Заявки на транзит російського газу через Україну в Європі через словацький прикордонний пункт Велке-Капушані виросли в понеділок до найвищого рівня з кінця листопада. Про це свідчать дані словацького оператора TSO Eustream, пише Reuters.
Шукаємо 250 малих та середніх бізнесів, які змінюють правила гри. Якщо ваша компанія стрімко зростає та має амбіції стати лідером ринку — подайте заявку до Next250!
Ключові факти
- Дані показали, що у понеділок номінації через Velke Kapusany склали близько 993 407 мегават-годин (МВт-год) у день, що є найвищим показником з 30 листопада.
- Потоки російського газу до Німеччини через трубопровід «Північний потік-1» через Балтійське море становили 73 778 201 кіловат-годину (кВт-год) у понеділок, у порівнянні з 72 286 105 кВт-год у п’ятницю вранці.
- За даними оператора Gascade, швидкість потоків у східному напрямку до Польщі в пункті вимірювання Mallnow на кордоні з Німеччиною становила 13 202 832 кВт-год, що майже не змінилося в порівнянні з показниками, які спостерігалися наприкінці минулого тижня.
Контекст
Минулого тижня Росія припинила поставки газу до Польщі та Болгарії через їх відмову платити в рублях, хоча Польща все ще отримує російський газ через реверси з Німеччини газопроводом Ямал–Європа.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн звинуватила Москву в шантажі. Брюссель намагався боротися з російськими вимогами. Єврокомісія опублікувала офіційну технічну інструкцію, в якій визнала, що фінансова схема, запропонована Кремлем, може бути «сумісною із санкціями» за певних умов.
Згідно зі схемою Росії, європейські компанії платитимуть «Газпромбанку» за імпорт газу в євро, щоб не порушувати санкції. А російський банк, проти якого не були запроваджені обмеження, за запитом європейських імпортерів конвертуватиме виплачені суми в рублі, які будуть зараховані на інший рахунок, відкритий для компаній з ЄС. І з цього рахунку вони потім платитимуть Росії за поставки.
Радники Єврокомісії дійшли висновку, що будь-які спроби ЄС запровадити санкції проти Газпромбанку повністю підірвуть існуючий механізм оплати за російський газ, що призведе до катастрофічної зупинки поставок в Європу. Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс сказав, що кожна конкретна компанія, яка уклала угоду з «Газпромом», повинна сама вирішувати, як варто виконувати й інтерпретувати ці домовленості. Однак він закликав імпортерів строго дотримуватися положень цих контрактів.
«Ціни погоджені в євро або доларах. Тому ви платите певні суми в євро за конкретні об’єми газу. Кінець історії», – сказав він. Водночас Домбровскіс визнав, що зупинка поставок до Болгарії та Польщі – це виклик. «Важливо зберегти єдність ЄС у цьому питанні. І, як сказала президентка Фон дер Ляєн, ми не повинні піддаватися такому шантажу», – додав він.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.