Категорія
Новини
Дата

Військове керівництво РФ обговорює застосування ядерної зброї в Україні, США не фіксують підготовки до цього – NYT

2 хв читання

Нещодавно високопоставлені російські військові вели переговори, щодо того, коли і як Москва може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні, що, посилило занепокоєння Вашингтона та союзників, пише The New York Times.

Ключові факти

  • Президент РФ Володимир Путін не брав участі у розмовах, які проходили на тлі посилення російської ядерної риторики та невдач на полях битв. Але той факт, що такі розмови велися, стривожив адміністрацію президента США Джо Байдена. Вони показують наскільки російські генерали були розчаровані своїми невдачами, і можуть свідчити про те, що завуальовані погрози Путіна застосувати ядерну зброю можуть бути не просто словами.
  • Проте американські офіційні особи заявили, що не бачили доказів того, що росіяни переміщують ядерну зброю або вживають інших тактичних заходів для підготовки до удару. Інформація про розмови була поширена всередині уряду США у жовтні.
  • Офіційні особи США не описували сценарії застосування ядерної зброї, які розглядали воєначальники. «Ми продовжуємо стежити за цим, наскільки це можливо, і ми не бачимо жодних ознак того, що Росія готується до такого використання», – заявив представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
  • За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, що призначена для застосування на полях битв. Тактична ядерна зброя ніколи не застосовувалась у бою, але її можна було застосувати будь-яким способом, у тому числі за допомогою ракети чи артилерійського снаряда.
  • У ході ядерних дискусій на високому рівні російські військові зважують, що може спонукати Москву використати тактичну зброю.
  • Напруженість навколо застосування ядерної зброї неухильно зростає після успішного контрнаступу України на початку вересня.

Контекст

Росія протягом кількох місяців отримувала приватні повідомлення від США з попередженням керівництва РФ про серйозні наслідки, які матиме застосування ядерної зброї, пише The Washington Post. Адміністрація Байдена вирішила навмисно розпливчасто попереджати про наслідки ядерного удару, тому Кремль переймається тим, як може відреагувати Вашингтон, йдеться в матеріалі. Джерела не вказують на вміст листів, але назвали їх елементом ядерного стримування шляхом «стратегічної двозначності».

Міністр оборони України Олексій Резніков розповів про сумнівний стан російської ядерної зброї, тож оцінює ймовірність її застосування як низьку. «Ризик залишається, не можна сказати, що його не існує, але, якщо оцінювати у відсотках вірогідність застосування її, він значно менший, ніж будь-що. І це підтверджують у тому числі наші партнери – і США, і Велика Британія», – сказав він. Із посиланням на дані другого президента України Леоніда Кучми, Резніков стверджує, що термін дії всього ядерного потенціалу, зокрема й російського, завершився 1997 році.

23 жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Україна нібито готується підірвати «брудну бомбу». Проте він не уточнював, де розробляють такий вибуховий пристрій. Шойгу не навів жодних доказів своїх припущень.

Крім того, протягом неділі він зателефонував щонайменше трьом міністрам оборони держав НАТО, розповідаючи про українську «брудну бомбу». США, Франція та Велика Британія вважають, що Росія може вигадати привід для застосування «брудної бомби» для подальшої ескалації.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні