Компанія SpaceX обмежила військовим України використання супутникового інтернет-сервісу Starlink для управління безпілотниками під час війни з Росією, заявила президентка SpaceX Гвен Шотвелл, пише Reuters.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Супутниковий інтернет-сервіс SpaceX Starlink, який надав українським військовим широкосмуговий звʼязок для захисту від російських військових, «ніколи не призначався для використання як зброя», заявила Гвен Шотвелл президентка та головна операційна директорка SpaceX.
- «Однак українці використовували його таким чином, який був ненавмисним і не був частиною будь-якої угоди», – сказала вона.
- Пізніше у розмові з журналістами Шотвелл послалася на повідомлення про те, що українські військові використовували сервіс Starlink для управління дронами.
- «Є речі, які ми можемо зробити, щоб обмежити їхні можливості, – сказала вона, маючи на увазі використання Starlink для дронів. – Є речі, які ми можемо зробити, і ми вже зробили».
- Шотвелл відмовилася озвучити, які заходи вжила SpaceX.
- За її словами, використання Starlink з дронами виходить за межі угоди SpaceX з українським урядом, додавши, що контракт призначений для гуманітарних цілей, таких як надання широкосмугового доступу до інтернету лікарням, банкам і сімʼям, які постраждали від вторгнення Росії.
- «Ми знаємо, що військові використовують їх для звʼязку, і це нормально, – сказала вона. – Але ми ніколи не хотіли, щоб вони використовували його в наступальних цілях».
Контекст
Від початку повномасштабної війни Starlink стали частиною критичної інфраструктури. Завдяки терміналам продовжують працювати лікарні, школи, енергетична та соціальна сфери. Також зі Starlink працівники телекомунікаційної сфери швидко повертають звʼязок на деокуповані території. Окрім цього, значну частину Starlink отримують військові.
Близько 75% терміналів профінансували міжнародні партнери: уряд Польщі, міністри цифрової трансформації ЄС, агенція USAID. Вони сплачували за самі термінали та платять за послуги звʼязку щомісяця, сказав раніше Федоров в інтервʼю Forbes. Також поставки йшли окремо через Міноборони й від приватних осіб та організацій, зокрема SpaceX Ілона Маска.
Під час блекаутів зріс попит на Starlink і від приватних осіб – українці почали скуповувати термінали супутникового інтернету, щоб мати доступ до мережі навіть без електрики. Щоб задовольнити ажіотажний попит, уряд скасував мита та ПДВ на ввезення Starlink, а також генераторів та інших товарів для енергонезалежності.
Нещодавно Україна отримала від Польщі партію з 8000 терміналів Starlink. Наразі в Україні працює близько 30 000 Starlink, які отримали завдяки домовленостям із міжнародними донорами та партнерам.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.