Категорія
Новини
Дата

Ціни на продовольство у світі знижуються четвертий місяць поспіль – ФАО

2 хв читання

Ціни на продовольство знижуються четвертий місяць поспіль. У липні середнє значення Індексу ФАО становило 140,9 пункту, що на 13,3 пункту (8,6%) нижче за його червневий рівень, свідчить статистика ФАО. Зниження в липні стало найбільш стрімким з жовтня 2008 року, зокрема, через зниження цін на рослинні олії та зернові.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО у липні склало 147,3 пункту, що на 19,1 пункту (11,5%) нижче за червневий показник, але на 21 пункт (16,6%) вище рівня липня 2021 року. Падіння міжнародних цін торкнулося всіх видів зернових, включених до індексу.
  • У липні світові ціни на пшеницю впали на 14,5%, що частково зумовлено розблокуванням основних чорноморських портів України та відновленням експорту зерна з України.
  • Середнє значення Індексу цін на олії в липні опустилося на 40,7 пункту (19,2%) до мінімального значення за останні 10 місяців і склало 171,1 пункту. Таке різке падіння викликане зниженням світових цін на пальмову, соєву, рапсову та соняшникову олії. 
  • У липні міжнародні ціни на пальмову олію продовжили знижуватися четвертий місяць поспіль, головним чином через очікуване значне зростання пропозиції в Індонезії – провідному світовому експортері пальмової олії.
  • Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО в липні склало 146,4 пункту, що на 3,8 пункту (2,5%) нижче за червневий показник, але все ще на 29,7 пункту (25,4%) вище рівня липня минулого року.
  • Найбільше знизилися міжнародні котирування сухого знежиреного молока, а також вершкового масла та сухого незбираного молока, що зумовлено слабкою ринковою активністю в Європі у звʼязку з настанням періоду літніх відпусток. 
  • Середнє значення Індексу цін на мʼясо в липні склало 124 пункти, що на 0,6 пункту (0,5%) нижче за його червневе значення і є його першим зниженням після безперервного шестимісячного зростання.
  • Середнє значення Індексу цін на цукор у липні склало 112,8 пункту, що на 4,4 пункту (3,8%) нижче за його червневе значення. Отже, цей показник, зниження якого триває третій місяць поспіль, досяг найнижчого значення за останні пʼять місяців. 
  • На міжнародних котируваннях цукру позначилося занепокоєння у звʼязку з очікуваним подальшим уповільненням світової економіки у 2022 році та повʼязаним із цим зниженням попиту.
  • «Зниження цін на продовольчі товари з дуже високих рівнів можна тільки вітати, особливо з погляду доступу до продовольства», – зазначив головний економіст ФАО Максимо Тореро. «Однак залишається багато факторів невизначеності», – додав він, вказавши на високі ціни на добрива, похмуру світову економічну перспективу та коливання валют.

Контекст

22 липня в Туреччині підписано угоду про вивезення зерна та іншого продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, що здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів» відповідно до угоди про експорт продовольства.

1 серпня вперше від початку повномасштабної війни вийшло судно з Одеського порту з українським продовольством. Йдеться про судно Razoni, яке під прапором Сьєрра-Леоне прямує до порту Тріполі в Лівані.

5 серпня перший караван з українським продовольством вийшов із портів Одеса та Чорноморськ. Міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що планується забезпечити здатність портів опрацьовувати понад 100 суден на місяць, мета – понад 3 млн тонн експорту агропродукції щомісяця з портів Одеса, Чорноморськ та Південний.

На кінець червня Індекс доступності продовольства знизився на 47,6% порівняно з довоєнним значенням через подорожчання основних продуктів харчування. На це вплинули сезонні фактори і захоплення територій, йдеться в дослідженні KSE «Агроцентр» спільно з Мінагрополітики. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну ІДП становив 12,4. Тобто людина із середньою зарплатою могла купити кількість продуктових кошиків, еквівалентну запасу на 12,4 місяців. Поточна оцінка ІДП становить лише 6,5, що на 12% нижче, ніж у першій половині червня, і на 14,9% нижче, ніж у травні.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні