Блокування українських портів – це «оголошення війни» світовій продовольчій безпеці, вважає директор Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Біслі. Зростання голодуючих призводить до зростання міграції, сказав він під час панельної дискусії на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Блокування експорту продовольства через українські порти призведе до голоду та зростання міграції до Європи, заявив Біслі.
- «Нездатність відкрити порти України – це оголошення війни глобальної продовольчої безпеки», – зазначив він.
- Звертаючись до лідерів європейських країн, Біслі попередив: «Вам потрібно турбуватися не лише про те, що відбувається на сході, а й на півдні від вас. Зростання кількості голодуючих на 1% призводить до 2% зростання міграції».
- Біслі також закликав мільярдерів «підтиснути» перед зростаючими загрозами для продовольчої безпеки у всьому світі. За його словами, наразі є обнадійливі ознаки в тому, що в роботу включаються такі титани, як глава Tesla та SpaceX Ілон Маск, засновник і глава Amazon Джефф Безос.
- Біслі виступив у контексті обміну репліками з Маском у соцмережах ще у 2021 році, коли гендиректор Tesla попросив показати, як пожертвування у розмірі $6 млрд, про яке просило агентство ООН, може вирішити проблему голоду в світі.
- З того часу, як заявив Біслі журналістам Associated Press у Давосі, «Маск вклав $6 млрд у фонд. Але всі думали, що вони дістануться нам, а ми поки що нічого з цього не отримали. Тож я ще сподіваюся».
Контекст
Україна пропонує створити організацію країн – експортерів продовольства, заявив президент Володимир Зеленський у зверненні на ВЕФ у Давосі. За його словами, голод треба зупиняти тільки превентивно.
Війна в Україні вже вплинула на близько 25% світової торгівлі зерновими та призвела до зростання світових цін та зниження доступу до продуктів харчування в країнах – імпортерах України та РФ, зокрема пшениці та соняшникової олії, написав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький у блозі на Forbes.
Висоцький зазначає, що у вирішенні ситуації зацікавлений весь світ, оскільки постачання пшениці з України – це понад 10% річного споживання пшениці для 15 країн світу. Для прикладу, це 28% потреб Індонезії, 21% – Бангладеш, а Єгипет імпортує майже 80% своєї пшениці з РФ та України.
Наслідки війни мають глобальний і системний характер, у тому числі через те, що 36 країн розраховують на постачання з України та РФ пшениці, йдеться в доповіді «Глобальний вплив війни в Україні на продовольчу, енергетичну та фінансову системи», яку представив генсек ООН Антоніу Гутерреш. За його словами, «нинішній шторм» загрожує зруйнувати економіку багатьох країн.
В ООН попереджали, що якщо РФ не розблокує порти України, це спровокує глобальну продовольчу катастрофу, наслідком якої стануть голод, масова міграція та політична нестабільність у світі.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.