Починаючи з 25 серпня, Україна може відновити експорт електроенергії до сусідніх країн, повідомляє пресслужба «Укренерго». Вже завтра буде проведений аукціон на доступ до міждержавних перетинів у напрямках Румунії, Угорщини та Молдови.
Останні місяці в енергосистемі був дефіцит внаслідок масованих обстрілів РФ, через це запроваджувались графіки відключень, у червні Україна імпортувала рекордний обсяг електроенергії.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- Згідно з повідмоленням, відучора, 22 серпня, в Україні почала спадати спека, і на ранок п’ятниці – суттєво знизилось споживання. Крім того, з планового ремонту вийшов енергоблок однієї з атомних електростанцій.
- «Це зумовлює профіцит потужності в українській енергосистемі у денні години, коли активно працюють сонячні електростанції», – сказано у повідомленні.
- Зазначається, що для подолання профіциту потрібно або обмежити генерацію українських сонячних електростанцій або відновити експорт електроенергії в денні години.
- «Враховуючи економічну недоцільність обмеження роботи СЕС, починаючи з 25 серпня Україна планує відновити експорт…», – повідомило «Укренерго».
- Експорт відбуватиметься виключно в період профіциту – під час активної роботи сонячних електростанцій. У періоди максимального споживання, коли потужності в енергосистемі недостатньо, експорт електроенергії з України здійснюватися не буде.
Контекст
Зокрема, з березня Росія почала завдавати масованих ударів по українській енергетиці. З ладу виведено понад 90% українських ТЕС, понад 45% гідрогенерації. Загалом Україна втратила близько 9000 МВт потужностей, за даними Міненерго. Під час минулої зими максимальна потужність енергосистеми досягала 18 000 МВт, зараз – менше 10 000 МВт.
Через повномасштабне вторгнення РФ енергетичний сектор України зазнав прямих збитків і непрямих фінансових втрат на суму €56,2 млрд, тоді як потреби у відновленні, що передбачають повну реконструкцію зруйнованих об’єктів за принципом «Відбудувати краще, ніж було», становлять €50,5 млрд. Таку оцінку дає аналітична команда Київської школи економіки (KSE) станом на травень 2024 року.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.