Дефіцит електрики, який посилився після чергового збільшення температури вище 30°C, змусив «Укренерго» знову планово вимикати електроенергію бізнесу та населенню. Як саме спека впливає на енергосистему і яку роль в енергобалансі відіграють домашні кондиціонери?
Абсолютно несподіваним виявилось те, що відключення електроенергії в липні закінчились більшою мірою завдяки спаданню спеки, ніж виводу з ремонту атомного енергоблока 17 липня, розмірковує топменеджер великої енергетичної компанії на умовах анонімності, оскільки не уповноважений публічно розкривати деталі про стан енергосистеми.
Тимчасове похолодання, за його словами, зменшило навантаження на енергосистему на 2 ГВт, водночас відновлення роботи енергоблоку додало лише 0,8 ГВт. На підконтрольній Україні території працюють три атомні електростанції: Рівненська, Хмельницька і Південноукраїнська загальною потужністю 7,8 ГВт. Усього – дев’ять енергоблоків, частину з яких ще планують відремонтувати до осінньо-зимового періоду.
Як спека впливає на відключення світла?
Чим вища температура на вулиці, тим більше використовуються системи охолодження – кондиціонери та холодильники, тому споживання електроенергії росте, пояснює Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
В Україні поки немає резерву потужності, який міг би перекривати ці дефіцити, каже Омельченко. Аби зберегти цілісність енергетичної системи, вводяться графіки погодинних відключень. Іноді графіки не співпадають з реальними відключеннями, оскільки вони є прогнозними, і оператори можуть не вимикати електрику, якщо дефіцит виявляється меншим за очікуваний.
Чим покривають дефіцит?
До поновлення погодинних відключень світла 19 серпня дефіцит в енергосистемі спостерігався вже протягом двох тижнів, приблизно з 17:00 до 20:00, зазначає співрозмовник Forbes у великій енергокомпанії. Нестача, за його словами, становила 200-800 МВт, але українці цього не відчували, оскільки проблему вирішували посиленням роботи гідроелектростанцій та аварійною допомогою з Європи.
Максимальний об’єм імпорту електроенергії з ЄС, який може собі дозволити Україна – 1,7 ГВт. Цього не вистачає у пікові моменти, тому доводиться тимчасово вимикати світло.
У найспекотніші години доби – з 12:00 до 16:00 – на повну працюють сонячні електростанції, виробляючи для країни до 18% електроенергії, повідомляє Омельченко.
Чи є сенс терпіти вдома 30-градусну спеку і не вмикати кондиціонер?
«Якщо за найбільшої спеки всі включатимуть кондиціонери і ставити їх на 16-18 градусів, то відключення почнуться і вдень», – каже Омельченко. Протягом попередніх трьох днів «Укренерго» анонсує відключення лише на вечірні години.
Вмикати кондиціонер варто, лише якщо людина дійсно почуває себе без нього погано, вважає Омельченко. «Через руйнування енергосистема працює на межі, – нагадує він, – тож якщо є можливість, користуватися кондиціонерами варто рідше і на мінімальну потужність».
«Всюди, де можна економити у споживанні, варто це робити, – переконує Даниїл Ширий, експерт аналітичного центру в сфері енергетики DiXi Group. – Якщо не можете без кондиціонера, варто використовувати його в енергоощадливому режимі та відключати, коли покидаєте приміщення».
Щоб зекономити, можна перед ввімкненням кондиціонера закривати штори на вікнах – це допоможе знизити температуру в приміщенні на пʼять-сім градусів, додає Ширий.
Чи промислові кондиціонери та холодильники споживають не більше електроенергії, ніж побутові? Це дійсно так, визнає Ширий, але не варто недооцінювати вплив одночасного використання мільйонів домашніх кондиціонерів по 1 кВт⋅год кожен.
Скільки ще відключатимуть світло?
Відключення можуть припинитися вже наступного тижня, якщо не буде форс-мажорів, каже голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький. Форс-мажори, які можуть статися – нові обстріли енергооб’єктів і утримання температури близько 30°C.
На користь споживачів грає закінчення ремонтів частини блоків АЕС і зменшення температури повітря, яке вивільнить близько 2 ГВт.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.