Безпілотник MQ-9 Reaper військово-повітряних сил США вранці 14 березня розбився після зіткнення з російським винищувачем Су-27 у нейтральних водах над Чорним морем. Про це йдеться у заяві командування сил США в Європі. Міноборони РФ заперечує свою причетність до інциденту. Що про це відомо?
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Ключові факти
- За даними американської сторони, два російські літаки Су-27 здійснили небезпечне і непрофесійне перехоплення безпілотного літального апарату розвідки, спостереження і рекогностування MQ-9 ВПС США. О 7:03 ранку 14 березня один із російських літаків Су-27 зачепив турбогвинтовий двигун MQ-9, внаслідок чого американські сили були змушені затопити MQ-9 у міжнародних водах.
- Кілька разів перед зіткненням Су-27 скидали паливо на MQ-9 і пролітали перед ним у «нерозважливий, екологічно небезпечний і непрофесійний спосіб», йдеться у заяві американського командування.
- MQ-9 виконував рутинні операції в міжнародному повітряному просторі. «Цей небезпечний і непрофесійний вчинок росіян ледь не призвів до катастрофи обох літаків», – заявив генерал ВПС США Джеймс Б. Хеккер, командувач ВПС США в Європі і Африці.
- Водночас США вжили заходів, щоб американський безпілотник, який розбився у Чорному морі, не потрапив у чужі руки.
- Представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив в інтервʼю CNN, що США не хочуть, щоб безпілотник MQ-9 Reaper, який розбився в Чорному морі 14 березня, отримав будь-хто, крім американців.
- Кірбі сказав, що влада США «вжила заходів з метою захисту нашої власності, саме цього безпілотника». «Зрозуміло, ми не хочемо, щоб вони (уламки) потрапили в чиїсь руки, крім наших», – зазначив він.
- Безпілотники Reaper можуть нести ракети Hellfire, але цей безпілотник не був озброєний і проводив розвідку приблизно за 120 км на південний захід від Криму, пише The New York Times з посиланням на високопоставленого американського військового чиновника. За словами співрозмовника, безпілотник вилетів з авіабази в Румунії вранці 14 березня для виконання планової розвідувальної місії, яка зазвичай триває близько 9–10 год.
- «Цей епізод приголомшив американських військових, які спостерігали за ним по відеозвʼязку з безпілотника в оперативному центрі на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині», – зазначають джерела видання.
- Попри інцидент з безпілотником, США продовжуватимуть польоти в районі Чорного моря, заявив речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
- «Якщо їхнє послання полягало в тому, щоб стримати або відмовити нас від польотів і операцій у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем, то це не вдасться […] Чорне море не належить жодній країні», – наголосив він.
- Вашингтон викликав російського посла, щоб висловити протест проти «нерозважливої» поведінки російських пілотів двох винищувачів Су-27.
- Міноборони РФ заперечило, що якийсь із його літаків контактував з американським безпілотником, і заявило, що дрон розбився через «різке маневрування». Там заявили, що безпілотник США нібито летів «у напрямку державного кордону Російської Федерації» з вимкненими транспондерами «з порушенням кордонів району тимчасового режиму використання повітряного простору».
- Американський канал CBS реконструював зіткнення російського Су-27 і американського MQ-9 Reaper над Чорним морем:
A Russian fighter jet struck the propeller of a U.S. surveillance drone in international airspace, forcing it to crash into the Black Sea, the Pentagon said Tuesday. President Biden has been briefed and the Russian ambassador was summoned to the State Department. pic.twitter.com/eX5di3lHOZ
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) March 14, 2023
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) переконані, що інцидент з безпілотником не призведе до прямого конфлікту між Росією і США. «Російські війська десятиліттями на численних театрах використовували тактику залякування щодо американських і союзних літаків та суден, що не призводило до конфлікту», – наголошують експерти ISW.


26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.