджерами та менеджерами середньої ланки. Четверо з них стверджують, що не знають нічого про проблеми мережі. Один чув загалом про негаразди, ще один знає про проблеми детальніше. З фактів, які вказують не тільки на скорочення, але і на розвиток – відкриття в 2022-му нового складу в Броварах площею 24 000 кв. м.

«Думаю, інформацію про наші так звані проблеми розганяє один із конкурентів», – каже на умовах анонімності один із менеджерів середньої ланки «Ельдорадо». 

Що з фінансами «Ельдорадо»

До повномасштабного вторгнення у 2022 році Forbes оцінював мережу «Ельдорадо» у близько $100 млн. Станом на серпень 2023-го оцінка впала до $45 млн. 

У 2021 році за виторгом мережа посідала третє місце після Comfy та «Фокстрот». «Раніше «Ельдорадо» займало частку 10–12% на ринку, зараз вона впала до 1–6%, ніхто точно не знає», – підрахував CEO мережі «Комп’ютерний всесвіт» Павло Карачевський. 

Виторг ТОВ «Дієса» («Ельдорадо») у 2021 році склав 14,2 млрд грн, у 2022 році компанія, на відміну від конкурентів, не публікувала фінансові дані. Для порівняння, у Comfy в 2022 році виторг впав з 19,7 млрд до 16,5 млрд грн, у «Фокстрот» – з 15,7 млрд грн до 10,2 млрд грн. 

Про суттєве погіршення фінансового стану «Ельдорадо» розповів Forbes топменеджер одного з банків, що кредитував компанію. Таке відбувається не вперше. У грудні 2022-го Forbes повідомляв, що компанії мільйонера Віктора Поліщука, які управляють ТРЦ Gulliver, мережею «Ельдорадо» й кількома великими складами, від початку війни перестали обслуговувати кредити перед держбанками (Ощадбанк та Укрексімбанк).

У випадку з «Ельдорадо» великим кредитором серед державних фінустанов є Ощадбанк. У 2018-му компанія (позичальниками виступають юрособи «Дієса», «Технополіс-1, «Техенерготрейд») вже реструктуризувала борг перед банком на $120 млн. Заставою були товари з обігу та, головне, особиста порука Поліщука. 

Свіжі проблеми й у ще одного активу Поліщука – ТРЦ Gulliver. У травні Бюро економічної безпеки (БЕБ) вручило підозру CEO ТРЦ Gulliver Ірині Круппі через нібито ухилення від сплати податків. Як стверджує БЕБ, протягом 2019–2021 років дирекція уклала низку договорів з ознаками фіктивності на отримання послуг і придбання товарів. 

Анна Наконечна

Віктор Поліщук Фото Анна Наконечна

Власнику ТРЦ, за даними Бюро економічної безпеки, вдалося ухилитися від сплати податків на понад 145,8 млн грн та вивести їх у готівку. Зрештою Круппу відпустили під заставу у майже 10 млн грн. А заблоковані на рахунках через цю справу 145 млн грн ТРЦ Шевченківський райсуд Києва розблокував. 

Віктор Поліщук також відомий завдяки скандалу через банкротство свого банку «Михайлівський», де НБУ зафіксував масштабні махінації з коштами клієнтів. Щоправда, Поліщука у списку підозрюваних за цією справою немає.

З початку повномасштабної війни, до проблем з ТРЦ Gulliver та «Ельдорадо», медіа майже не згадували про Поліщука. Єдиний епізод – у середині березня з України намагалися вивезти три Rolls-Royce. «Транспортні засоби класу «люкс», зареєстровані на українське приватне товариство. За наявною інформацією, бенефіціаром товариства є людина, пов’язана з одним із високопосадовців РФ», – йшлося тоді в релізі ДБР.

Згодом видання Mind із посиланням на ДБР написало, що дві машини належать Поліщуку. Чому ДБР вказало на звʼязок із високопосадовцем РФ? Ймовірна причина – українські ЗМІ, зокрема «Економічна правда», писали, що дружина Поліщука, Лілія Рєзвая – племінниця дружини експрезидента Росії Дмитра Медведєва. Самої Рєзвої немає у списках підсанкційних осіб України.

У підготовці матеріалу брав участь редактор Forbes Сергій Шевчук

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні