Категорія
Новини
Дата

Зеленський схвалив скасування мораторію на податкові перевірки

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про скасування мораторію на податкові перевірки. 6 грудня документ з підписом президента повернуто до Верховної Ради, йдеться в картці законопроєкту №10016-д. Цей закон – один зі структурних маяків у межах співпраці з МВФ.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • Закон, який парламент ухвалив 9 листопада, передбачає, що до проведення документальних планових перевірок можуть бути включені платники, які за підсумками 2021 року відповідають одному з критеріїв: рівень сплати податку на прибуток на понад 50% менший, ніж по галузі, а рівень сплати ПДВ на понад 50% менший, ніж рівень сплати по галузі; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у два рази; перевірки стосуватимуться і підприємців, річний дохід яких становить понад 10 млн грн; загальна сума витрат у податковій декларації становить понад 75% суми річного доходу.
  • Також податкова може прийти до підприємців, які платять робітникам меншу заробітну плату, ніж середня по галузі. 
  • Зберігається мораторій на перевірки ФОП першої та другої груп. Також обмеження діють для підприємств, чия податкова адреса зареєстрована на окупованих територіях або територіях, де йдуть бойові дії.
  • У законі є норма щодо обовʼязкових перевірок підакцизної продукції, готельного бізнесу та фінансових установ.

Контекст

Рішення зберегти мораторій на податкові перевірки для більшої частини бізнесу, ухвалене Верховною Радою у червні 2023-го, викликало серйозні розбіжності між Україною та МВФ. Скасування мораторію було одним із зобовʼязань українського уряду в межах чотирирічної програми розширеного фінансування (EFF) на $15,6 млрд, під яку підвʼязана допомога інших донорів на $115 млрд.

Попри попередню домовленість із фондом, відповідний закон був змінений в останній момент за ініціативи Офісу президента. Причиною стала зустріч Володимира Зеленського з бізнесом, на якій президент пообіцяв підприємцям подумати над створенням єдиного органу, що перевірятиме бізнес, та знайти певний компроміс у питанні відновлення перевірок.

Відтак мораторій на проведення перевірок фактично зберігся на час дії воєнного стану. Виняток – виробники підакцизної продукції, гральний бізнес і компанії, що надають фінансові та платіжні послуги, їх почнуть перевіряти вже з 1 жовтня.

Позиція МВФ, озвучена на переговорах про другий перегляд програми, що почалися 25 вересня у Варшаві – фонд не вважає, що Україна виконала цю обіцянку, розповідали у вересні три співрозмовники Forbes у ВР та серед учасників консультацій з МВФ.

Про те, що МВФ очікує нового голосування у Верховній Раді щодо відновлення податкових перевірок, повідомив на пресконференції у Києві на початку жовтня очільник місії фонду в Україні Гевін Грей. «Метою є створення системи податкових перевірок, спрямованої на бізнеси, які мають найбільший ризик, і яка не накладає непропорційне навантаження на бізнеси, що не становлять ризику, – зазначив тоді Грей. – Але відновлення перевірок – це критичне питання».

Як уряд, Офіс президента і нардепи виходитимуть із ситуації, читайте в матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні