Категорія
Новини
Дата

Уперше за 40 років Туреччина збільшила тарифи за прохід суден через Босфор і Дарданелли. Країна заробить на цьому до $200 млн

2 хв читання

З жовтня прохід суден через Босфор і Дарданелли коштуватиме вп’ятеро більше. Турецька влада вважає, що цим рішенням усунула історичну несправедливість.

Отримуйте інсайти, що дають перевагу: підпишіться на Forbes Digital та завжди будьте на крок попереду у світі бізнесу.

Від 49 грн на місяць!

Ключові факти

  • Генеральне управління берегової безпеки Туреччини повідомило портових операторів, трейдерів, судновласників про те, що з 7 жовтня збільшить плату за проходження протоками Босфор і Дарданелли у пʼять разів, пише турецьке видання  Sabah.
  • Туреччина скасувала платіжну систему стягування зборів через протоки, запроваджену 1983 року. Розрахунок оплати йде у французькому франку за курсом 0,8 долара за франк. Ця валюта більше не використовується, тому Анкара приймає плату в турецьких лірах. З 7 жовтня курс становитиме $4 за франк.
  • За підрахунками турецької влади, поточний дохід від зборів із $40 млн збільшиться до $200 млн.

Контекст

У 1936 році, згідно з Конвенцією Монтре, Туреччина дістала право вимагати оплату від суден, що проходять через Босфор і заходять та виходять із Дарданелл. Оплата використовується на обслуговування маяків та медичні й рятувальні операції в разі надзвичайних ситуацій. Організація Об’єднаних Націй встановила загальну валюту для цих оплат – французький франк. Франк дорівнював 0,29 г золота, незалежно від поточних обмінних курсів, інфляції. 

Туреччина змінила курс франка у 1983 році, встановивши його на рівні $0,8063. Однак згодом ця сума зменшилася через зростання інфляції та вартості золота у світі. Тому ціна франка тепер була збільшена у пʼять разів і визначена як $4 за тонну вантажу.

«Це підвищення ляже на плечі відправників вантажу, трейдерів», – вважає Геннадій Іванов, директор BPG Shipping & Kronos Bulkers. За його словами, навіть якщо тариф був занижений, то таке різке і значне підвищення тарифів у світових портах надто рідкісне явище. Зазвичай відбувається поетапна індексація.

«З огляду на монопольне становище Туреччини у Босфорі, гадаю, це суто комерційне рішення», – вважає Іванов. За його словами, Туреччина використала свій шанс різко підняти тариф саме зараз, на тлі геополітичного хаосу і ринку фрахту з Чорного моря, що ще не сформувався. Іванов нагадує, що через військову агресію судновласники, що оперують у Чорному морі, вже платять додаткові $6–7 за тонну за страхування через військові ризики, $8–12 за тонну премії за захід в українські та російські порти, ще $3–6 за тонну за інспекції. «Розрахунок, що додаткові $0.5–0.75 за тонну банально «загубляться» в загальній ставці фрахту», – каже Іванов.

Конвенція Монтре справді застаріла, і її варто переглянути, зазначає експертка турецької програми Atlantic Council Євгенія Габер. Туреччина зробила це зараз із декількох причин: по-перше, на тлі успішної модерації зернових перемовин зараз Туреччину сприймають позитивно і дякують за зусилля, які країна вклала у перемовини. Завдяки цьому Туреччина уникнула критики за різке підвищення тарифів, зазначає Габер.

По-друге, зараз Туреччина намагається вести автономну незалежну політику і показує Заходу, що тепер йому доведеться сприймати Туреччину як самостійного гравця.

По-третє, внутрішні економічні й політичні проблеми. За словами Габер, в Туреччині девальвує ліра та є дефіцит платіжного балансу. Влада намагається залучити кошти в бюджет країни, а підвищення тарифів може дати до $200 млн. Наступна причина – менш ніж за 10 місяців у Туреччині будуть парламентські та президентські вибори, і це гарна спроба повернути електорат правлячої партії. І наостанок, каже Габер, президент Туреччини Раджеп Ердоган обіцяв до 2023 року побудувати платний Стамбульський канал, але цей проєкт стикнувся з багатьма перепонами. Підвищення тарифів у Босфорі та Дарданеллах – це як альтернатива каналу. «Підвищення тарифів матиме внутрішньополітичний ефект», – каже Габер.

Нагадаємо, у серпні дефіцит торговельного балансу Туреччини зріс до рекордного рівня в липні на тлі зростання цін на енергоносії, щомісячний розрив досяг $10,7 млрд. Він перевищив медіанну оцінку в $10,6 млрд і найвищий показник за всю історію спостережень згідно з даними 1984 року, пише Bloomberg.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні