У Верховній Раді 19 вересня зареєстрований законопроєкт №12044 про розвиток фінансової інклюзії, який відкриває шлях до початку роботи поштового банку. Цей документ – спільна позиція НБУ, Офісу президента та парламенту, повідомив голова «Укрпошти» Ігор Смілянський.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Деталі
- Законопроєкт підтримують Мінінфраструктури, Мінекономіки та Мінфіну, зазначив голова «Укрпошти».
- Смілянський подякував голові та команді НБУ, «які провели важкі, але продуктивні перемовини з МВФ, і питання фінансової інклюзії знайшло своє відображення в меморандумі МВФ». «Тож нічого не порушуємо, знайшли компромісне рішення для всіх сторін», – наголосив він.
Що передбачає законопроєкт
- Банківські послуги будуть доступні на 100% території країни (зараз це лише в 4% населених пунктів);
- Кожна компанія або банк (не лише «Укрпошта») може стати оператором фінансової інклюзії;
- Оператор фінансової інклюзії – це банк, обмежений у кредитуванні великих компаній та деяких валютних операціях. Все інше – як у звичайного банку;
- Оператор фінансової інклюзії має відповідати всім нормативам НБУ, а всі його вклади застраховані у Фонді гарантування вкладів;
- Нормативними документами НБУ буде передбачена можливість надання банківських послуг удома (що важливо, враховуючи кількість людей з інвалідністю) і в умовах відсутності світла та звʼязку.
- Паралельно із законом розробляється постанова про передачу PINBank державному поштовому оператору «Укрпошта».
Контекст
Створити поштовий банк в Україні – давня ідея Смілянського. У 2020 році Верховна Рада прийняла у першому читанні закон, що дозволяє «Укрпошті» надавати основні банківські послуги, а наприкінці 2021-го Антимонопольний комітет дозволив компанії подати до НБУ документи на придбання невеликого Альпарі Банку.
Про додатковий варіант з PINBank для «Укрпошти» в інтервʼю виданню Mind заявляв очільник Нацагентства з протидії корупції Олександр Новіков. Ця опція дійсно обговорюється в межах спеціально створеної міжвідомчої робочої групи, що працює над комплексним рішенням щодо конфіскованих у росіян активів, підтвердив співрозмовник Forbes у одній із держструктур.
Практично від початку проти ідеї поштового банку виступав НБУ. Одна з причин – і без того велика частка держави у банківському секторі (55% у 2020-му, коли приймали закон про пошта-банк). Інша – побоювання, що «Укрпошта» недооцінює ризики та капіталовкладення, властиві банківському бізнесу, що зрештою може призвести до збитків і потреби докапіталізації від держави.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.