Світові ціни на продовольство у березні 2023 року знизились відносно показників лютого, йдеться у повідомленні Продовольчої і сільськогосподарської Агенції ООН (ФАО). Індекс продовольчих цін сягнув показника 126,9 пунктів – на 20,5% нижче за рекордні показники на початку війни в Україні.
Ключові факти
- Зниження цін фіксується протягом 12 місяців поспіль. У лютому Індекс складав 129,8 пунктів. Це – найнижчий показник із липня 2021 року.
- Відносно лютого подешевшали зернові, рослинні олії та молочна продукція. Натомість ціни на цукор і м’ясо зросли.
- На зниження цін вплинули збільшення поставок, зменшення попиту та продовження «зернової угоди», вважають експерти ФАО.
- Попри падіння світових цін, ціни на внутрішніх ринках зростають, створюючи додаткові виклики для продовольчої безпеки, заявив Максімо Тореро, провідний економіст ФАО.
Контекст
Через війну в Україні виникли проблеми з експортом агропродукції, що призвело до підвищення світових цін на продовольство на початку 2022 року. Україні вдалось частково спрямувати експорт через ЄС. 22 липня минулого року в Туреччині підписано угоду про вивезення зерна та іншого продовольства з портів України. 18 березня угоду продовжили ще на 120 днів.
Війна та блокування зернового коридору Росією збільшили у десятки разів український агроекспорт у країни ЄС, у першу чергу в Польщу й Румунію. Це викликало обурення місцевих фермерів. На цьому тлі міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик пішов у відставку. Чи дійсно українське зерно шкодить аграріям сусідніх країн, читайте тут.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.