Підсанкційний мільярдер Вадим Новинський, 59, передав активи групи Smart Holding на $650 млн у кіпрський траст. Як це допоможе захистити його бізнес від санкцій і націоналізації та чому саме Кіпр
Forbes Україна випустив новий номер друкованого журналу. В ньому майже два десятки ексклюзивних матеріалів. Придбати журнал з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.
Президент Володимир Зеленський 2 грудня увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо санкцій на пʼять років проти священнослужителів УПЦ МП та колишнього народного депутата, власника «Смарт-Холдингу» та співвласника металургійного холдингу «Метінвест» Вадима Новинського.
Причина санкцій – багаторічна підтримка УПЦ Московського патріархату, розповідав Forbes на початку грудня співрозмовник в ОП на правах анонімності. Бізнесмен – один зі спонсорів цієї церкви, діяльність якої можуть заборонити в Україні. У квітні 2020-го глава УПЦ МП митрополит Онуфрій висвятив Новинського в диякони. «Найважче мені далося рішення повністю розірвати стосунки з Росією», – говорив Новинський Forbes місяць тому.
Санкції РНБО передбачають:
- позбавлення права користуватись і розпоряджатись активами;
- заборону на торговельні операції, транзит товарів, виведення капіталу;
- анулювання ліцензій і дозволів, наприклад, на користування надрами.
У грудні 2022-го Forbes оцінив статки Новинського в $1 млрд. Smart Holding обʼєднує активи на $650 млн. Це, наприклад, газовидобування EnWell Energy ($80 млн), що входить до пʼятірки найбільших приватних газовидобувних компаній України, готель Park Inn у Києві ($25 млн), харчовий бренд «Верес».
Також «Смарту» належить 25% в «Метінвесті». Вартість частки Новинського в металургійній імперії Ріната Ахметова – $500 млн. Решта статків Новинського відокремлена від Smart Holding – це готівка та ліквідні активи на $350 млн.
«Новинському легше буде вийти з бізнесу, ніж працювати під санкціями», – говорив Forbes на початку грудня на правах анонімності юрист, який консультує ОП.
Утім, як стало відомо в січні, Новинський передав активи групи Smart Holding у кіпрський траст нібито ще напередодні запровадження санкцій. «Відповідні угоди Smart Trust і Step Trust були укладені в листопаді 2022-го», – йдеться в релізі Smart Holding, який опублікували 16 січня.
В компанії наголошують: Новинський тепер не є бенефіціаром групи та не здійснює жодного контролю над її діяльністю. «[Новинський] вирішив сконцентрувати свою активність на приватних інтересах», – повідомляється на сайті компанії. Активами нібито володіють і управляють довірчі особи (трасті).
На 10 січня кінцевими бенефіціарами групи є пʼять громадян Кіпру: Іона Елена, Алківіадус Константіна, Лукаїду Афродіте, Софоклеус Андреас, Софоклеус Харула.
На 23 грудня 2022-го кінцевим бенефіціаром компанії, за даними Youcontrol, був ще Вадим Новинський.
Навіщо Новинський передав бізнес у траст
Передача активів у траст має захистити їх від санкцій з боку держави, каже Вероніка Мильцева, старша юристка Juscutum. Інформація про умови трастового договору та управителів активів є конфіденційною. Тобто Новинський міг зберегти опосередкований контроль за активами, але довести це юридично вкрай складно, каже юристка.
Forbes звернувся з уточнюючими питаннями до СЕО «Смарт-Холдингу» Юлії Кірʼянової, але на момент публікації не отримав відповіді.
Створення трасту – це процес, який може тривати до року, каже партнер ЮК Legal House Денис Овчаров. Ймовірно, підготовка до передачі активів у траст почалася раніше, ніж були запроваджені санкції, вважає він.
Серед можливих причин – спроба уникнути дії закону про олігархів, який Верховна Рада ухвалила у вересні 2022-го, зазначає Овчаров. Згідно із законом, олігарх повинен відповідати трьом із чотирьох критеріїв: вплив на медіа, монопольне становище в будь-якій індустрії, участь у політичному житті та активи у володінні в еквіваленті 2,2 млрд грн.
Перебування в реєстрі може ускладнити бізнес з іноземними компаніями, залучення кредитів та інвестицій. «Відокремлення від бізнесу власника, який має політичний і санкційний бекграунд, вирішує цю проблему», – пояснює Овчаров.
В липні 2022-го Новинський склав із себе повноваження народного депутата. Так він уникнув політичного критерію, за яким його могли віднести до реєстру олігархів. «Прагнув зосередитися на благодійних проєктах, бізнесі та служінні церкви», – пояснив він своє рішення Forbes в середині грудня 2022-го.
Ще одна можлива причина для створення трасту – захист бізнесу від націоналізації. «Арешт чи конфіскація державою активів – розповсюджена практика від початку повномасштабної війни», – каже Овчаров.
Найгучніше відчуження у власність держави відбулося на початку листопада. «Укрнафта» та «Укртатнафта» Ігоря Коломойського, «АвтоКрАЗ» Костянтина Жеваго, «Запоріжтрансформатор» Костянтина Григоришина та «Мотор Січ» Вʼячеслава Богуслаєва примусово були переведені у власність Міноборони. Тільки на балансі Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) понад 30 000 активів конфіскованих активів.
Кіпр: конфіденційно та без податків
Серед переваг трасту на Кіпрі – відсутність податків на доходи, отриманих за межами Кіпру, каже Вероніка Мильцева з Juscutum. «Якщо траст консолідує прибутки всіх активів, це дуже вигідно», – зазначає вона.
Втрати Smart Holding від війни (не беручи до уваги «Метінвест» і HarvEast) – сотні мільйонів доларів, розповідала в липні Forbes СЕО «Смарт-Холдингу» Юлія Кірʼянова. Тоді вона прогнозувала скорочення виторгу приблизно на 20%, EBITDA – на 5% – до 3 млрд грн. Виробництво групи впало на понад 60%.
Ще одна перевага – повна конфіденційність щодо умов трасту. Реєстр трастів Кіпру не є публічним, доступ до нього можна отримати хіба що за рішенням місцевого суду, каже юристка.
Вадим Новинський з 2013 року не бере участі в управлінні Smart Holding, запевняє пресслужба компанії. «Підтримує морально, але бізнес робимо ми», – переконує Кірʼянова. Важливу роль у бізнесі Новинського відіграє його син Михайло. Він член наглядових рад «Метінвесту» і ще кількох бізнесів. У Smart Holding фокусується на міжнародних портфельних інвестиціях.

