50 найбільших експортерів України 2022
Восени 2022‑го СБУ затримала багаторічного керманича «Мотор Січі» В’ячеслава Богуслаєва, якого підозрюють у колабораціонізмі та пособництві Росії. Акції компанії відчужено на користь Міноборони. «Мотор Січ», за даними СБУ, нібито постачала двигуни ударних гвинтокрилів до РФ після 24 лютого. Щоб обійти обмеження на торгівлю з РФ, «Мотор Січ» використовувала підконтрольні комерційні структури у трьох країнах Близького Сходу, Європи та Східної Азії.
100 найбільших приватних компаній 2021
Найбільший український виробник моторів для літаків, вертольотів, крилатих ракет і газотурбінних електростанцій уже майже два роки сидить на геополітичному шпагаті між США і Китаєм. У центрі конфлікту «Мотор Січ» опинилася після продажу В’ячеславом Богуслаєвим контрольного пакета акцій китайській компанії Skyrizon. На початку 2021‑го акції запорізького підприємства було арештовано й передано в управління АРМА, а РНБО застосувала санкції до акціонерів «Мотор Січі» з Китаю. У відповідь ті звернулися до міжнародного арбітражу із позовом до України на $3,5 млрд. В інтерв’ю телеканалу HBO Володимир Зеленський сказав, що не допустить передачі контролю над підприємством іноземній державі, доки він перебуває при владі. Україна має намір повернути «Мотор Січ» у держвласність, підтвердив за кілька тижнів секретар РНБО Олексій Данілов. «Китайці – не моя проблема, – сказав В’ячеслав Богуслаєв у липні в інтерв’ю «Укрінформу». – У мене проблема одна – повернути до 2026 року кредит у $100 млн, який ми взяли в Китаї». «Мотор Січ», на його думку, має залишитися акціонерним підприємством під контролем держави.
100 найбільших приватних компаній 2020
«Мотор Січ» завжди буде українським підприємством і ніколи не покине Україну, обіцяє власник Beijing Xinwei Technology Group Ван Цзин. Його група входить до пулу китайських інвесторів, які купили у Вячеслава Богуслаєва 56% акцій компанії у 2016 році. Китайці обіцяють інвестувати в українського виробника авіадвигунів сотні мільйонів доларів, але ніяк не можуть вступити у права власності. Угодою незадоволені у Вашингтоні, і Україна її блокує: пакет акцій арештований за ініціативою СБУ, а АМКУ не дає дозволу на його перехід у руки покупця. Китайські інвестори оцінили свої збитки в захмарну суму – $3,5 млрд, і пригрозили подати позов до України в міжнародний арбітраж. На допомогу може прийти мультимільйонер з Харкова Олександр Ярославський. У серпні його DCH домовилася з китайськими інвесторами про придбання у них 25% акцій «Мотор Січі». Угода передбачає право вето на ключові рішення. Це дозволить українському співвласнику блокувати передачу технологій або перенесення підприємства в Китай.