Категорія
Новини
Дата

Ще рік падіння ВВП, середній курс менше 40 грн/$ та наслідки блекауту. Фіала озвучив прогнози Dragon Capital на 2023 рік

2 хв читання

Гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала озвучив макроекономічні очікування компанії на 2023 рік. Згідно з прогнозами, які компанія оновила 22 листопада, наступного року ВВП України знизиться ще на 5% після обвалу на 32% у 2022-му. Про це Фіала розповів під час зустрічі членів Європейської Бізнес Асоціації.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

За прогнозом Dragon Capital, цього року ВВП України впаде на 32%, що гірше за попередню оцінку у 30%. «Погіршення пояснюється проблемами з електропостачанням, – зазначив Фіала. – Якщо у серпні більшість наших бізнесів показували приблизно довоєнні результати, то в жовтні ми побачили скорочення на 10% місяць до місяця через перебої з електрикою. Ми готуємося до того, що у таких умовах доведеться працювати протягом усієї зими».

Наступного року ВВП скоротиться ще на 5%, додав він. «Цей прогноз базується на тому, що гаряча фаза війни триватиме до третього кварталу», – уточнив інвестбанкір.

За його словами, у 2023-му Dragon Capital очікує середньорічний курс долара у 38,5 грн/$. Показник на кінець року – 43 грн/$. «Є сподівання, що Україна отримає по $18 млрд від ЄС та США, а також певне фінансування від МВФ у другому півріччі, – сказав Фіала. – Загальний рівень зовнішнього фінансування може сягнути $42 млрд проти $32 млрд цього року».

Dragon Capital очікує міжнародні резерви на рівні $27 млрд на кінець 2022-го (це досить комфортний рівень) та $28 млрд на кінець 2023-го.

«24–25 лютого мої очікування щодо ситуації були дуже поганими. Їдучи на Захід із Києва, я розмірковував про можливу втрату 90% наших інвестицій, – розповів Фіала, – але згодом ми змогли відновити більшу частину проєктів, за винятком тих, що були фізично пошкоджені, як-от склади під Києвом. Це пояснюється оверперформансом України майже у всіх сферах».

Контекст

Оцінка падіння ВВП у 2022 році від НБУ – близько 32%. Зростання в найближчі роки буде помірним – 4–5%. «Значні втрати робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та значні потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення гальмуватимуть пожвавлення економіки», – зазначається у прогнозі НБУ. Прогнози Нацбанку базуються на припущенні, що безпекові ризики в Україні істотно послабляться із середини 2023 року. 

За оцінкою засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи, «розумне» зростання економіки у 2023 році становитиме 5–10%. Курс гривні наступного року, ймовірно, не перетне межу в 50 грн/$. НБУ при цьому здатний утримувати поточний офіційний курс 36,6 грн/$ щонайменше до середини наступного року або й навіть до кінця війни, припускає Мазепа.

У квітні Фіала прогнозував падіння ВВП України у 2022-му на рівні не менше 30%.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні