Зеленський запропонував продовжити дію «зернового коридору» без Росії /Офіс президента України
Категорія
Новини
Дата

Зеленський запропонував продовжити дію «зернового коридору» без Росії

1 хв читання

Офіс президента України

Президент Володимир Зеленський запропонував продовжити роботу «зернового коридору» після того, як Росія вирішила вийти з Чорноморської ініціативи. Про це він заявив в інтервʼю африканським журналістам, повідомив його речник Сергій Никифоров.

Ключові факти

  • «Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, то всі готові продовжувати постачання зерна», – сказав Зеленський.
  • Він нагадав, що були дві угоди: одна між Україною, Туреччиною та ООН, а інша – між Росією, Туреччиною і ООН. «Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє, – вона зриває свої домовленості з генсеком ООН Гутеррешем і президентом Ердоганом, не з нами», – заявив президент України.
  • Він наголосив, що у України не було жодних домовленостей з РФ.
  • «Я дав розпорядження нашому Міністерству закордонних справ після офіційного сигналу РФ підготувати наші офіційні сигнали до ООН і Туреччини для того, щоб вони мені відповіли як президенту України, що вони готові продовжувати нашу ініціативу», – повідомив він.

Контекст

Організація Обʼєднаних Націй і Туреччина виступили посередниками в «зерновій угоді» щодо Чорного моря на перші 120 днів у липні минулого року, щоб допомогти впоратися з глобальною продовольчою кризою, яка посилилася через вторгнення Москви в Україну – одного з провідних світових експортерів зерна.

Днями генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш запропонував президентові Росії Володимиру Путіну продовжити «зернову угоду» в обмін на підключення дочірньої компанії Россільгоспбанку до міжнародної платіжної системи SWIFT. У вівторок, 11 липня, Гутерреш направив Путіну листа, в якому запропонував шляхи подальшого полегшення російського експорту продовольства та добрив і забезпечення продовження поставок українського зерна Чорним морем, заявив представник ООН. 

14 липня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запевнив, що дію «зернової угоди», яка дозволяє Україні експортувати врожай із ключових портів через Чорне море, буде продовжено. За його словами, президент РФ Володимир Путін погодився на продовження дії ініціативи. Згодом у Кремлі цю інформацію спростували.

17 липня РФ направила Туреччині, Україні та ООН свої заперечення щодо продовження угоди. У Кремлі заявили, що повернуться до неї після виконання умов РФ. Пізніше російське МЗС опублікувало заяву, в якій йдеться про відкликання гарантій безпеки судноплавства в межах Чорноморської зернової ініціативи.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд