Категорія
Новини
Дата

У 50 найбільших ІТ-компаніях України кількість фахівців за пів року скоротилася на 5200 осіб – дослідження DOU

За минуле півріччя в 50 найбільших ІТ-компаніях стало менше на 5% фахівців, і більшість із них – технічні, свідчать дані дослідження компанії DOU. Головна причина – релокація в закордонні офіси компаній і легалізація там. 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

 • DOU представила 50 найбільших ІТ-компаній України за кількістю спеціалістів станом на січень 2023 року. Компанія рахувала айтівців, які перебувають в Україні, а якщо виїхали за кордон, то сплачують податки в Україну.
 • Фактично українські IT-компанії продовжують активно зростати, але здебільшого вже не в Україні, зазначають аналітики.
 • Загальна кількість спеціалістів в українському топ-50 продовжує скорочуватися: цього півріччя – на 5,3%, або 5200 фахівців. Наразі у 50 найбільших IT-компаніях України працюють 92 400 людей проти 100 000 у січні 2022 року.
 • Це скорочення за деякими винятками не означає зменшення кількості фахівців у них, пояснюють в компаніях. Айтівці переїхали за кордон працювати в інших офісах своїх компаній, легалізуються там і припиняють сплачувати податки в Україну.
 • Кількість спеціалістів у топ-25 компаній зменшилася на 4200 осіб. Нині там працює 73 000 фахівців.
 • Якщо в першому півріччі кількість технічних фахівців трималася на одному рівні, то в другому є чітка негативна динаміка: мінус 4600 спеціалістів, зазначають в DOU. Вочевидь компанії почали активно легалізовувати за кордоном саме технічних спеціалістів.
 • Склад «великої п’ятірки» не змінився, однак Evoplay піднялася на четверту сходинку замість Luxoft Ukraine. Evoplay єдина з «великої п’ятірки» зберегла позитивну динаміку (+253 людини за минулі пів року). Загалом же кількість спеціалістів у п’яти найбільших компаніях зменшилася на 3300 людей.
У 50 найбільших ІТ-компаніях України кількість фахівців за пів року скоротилася на 5200 осіб – дослідження DOU /Фото 1
 • Лише 14 компаній із 50 найбільших зберегли позитивну динаміку приросту в другому півріччі. П’ять компаній збільшилися на понад 100 спеціалістів.
У 50 найбільших ІТ-компаніях України кількість фахівців за пів року скоротилася на 5200 осіб – дослідження DOU /Фото 2
 • 34 компанії із топ-50 мають негативну динаміку зростання за минуле півріччя. Абсолютна більшість тих, з ким ми поспілкувалися, пояснюють це саме легалізацією спеціалістів в інших локаціях компаній за кордоном. Тобто компанії фактично не втрачають фахівців, а перевозять їх в інші свої офіси і продовжують наймати за межами України.
У 50 найбільших ІТ-компаніях України кількість фахівців за пів року скоротилася на 5200 осіб – дослідження DOU /Фото 3
 • У більшості компаній до 25% команди наразі перебувають за кордоном. 
У 50 найбільших ІТ-компаніях України кількість фахівців за пів року скоротилася на 5200 осіб – дослідження DOU /Фото 4
 • У другому півріччі компанії продовжили активно відкривати нові офіси – щонайменше 27 компаній це зробили. Найпопулярнішим українським містом стала Полтава: там з’явилося п’ять нових офісів IT-компаній.
 • Проте все ж більше нових офісів українські IT-компанії відкрили за кордоном. Лідирують такі локації, як Польща, Румунія, Колумбія, Індія, Португалія та Іспанія
 • 27 компаній зберігають ІТ-фахівцям, що перебувають у ЗСУ, оплату в повному обсязі. Однак у багатьох є варіації. Наприклад, спеціалісти, які беруть участь в активних бойових діях, отримують заробітну плату в повному обсязі, а ті, хто перебуває на територіях без активних бойових дій, отримують частину компенсації.
 • Деякі компанії закріплюють визначену суму за всіма мобілізованими, наприклад, це може бути $1000. Є компанії, які не всю компенсацію зберігають фрилансерам. Деякі повністю фінансово підтримували фахівців до початку 2023 року, а нині почалися обмеження з виплатами через нове законодавство.

Контекст

Українська IT-індустрія «закрила» минулий рік із рекордним показником експорту – $7,34 млрд, свідчить статистика Нацбанку. Це найбільша сума за часи незалежності. На IT прийшлася майже половина всього експорту послуг.

У листопаді–грудні експорт комп’ютерних послуг з України зростав відносно жовтня, незважаючи на максимальну інтенсивність обстрілів і відключень світла. У грудні експорт склав $751 млн, більше було тільки в лютому.

Минулого року IT виявилось єдиною сферою, що зберегла позитивну динаміку. Загальний експорт впав на 35%.

За січень 2023 року експортна виручка IT-послуг впала на 29,7% – до $528 млн, це на $223 млн менше у порівнянні з груднем минулого року. Негативні тенденції спостерігаються не лише в IT-сфері.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні