ООН підготувала новий пакет щодо відновлення «зернової угоди» з пропозиціями Туреччини, повідомив міністр закордонних справ Хакан Фідан після зустрічі з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим, пише «Укрінформ» із посиланням на турецькі ЗМІ.
⚡️ Залишився 1 день! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Ключові факти
- «Ми вважаємо, що це є підґрунтям для відновлення ініціативи», – сказав Хакан Фідан.
- Міністр наголосив також на тому, що нині триває робота в напрямку усунення проблемних питань та уроків, які виникли протягом попереднього періоду дії «зернового коридору», аби угода діяла на більш постійній основі.
- За словами турецького міністра, відновлення Чорноморської зернової ініціативи було на першому місці в порядку денному зустрічі в Москві.
- Фідан також повідомив, що під час зустрічі йшлося про хід війни та зусилля Туреччини й президента країни зі встановлення миру.
- Завтра міністр закордонних справ Туреччини зустрінеться з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу.
Контекст
22 липня минулого року у Стамбулі було укладено угоду під назвою «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів». Її підписали Україна, Туреччина та ООН. Дзеркальний документ підписали представники Туреччини, ООН та Росії.
Дію ініціативи продовжували у листопаді 2022 року на 120 днів, до березня, потім ще двічі – на два місяці.
17 липня цього року РФ направила Туреччині, Україні й ООН свої заперечення щодо продовження «зернової угоди» та відмовилася її продовжувати. Міноборони країни-агресора заявило, що через вихід Росії з «зернової угоди» з 20 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться як потенційні перевізники вантажів військового призначення.
19 липня, після виходу РФ із «зернової угоди», президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС працюватиме над забезпеченням продовольчої безпеки «всіма наявними способами», такими як «коридори солідарності» на кордонах з Україною.
Після виходу з угоди Росія неодноразово бомбила українські порти та зернові склади. За даними віцепремʼєр-міністра з відновлення Олександра Кубракова, лише за дев’ять днів липня унаслідок атак РФ пошкоджено та частково знищено три десятки об’єктів портової інфраструктури та пʼять цивільних суден.
Напередодні турецькі ЗМІ повідомили про те, що зустріч президентів Туреччини та РФ в Сочі може відбутися 4 вересня. Там, зокрема, планується обговорити відновлення роботи «зернової угоди».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.