За підсумками другого кварталу 2023 року в небанківському фінансовому секторі найбільше зростання активів продемонстрували ломбарди – плюс 264 млн грн. Про це йдеться у звіті Нацбанку щодо результатів діяльності небанківського сектору.
Ключові факти
- Ломбарди продемонстрували зростання на 6,3%, попри зменшення кількості гравців ринку – зі 171 до 164. Загальний обсяг активів цього сегмента – 4,5 млрд грн.
- Натомість фінансові компанії зменшили як свою кількість на ринку – 629 проти 689 кварталом раніше, так і обсяг активів – мінус 22,6 млрд грн (259,34 млрд проти 236,74 млрд), або мінус 8,7%.
- Відновлення обсягів наданих фінансових послуг призупинилося: цього кварталу основні фінпослуги, крім фінансового лізингу, скоротилися, йдеться у звіті НБУ. Зокрема, сповільнилося кредитування населення фінкомпаніями, хоч у попередні три квартали була стійка тенденція до зростання.
- Також в НБУ нагадали, що із серпня регулятор поновлює виїзні перевірки надавачів небанківських фінансових послуг у сфері фінмоніторингу, санкційного законодавства та валютного нагляду.
- Вдруге поспіль збільшився обсяг активів страховиків життя – на 4%. Активи ризикових страховиків незначно зменшилися через вихід з ринку семи установ. Обсяги премій і виплат зі страхування життя протягом кварталу майже не змінилися. Однак порівняно з другим кварталом 2022 року зміни значні: премії були вищими на 18%, а виплати – на 56%.
- Кредитні спілки наростили активи вперше за два роки. Попри повільне зростання, на кінець кварталу активи сягнули лише 60% довоєнного рівня.
- Загальна частка небанківського фінансового сектору за підсумками другого кварталу в активах усього фінсектору України зменшилась на 1,2% і становила 10,9%. Банківський сектор тут домінує – 2,56 трлн грн.
Контекст
За перше півріччя було видано 3 884 875 мікрокредитів на суму 18,4 млрд грн, свідчать дані НБУ. За весь минулий рік українці взяли в МФО мікропозик загалом на 23,9 млрд грн.
Повномасштабна війна скоротила майже втричі ринок мікропозик. До 2022-го він постійно зростав і в піковому 2021-му видав кредитів на понад 65 млрд грн. У 2022 році ринок майже зупинився через війну, але з другого півріччя почав оживати. Відновилося й зростання претензій від людей. У січні 2023-го – 581 скарга, в березні – вже 786.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.