Категорія
Новини
Дата

НБУ готує зміни до законодавства для націоналізації колишнього Альфа-Банку

2 хв читання

Національний банк України підготує законодавчі зміни, які дозволять націоналізувати Сенс Банк (раніше Альфа-Банк), номінальними власниками якого залишаються російські олігархи Михайло Фрідман та Петро Авен. Відповідне доручення дав голова НБУ Андрій Пишний, йдеться у статті ЕП.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • «НБУ націлений переконувати комітет Гетманцева і парламент ухвалити закон, який забезпечить безшовну націоналізацію», – наголосив співрозмовник в НБУ. 
  • Ці зміни дозволять застосовувати спрощену процедуру націоналізації системно важливого банку не лише до банку, який втратив ліквідність, але й до банку, який має непрозору структуру власності. 
  • Як зазначає видання, Сенс Банк має проблеми з діловою репутацією своїх номінальних акціонерів та структурою власності: 2 березня 2022 року регулятор позбавив Фрідмана (32,86% акцій) та Авена (12,4%) прав на управління банком за своїми акціями через «втрату бездоганної ділової репутації». 21 березня таке саме рішення ухвалили щодо інших акціонерів – Германа Хана (20,96%) й Олексія Кузьмічова (16,32%). 15 березня НБУ ухвалив ще одне рішення щодо позбавлення прав управління за акціями Альфа-Банку – проти Андрія Косогова. 
  • Нацбанк ухвалив це рішення тому, що Хан та Кузьмічов поспіхом передали Косогову свої частки в банку, не погодивши це з регулятором.
  • Усі російські акціонери Альфа-Банку, проти яких НБУ застосував заходи впливу, передали права на управління своїми акціями болгарському економісту Симеону Дянкову. Як свідчить рішення НБУ, такий захід мав бути тимчасовим.
  • Оскільки банк нічого не зробив для усунення причини покарання, то НБУ мав визнати його проблемним. Якщо ситуація з акціонерами не вирішилася б і протягом 120 днів проблемності, то банк мали б вивести з ринку. 
  • Коли ж стало очевидно, що цих проблем в Сенс Банку поки що не буде, в Нацбанку замислилися про інші способи його націоналізації. 
  • Як розповів співрозмовник ЕП в парламенті, один з таких шляхів – це внесення змін до закону, які дозволять націоналізувати банк через непрозору структуру власності.
  • Якщо держава обере цей шлях, це дозволить провести націоналізацію банку за спрощеною процедурою, не чекаючи квітня та ще 120 днів проблемності. А також незалежно від ситуації з ліквідністю.

Контекст

28 лютого ЄС застосував санкції до російських бізнесменів, акціонерів Альфа-Банку Михайла Фрідмана та Петра Авена. Їм належало 32,86% та 12,4% акцій відповідно, за даними НБУ на 1 січня 2022 року. 2 березня НБУ позбавив їх права голосу в банку та 21 квітня погодив Сімеона Дянкова на позицію довіреної особи, якій передано право голосу підсанкційних акціонерів. 

Наприкінці жовтня про ймовірну націоналізацію Альфа-Банку Україна до кінця 2022 року розповіли шість співрозмовників Forbes.

Український уряд досі розглядає варіант із націоналізацією Сенс Банку. Однак для цього поки немає підстав, оскільки націоналізації має передувати визнання банку неплатоспроможним. Про це на початку грудня минулого року розповіли співрозмовники Forbes в одній із фінансових держструктур, що опікуватиметься націоналізацією, та посадовець, дотичний до Офісу президента.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні