Туреччина отримала звільнення від санкцій США проти Газпромбанку щодо газових платежів Росії, заявив міністр енергетики Туреччини Альпарслан Байрактар, пише Reuters 20 грудня. 19 грудня США зробили виняток і для Угорщини, яка залежить від російської нафти та газу. Доповнено. У МЗС України наголосили, що міжнародні санкції проти Газпромбанку повинні залишатися в повній силі, а будь-яке їхнє ослаблення підриває колективні зусилля щодо посилення тиску на РФ.
У листопаді США запровадили санкції проти російського Газпромбанку, створивши перешкоду для покупців російського газу, які використовували банк для оплати.
Ключові факти
- Туреччина попросила про виняток під час переговорів із представниками США, щоб мати можливість продовжувати оплачувати імпорт російського газу через Газпромбанк.
- Туреччина імпортує майже весь свій газ, а Росія є головним постачальником, забезпечуючи понад 50% трубопровідного імпорту країни. Імпорт трубопровідного газу Анкари з Росії минулого року становив 21,1 млрд куб. м.
- У четвер, 19 грудня, США також надали виняток Угорщині, звільнивши від санкцій платежі за газ, заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
- Угорщина, яка в основному залежить від російської нафти та газу, теж звернулася до США з проханням надати їй виняток із санкцій проти Газпромбанку.
- «Сьогодні вони надали звільнення від газових платежів, повʼязаних із Газпромбанком, що є гарною новиною, але водночас ми розробили рішення з нашими регіональними союзниками, альтернативний спосіб оплати, який не порушує санкції, але дозволяє здійснювати платежі (за газ)», – сказав Сіярто.
- Він заявив, що США продовжують забороняти фінансові транзакції через Газпромбанк, повʼязані з атомною електростанцією «Пакш-2», яку російський «Росатом» будує в Угорщині, назвавши це «виключно політичним рішенням».
- Доповнено. Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий написав у Х, що міжнародні санкції проти Газпромбанку повинні залишатися в силі, оскільки будь-яке їхнє послаблення «підриває колективні зусилля щодо посилення тиску на агресора та відновлення регіонального миру, безпеки та стабільності».
Контекст
Адміністрація Джо Байдена ввела санкції проти Газпромбанку в листопаді, оскільки прагне посилити тиск на Росію через вторгнення в Україну. Раніше Угорщина розкритикувала дії США проти Газпромбанку, заявивши, що вони загрожують енергетичній безпеці.
Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан провів 11 грудня переговори з Путіним, на яких обговорювалися питання енергетичної співпраці, у тому числі питання забезпечення безперебійного постачання газу до Угорщини у світлі нових санкцій США.
Угорщина отримує близько двох третин свого імпорту газу з Росії. На країну та деяких її сусідів збільшується тиск, який змушує її швидше диверсифікувати постачання енергоносіїв та відмовитися від них після вторгнення РФ до України у 2022 році.
Росія постачає Туреччині близько 40% газу та половину нафти. Крім газу, Туреччина залежить від Росії приблизно в половині свого імпорту сирої нафти, має одну атомну електростанцію «Росатому», що будується, і веде переговори про другу. Водночас Анкара та Москва хочуть створити газовий хаб у Туреччині, включаючи можливість прокладання більшої кількості підводних трубопроводів через Чорне море.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.