Категорія
Новини
Дата

Мільярдери масово виїжджають із Норвегії через підвищення податку на багатство

Рекордна кількість заможних норвежців їде з батьківщини до країн із низькими податками, після того як уряд збільшив податок на багатство до 1,1%, пише The Guardian. Масовий відʼїзд коштує десятки мільйонів втрачених податкових надходжень.

Ключові факти

  • Згідно з дослідженням газети Dagens Naeringsliv, у 2022 році Норвегію залишили понад 30 норвезьких мільярдерів та мультимільйонерів. Це більше, ніж загальна кількість заможних людей, які залишили країну за попередні 13 років.
  • Очікується, що цього року їх поїде ще більше через підвищення податку на багатство в листопаді.
  • Багато хто переїхав до Швейцарії, де податки набагато нижчі. Серед них мільярдер, промисловий магнат Кʼєлл Інге Рекке, який переїхав до італомовного кантону Лугано. 64-річний Рекке є четвертим найбагатшим норвежцем зі статком близько 19,6 млрд норвезьких крон ($1,9 млрд). 
  • Його переїзд обійдеться Норвегії приблизно в 175 млн норвезьких крон ($16,6 млн) у вигляді втрачених податкових надходжень на рік. Торік Рокке був найбільшим платником податків у країні.
  • Оле Джемс-Онстад, почесний професор Норвезької школи бізнесу, сказав, що, за його оцінками, сукупний статок тих, хто залишив країну, становить щонайменше 600 млрд норвезьких крон ($57 млрд).
  • Державний секретар міністерства фінансів Ерленд Грімстад сказав Guardian, що сподівається, що багаті норвежці повернуться. «Модель у Норвегії полягає в тому, що кожен повинен робити свій внесок відповідно до здібностей, і тому ті, у кого більше можливостей сплачувати податки, повинні платити трохи більше», – сказав він.

Контекст

Масовий відїзд відбувся через відносно невелике збільшення податку, спрямованого на надбагатих людей країни, які сплачують податки на багатство як на місцевому, так і на державному рівні. Сюди входить муніципальний податок у розмірі 0,7% на майно, що перевищує 1,7 млн норвезьких крон ($0,16 млн) для фізичних осіб або 3,4 млн норвезьких крон ($0,32 млн) для подружніх пар. 

Існує також державна ставка податку на багатство у розмірі 0,3% для активів понад 1,7 млн норвезьких крон. У листопаді уряд підвищив державну ставку до 0,4% для активів понад 20 млн норвезьких крон для фізичних осіб та 40 млн норвезьких крон для подружніх пар, довівши максимальну ставку податку на майно до 1,1%.

Індонезія вирішила залучати заможних громадян з усього світу для довгострокового перебування. Країна пропонує візи на пʼять і 10 років тим, хто має на банківських рахунках не менш ніж 2 млрд рупій ($130 000), пише Bloomberg.

Водночас росіяни становили найбільшу частку закордонних покупців нерухомості у Дубаї минулого року, пише Bloomberg із посиланням на дані брокерської компанії Betterhomes. Інтерес росіян до житла в Дубаї різко зріс після початку війни в Україні, оскільки РФ зіткнулася з ще жорсткішими санкціями, це допомогло підняти вартість та кількість продажів квадратних метрів до рекордного рівня.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні