Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду (ВАКС) 7 травня підтримав позицію прокурора САП та обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою колишньому голові Фонду державного майна України, якого підозрюють у заволодінні 500 млн грн держпідприємств. Про це повідомила пресслужба САП.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- САП не називає імʼя підозрюваного, проте приведені факти свідчать, що йдеться про Дмитра Сенниченка.
- Підозрюваний перебуває у міжнародному розшуку. Суддя зможе застосувати запобіжний захід після доставки його до місця проведення досудового розслідування.
- У березні минулого року детективи САП повідомили про підозру ексголові ФДМУ, який, за твердженням слідства, очолював злочинне угруповання, що протягом 2019–2021 років заволоділо більш як 500 млн грн коштів держпідприємств, зокрема АТ «Одеський припортовий завод» і АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» та легалізувало доходів, одержаних злочинним шляхом на суму понад 10 млрд грн.
Контекст
Дмитро Сенниченко обіймав посаду голови ФДМУ з 19 вересня 2019 року. Заяву про звільнення за власним бажанням він написав 16 листопада 2021 року. Верховна Рада задовольнила її лише у лютому 2022 року. За інформацією УП, Сенниченко міг виїхав до Іспанії. Минулого року він зареєстрував фірму у Валенсії.
НАБУ і САП заявляють, що встановили два епізоди діяльності злочинної організації.
Перший епізод – щодо корупції на ОПЗ (99,56% акцій належить державі). За версією слідства, на початку 2020 року голова ФДМУ домігся обрання «лояльних» членів наглядової ради ОПЗ, які згодом погодили призначення учасника злочинної організації директором заводу.
Підозрювані – тодішні голова ФДМУ, його наближена особа, два в.о. директора ОПЗ, два власники ТОВ – упродовж травня 2020-го – жовтня 2021-го незаконно продовжували дію додаткових угод із підконтрольним їм ТОВ про переробку газу в карбамід та аміак, заявляють слідчі. Це було зроблено, нібито щоб і далі платити менше заводу за переробку сировини.
Як зазначають у САП, згодом члени злочинної організації провели конкурсний відбір нового постачальника давальницької сировини, припускаючи перемогу в ньому саме підконтрольної їм компанії. Коли ж сталося інакше, незаконно скасували результати і підписали договір з наперед визначеним ТОВ, яке погодилося працювати із заводом на старих умовах, не збільшуючи, а згодом навіть зменшуючи суму компенсації заводу за переробку сировини.
Як наслідок – ОПЗ зазнало непередбачених договором витрат на суму понад 80 млн грн, заявляють у САП.
Слідство заявляє, що зібрало достатньо доказів того, що конкурс було зірвано навмисно, аби мати можливість надалі привласнювати гроші. Підтвердження цьому – в листуванні між учасниками злочинної організації. В результаті за період з травня по грудень 2020 року ОПЗ втратив понад 390 млн грн.
Другий епізод стосується ОГХК (100% належить державі в особі ФДМУ). НАБУ і САП заявляють, що встановили, що у жовтні 2020 року організатор домігся призначення «лояльного» в.о. директора АТ «ОГХК», який впродовж 2020–2021 років умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами.
Цей товар потім перепродали за ринковими цінами, заявляють у САП. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам РФ та на територію тимчасово окупованого Криму. Це призвело до заподіяння державі збитків у більш як 118 млн грн, заявляють у САП.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.