Категорія
Новини
Дата

Українські сховища допомагають Європі зберегти низькі ціни на газ – FT

2 хв читання

Сховища газу в Україні допомагають Європі запобігти енергетичним кризам, пише Financial Times. Наразі європейські компанії прискорили вилучення природного газу з ПСГ України, оскільки потреба в опаленні збільшується у зимові місяці.

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • На початку цього року європейські компанії звернулися до України для зберігання своїх резервів.
  • За словами аналітиків, це рішення допомогло енергетичним групам та трейдерам вилучати лише відносно невеликі обсяги зі сховищ у Європейському Союзі, що дало змогу зберегти низькі ціни на газ і полегшити поповнення запасів наступного року.
  • Україна має більше можливостей для зберігання газу, ніж будь-яка інша країна ЄС, завдяки ключовій ролі у транзиті російського трубопровідного газу, на долю якого до вторгнення припадало майже 40% постачання газу до ЄС.
  • За даними «Нафтогазу», європейські підприємства зберігають близько 2,5 млрд кубометрів природного газу, що є рекордним показником від часу російського вторгнення в Україну.
  • У Argus Media повідомили, компанії почали забирати газ з українських сховищ на початку листопада, при цьому чистий відбір склав у середньому близько 10,7 млн кубометрів на день. Ці темпи прискорилися на тлі різкого похолодання в грудні. Польща отримала понад половину газу, вилученого з українських сховищ, а решту було використано Молдовою, Словаччиною та Угорщиною.
  • За інформацією галузевої організації Gas Infrastructure Europe, рівень зберігання газу в ЄС, незважаючи на холодну пору, залишався на рівні майже 90% навіть наприкінці грудня, що значно вище за середній показник за попередні пʼять років.
  • Великі резерви допомогли зберегти низькі ціни газу в Європі. Базовий голландський механізм передачі прав власності (TTF) у грудні торгувався приблизно на третині від рівня того ж періоду минулого року.
  • За прогнозами Rystad, якщо не станеться серйозних перебоїв у постачанні, а також якщо попит збережеться на нинішньому низькому рівні, наприкінці березня у сховищах ЄС залишиться 80 млрд кубометрів газу.

Контекст

У 2022 році блок занурився в енергетичну кризу: влітку ціни на природний газ зросли до рекордного рівня, оскільки Москва скоротила постачання.

У червні стало відомо, що європейські чиновники обмірковують, чи підтримувати звʼязок із Більче-Волицько-Угерським підземним газосховищем та іншими обʼєктами, розкиданими по всій Україні, в яких може зберігатися газ, коли взимку попит і ціни на паливо підскочать. Газосховища України розташовані у відносній безпеці на глибині 2 км під землею та вміщують понад 30 млрд кубометрів.

Сховища у ЄС досягли майже максимальної потужності вже у середині жовтня і Україна стала альтернативою для зберігання газу, призначеного для сусідніх держав. Україна також запропонувала такі стимули, як дешеві тарифи на зберігання та звільнення від мит на три роки, що дозволить легко реімпортувати газ до ЄС.

Більшість резервуарів у країні знаходяться глибоко під землею на заході України, далеко від лінії фронту, а Київ запропонував іноземним замовникам до 10 млрд кубометрів, третину національних потужностей, на додачу до 115 млрд кубометрів існуючих сховищ у ЄС.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні