Президент РФ Володимир Путін запровадив воєнний стан на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Відповідні укази опубліковані на сайті Кремля.
Ключові факти
- На сайті Кремля опубліковано два укази Путіна: про введення воєнного стану та про заходи, що здійснюються в субʼєктах РФ у звʼязку з воєнним станом.
- Указом Путіна надаються додаткові повноваження главам субʼєктів РФ. Найбільше повноваження розширюються в «адміністрацій» анексованих регіонів, там запроваджується «максимальний рівень реагування».
- Влада цих регіонів, зокрема, наділяються повноваженнями «з проведення мобілізаційних заходів у сфері економіки», а також «щодо реалізації заходів для задоволення потреб Збройних Сил РФ, інших військ, військових формувань, органів та потреб населення». У цих регіонах «ведеться територіальна оборона та створюються міжвідомчі координуючі органи (штаби територіальної оборони)».
- Вісім субʼєктів РФ переведено у стан «середнього рівня реагування». Йдеться про Краснодарський край, Білгородську, Брянську, Воронезьку, Курську та Ростовську області, а також про окуповані Крим та Севастополь. У цих регіонах проведуть «відселення» мешканців та обмежать свободу пересування.
- На території всього Центрального федерального округу, до якого входить Москва, вводиться «рівень підвищеної готовності». Крім посилення охорони ключових обʼєктів та громадської безпеки він включає: обмеження руху транспортних засобів та здійснення їх огляду; введення контролю за роботою обʼєктів, що забезпечують функціонування транспорту, комунікацій та звʼязку, за роботою друкарень, обчислювальних центрів та автоматизованих систем, використання їх роботи для потреб оборони.
- Російський уряд за вказівкою Путіна створить Координаційну раду на чолі з премєром Михайлом Мішустіним за участю міністрів, представників адміністрації президента РФ та держдуми.
- Путін заявив, що на окупованих територіях режим воєнного стану діяв ще до їхнього «вступу до складу Росії». «Нам необхідно оформити цей режим уже в рамках російського законодавства. Тому мною підписано указ про введення воєнного стану у цих чотирьох субʼєктах РФ», – сказав диктатор. Сьогодні ж указ буде відправлено на затвердження до Ради Федерації.
Контекст
На восьмому місяці війни Росія зазнає великих поразок. Про «швидку перемогу», яку хотів здобути Путін, давно забули, Україна відбила у ворога великі території на півдні та північному сході. Військові невдачі різко розкритикували головні прихильники Путіна – керівник Чечні Рамзан Кадиров і засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин.
У російських елітах зріє невдоволення. У ЗМІ просочуються відомості, що у близьких до Кремля колах таємно обговорюють перелік наступників Путіна на випадок його усунення від влади.
21 вересня Путін підписав указ про часткову мобілізацію в РФ. Росія планує мобілізувати 300 000 резервістів, повідомив міністр оборони Сергій Шойгу. За його словами, часткова мобілізація проводиться для того, щоб «закріплювати і контролювати лінію зіткнення».
30 вересня російський диктатор виступив перед Федеральними зборами і підписав незаконні договори про «прийняття до складу РФ» чотирьох нових суб’єктів: окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України. Путін також закликав Україну припинити воєнні дії і «сісти за стіл переговорів».
У відповідь на це президент Володимир Зеленський оголосив про подання Україною заявки на пришвидшений вступ до НАТО, а також підписав указ про визнання нікчемними укази Путіна щодо захоплених Росією територій України.
Сьогодні, 19 жовтня, ставленики Кремля на окупованій території Херсонщини оголосили евакуацію на лівий берег Дніпра. В Офісі президента України попередили про можливі провокації з боку Росії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.