Категорія
Новини
Дата

«Техніку не можна вилучати». У Мінцифри розповіли деталі свого законопроєкту щодо обшуків у IT-компаній

Мета закону «Маски-шоу стоп» – унеможливити неправомірне втручання силових структур у діяльність компаній. Про це Forbes повідомили у Мінцифри, коментуючи підготовку відповідного законопроєкту. До процесу обговорення документа залучені представники ІТ-бізнесу та державні органи. 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Головна інновація майбутнього закону – техніку не можна вилучати, а лише копіювати саму інформацію. Виняток – якщо є ухвала слідчого судді про дозвіл вилучення через загрозу знищення речей чи документів. Таким чином буде збережено баланс інтересів бізнесу та слідства, пояснюють у пресслужбі Мінцифри.   
  • У разі вилучення пристроїв власнику надається право копіювати інформацію. Тобто у компанії залишається можливість працювати надалі на інших пристроях. 
  • Арешт майна може бути лише на певний термін – його встановлює суддя. Строк розгляду питання про арешт слідчим суддею збільшено з 48 до 72 годин. Це допоможе судді краще вивчити справу.
  • Обшук в ІТ-компаніях дозволяється лише, якщо доведено неможливість отримання інформації в інший спосіб (запити до державних органів, аналіз реєстрів), а ухвала містить належну правову оцінку судді. Термін розгляду питання про обшук збільшено з одного до двох днів. 
  • Забороняється вилучення грошей, документів, речей під час обшуку, якщо про це прямо не вказано в ухвалі. Виняток – якщо це є предметом, знаряддям, засобом злочину. 
  • У Мінцифри наразі не готові сказати, коли закон надійде до парламенту. Нині працюємо над концепцією та безпосередньо текстом законопроєкту, кажуть у пресслужбі міністерства. До процесу обговорення залучені представники ІТ-бізнесу та державні органи. 

Контекст 

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував розробку закону після того, як 15 лютого в офісі компанії MacPaw і в будинку її власника і CEO Олександра Косована відбулися обшуки через земельні ділянки, які компанія придбала в 2016–2021 роках.

У Нацполіції стверджують, що на ділянці біля Канівського водосховища, яка належить MacPaw, вівся незаконний видобуток піску. Збитки, завдані державі, – понад 12,5 млн грн. Косован певен, що це спроба чиновників заволодіти земельними ділянками MacPaw і тиснути на бізнес. Обшуки в офісі компанії MacPaw викликали хвилю обурення серед ІТ-підприємців.

Внести зміни до Кримінального процесуального кодексу у міністерстві планували в межах «Дія.City» ще до війни. «Через повномасштабне вторгнення питання було дещо відтерміноване. Зараз процес пришвидшився», – стверджують у пресслужбі Мінцифри. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні