Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента США до «AA+» з «ААА», йдеться в повідомленні. Це повʼязано з погіршенням бюджетних показників і держборгом, що зростає. Водночас у Білому домі та Міністерстві фінансів США з цим рішенням не погоджуються.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- «Зниження рейтингу США відображає очікуване погіршення податково-бюджетних показників у найближчі три роки, високий державний борг, що зростає, а також погіршення якості управління порівняно з іншими країнами, що мають рейтинги «АА» і «ААА», – йдеться в повідомленні Fitch.
- Також агентство вказує на постійні політичні протистояння у питанні ліміту держборгу, які вдається врегулювати в останній момент.
- Міністр фінансів США Джанет Єллен не погодилася зі зниженням рейтингу Fitch, назвавши його «довільним та заснованим на застарілих даних».
- Аналогічної думки дотримувався Білий дім, заявивши, що «категорично не погоджується з цим рішенням». «Зниження рейтингу США в момент, коли президент Байден досяг найсильнішого відновлення серед усіх великих економік світу, суперечить реальності», – заявила прессекретар Білого дому Карін Жан-Пʼєр, пише Reuters.
- За оцінками Fitch, дефіцит держбюджету США у 2023 році зросте до 6,3% ВВП із 3,7% роком раніше через зниження надходжень до федерального бюджету, нові видатки та збільшення вартості обслуговування боргу на тлі зростання відсоткових ставок. У 2024-му дефіцит підніметься до 6,6% ВВП, в 2025-му – до 6,9%, йдеться в прогнозі.
- Очікується, що загальний держборг США цього року становитиме 112,9% ВВП. Це нижче, ніж пікові 122,3% ВВП у розпал пандемії в 2020-му. Fitch прогнозує, що до 2025-го співвідношення досягне 118,4% ВВП – це в 2,5 рази вище за середній показник для країн, що мають рейтинг «ААА».
- США мали рейтинг ААА за шкалою Fitch щонайменше з 1994 року, зазначає Bloomberg. Дії Fitch повторили перегляд рейтингу США агентством S&P у 2011 році, але тоді зниження так і не відбулося.
Контекст
У травні США загрожував дефолт, оскільки уряд міг вичерпати надзвичайні заходи через досягнення порогу державного боргу до 1 червня, про це попереджала міністр фінансів Джанет Єллен у листі до Конгресу. Підвищення порогу держборгу – процедура для США не нова. З 1960 року це відбувалося 78 разів.
Ще в січні міністерство фінансів США повідомляло, що країна майже вичерпала свій кредитний ліміт, тому відомство змушене було вдатися до надзвичайних заходів, щоб забезпечити уряд фінансуванням цієї весни.
До 1 червня Конгрес США мав вирішити, що робити з борговим лімітом у $31,4 трлн. Демократи, які контролюють Сенат, наполягали на підвищенні боргової стелі без будь-яких додаткових умов. Республіканці ж, які мають більшість у Палаті представників, вимагали скоротити видатки уряду в обмін на підтримку зростання ліміту.
28 травня президент США Джо Байден і спікер Палати представників Кевін Маккарті досягли остаточної угоди про підвищення межі держборгу. Угода зупиняє ліміт держборгу до 2025 року, обмежує витрати в бюджетах на 2024-й і 2025-й роки, повертає невикористані кошти на боротьбу з COVID, прискорює отримання дозволів для деяких енергетичних проєктів і включає додаткові вимоги до програм продовольчої допомоги для бідних американців.
Законопроєкт передбачає виділення понад $886 млрд на безпеку у 2024 році та понад $703 млрд на видатки, не повʼязані з безпекою. Він також передбачає збільшення витрат на безпеку на 1% у 2025 році.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.