Європейський союз розробляє пропозицію, щоб покарати Словаччину за згортання демократичних реформ, пише 8 вересня Bloomberg із посиланням на джерела. Це може призвести до блокування коштів ЄС, призначених для Братислави.
Словацький премʼєр Роберт Фіцо є фігурою, яка викликає суперечності в ЄС, зокрема, через його заклики припинити військову допомогу Україні та санкції щодо Росії.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Деталі
- Єврокомісія підготувала таке рішення у відповідь на рішення премʼєр-міністра Словаччини Роберта Фіцо закрити Офіс спецпрокурора, який здійснював нагляд за низкою корупційних справ, повʼязаних із витрачанням європейських фондів, кажуть співрозмовники видання.
- Запущений Єврокомісією процес перебуває на початковій стадії і ще має бути схвалений президенткою ЄК Урсулою фон дер Ляєн.
- Близько 80% державних інвестицій у Словаччині фінансується за рахунок фондів ЄС. Будь-які проблеми з доступом до цих фондів стануть серйозним ударом для Словаччини, яка і так уже страждає від надмірного дефіциту держбюджету, зазначає видання.
- Один із розглянутих Єврокомісією штрафних варіантів передбачає запуск механізму, що дозволяє ЄС заморожувати фінансування в тому разі, якщо він бачить загрозу для своїх грошей. Цей механізм дозволить ЄС утримати частину з майже €13 млрд, виділених Словаччині в межах бюджету Євросоюзу.
- Єврокомісія також розглядає можливість утримання частини або всіх дотацій на суму в €2,7 млрд, виділених Словаччині на боротьбу з пандемією COVID-19.
Контекст
Заснування Офісу спецпрокурора було однією з умов надання цих коштів. Роберт Фіцо після повернення до влади в жовтні 2023 року перебуває під пильним наглядом з боку Брюсселя через його рішення переглянути Кримінальний кодекс і скасувати Офіс спецпрокурора, який стежив за корупційними справами низки високопоставлених осіб.
Лідер словацької партії Smer-SD Роберт Фіцо є фігурою, що викликає суперечності всередині країни та суперечки в ЄС через його заклики припинити військову допомогу Україні та санкції щодо Росії.
Фіцо торік переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині, попри неоднозначне політичне минуле. 25 жовтня 2023 року він став новим премʼєр-міністром країни.
Це вже четверта каденція Фіцо на посту премʼєра Словаччини. 2018 року він пішов у відставку через протести, які відбувалися після вбивства журналіста Яна Куцяка.
У жовтні 2023-го його партія Smer-SD перемогла на парламентських виборах, експлуатуючи критику влади, економічні труднощі у Словаччині, антиамериканські та антиукраїнські гасла. Фіцо уклав коаліційну угоду з колишнім партнером Петером Пеллегріні та словацькими націоналістами SNS. І повернувся у прем’єрське крісло.
15 травня Фіцо дістав поранення внаслідок стрілянини, яка сталася після виїзного засідання Кабміну у місті Гандлова.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.