Категорія
Новини
Дата

Заступник Єрмака назвав причини націоналізації «Укрнафти», «Мотор Січі» і «АвтоКраза»

Причина відчуження великих промислових підприємств на користь держави під час війни – ризики для національної безпеки, які створювали ці компанії. Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Паливна компанія, за словами Шурми, відмовилася постачати пальне українській армії; виробник двигунів постачав їх російським компаніям, а виробник військових вантажівок за 10 років виробив кілька десятків автівок, тоді як українська армія має 40 000 вантажівок. 
  • Вочевидь, йдеться про найбільшу нафтову компанію країни «Укрнафту», найбільший в Україні завод з виробництва пального «Кременчуцький НПЗ», яким оперує «Укртатнафта», найбільшого в Україні виробника двигунів для вертольотів і літаків «Мотор Січ» і про кременчуцький автомобільний завод «АвтоКрАЗ». Підприємства були відчужені на користь держави на початку листопада. 
  • При цьому Шурма наголосив, що право власності в Україні недоторканне. «Відчуження майна під час воєнного стану буде використовуватись миттєво, але тільки у разі ризику національній безпеці», – каже він.

Контекст

6 листопада «Укрнафта» та «Укртатнафта» Ігоря Коломойського, «АвтоКрАЗ» Костянтина Жеваго, «Запоріжтрансформатор» Костянтина Григоришина та «Мотор Січ» Вʼячеслава Богуслаєва примусово були переведені у власність Міноборони. Держава скористалася можливістю вилучати приватну власність під час воєнного стану

Forbes оцінює відчужені державою активи у $956,5 млн. До 24 лютого їх сукупна вартість була у 2,5 раза вищою – $2,426 млрд.

Міністр оборони Олексій Резніков зазначає, що про націоналізацію підприємств не йдеться – Міноборони перебрало на себе контроль над ними на час воєнного стану. Через рік після його завершення або через пʼять років у разі, якщо цей період затягнеться, уряд має повернути акції колишнім власникам або компенсувати їх вартість.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні