Верховній Раді пропонують змінити підхід до проведення обшуків у компаніях. Так званий законопроєкт «Маски-шоу стоп» №9211 зареєструвала у парламенті 17 квітня група народних депутатів з різних фракцій. Голова Мінцифри Федоров ініціював законопроєкт після скандальних обшуків у компанії MacPaw.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення окремих положень з метою забезпечення захисту прав учасників кримінального провадження» розроблено за участі Міністерства цифрової трансформації.
- Документ передбачає, що адвокати та власники компанії зможуть знімати обшуки на відео, щоб унеможливити спекуляції слідчих.
- Техніка під час обшуків не вилучатиметься без ухвали суду. Інформацію з носіїв можна буде копіювати, тому компанія зможе продовжити роботу на інших пристроях.
- Для вилучення техніки потрібна буде ще одна ухвала суду – слідчий повинен обґрунтувати в суді, доказом якого злочину є техніка.
- Передбачається запровадження строку, на який накладається арешт, – 60 днів. Після цього техніка та електронні пристрої підлягають поверненню, якщо не пред’явлено обвинувачення.
- Прокурор має скасувати арешт майна одночасно з винесенням постанови слідчого про закриття кримінального провадження. Якщо цього не відбулось, то власник компанії може подати скаргу на прокурора.
- «У законопроєкті ми врахували досвід трирічної роботи Парламентської спецкомісії по захисту бізнесу. Він дає відповідь на основні порушення та зловживання з боку силовиків під час обшуку в приватних компаніях», – зазначила одна з авторів законопроєкта, заступниця голови фракції «Слуга народу» Галина Янченко.
Контекст
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував розробку закону після того, як 15 лютого в офісі компанії MacPaw і в будинку її власника і CEO Олександра Косована відбулися обшуки через земельні ділянки, які компанія придбала в 2016–2021 роках.
Внести зміни до Кримінального процесуального кодексу в міністерстві планували в межах «Дія.City» ще до війни. «Через повномасштабне вторгнення питання було дещо відтерміноване. Зараз процес пришвидшився», – заявили раніше в пресслужбі Мінцифри.
Налагодити взаємодію між правоохоронцями та бізнесом намагався майже кожен український уряд. Остання спроба була в 2018 році, коли був прийнятий закон під умовною назвою «Маски-шоу стоп-2». Від передбачав спрощення притягнення до відповідальності правоохоронців, які приймали незаконні рішення про відкриття кримінального провадження, а не поліпшення самої процедури обшуку.
Головна відмінність закону, який готує Мінцифри, – акцент не на усьому бізнесі, а на ІТ-компаніях.
У березні міністр цифрової трансформації Михайло Федоров презентував керівникам найбільших ІТ-компаній перші напрацювання майбутнього закону «Маски-шоу стоп». Що пропонує змінити Мінцифри та чи допоможе це бізнесу, читайте тут.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.