Категорія
Новини
Дата

НБУ виступає за зміну програми кредитування «5-7-9%», зокрема і щодо компенсації процентної ставки банкам

Державна програма «Доступні кредити під 5-7-9%» повинна змінитись і сфокусуватись на інвестиційних проєктах, вважають у Національному банку. Про це в ефірі проєкту Forbes Ukraine «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Ключові факти   

  • Програма «5-7-9%» довела свою ефективність під час криз, зокрема під час пандемії і першої фази війни, але зараз вона створює значні фіскальні ризики для держфінансів, зазначив Ніколайчук. 
  • Для адаптування програми під поточні умови треба спрямувати основні її обсяги на інвестиційні проєкти, а не на обігові кошти, як це відбувається зараз, вважають в НБУ. Фінансування обігових коштів варто залишити лише для певних вразливих категорій бізнесу, як-от підприємства неподалік зони бойових дій або критичні виробництва, уточнив Ніколайчук. 
  • «Також варто відкалібрувати дизайн програми й з точки зору компенсації, яку отримують банки, – зазначив заступник голови НБУ. – На нашу думку, певною мірою ця програма зараз субсидує і банки через компенсацію достатньо високої процентної ставки». 
  • Таке переформатування «5-7-9%» має призвести до зменшення її обсягів, щоби вона могла вкластись у ті кошти, що передбачені на неї у бюджеті – цьогоріч це 18 млрд грн, підсумував він. 

Контекст  

Через великий розмір програми «5-7-9%» у держави не вистачає коштів на покриття всіх пільгових процентів, тому Фонд розвитку підприємництва (ФРП) на початок 2024 року заборгував банкам 7 млрд грн

Через це уряд розглядає варіанти переформатування програми, сфокусувавши її на окремих напрямах. Нова концепція має зʼявитись у березні, очікувала директорка Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова.

Детальніше про проблеми «5-7-9%» читайте в матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні