Forbes Ukraine уперше презентує рейтинг компаній у сфері енергетики з відновлюваних джерел. Сюрпризи тут уже з першого рядка – у ньому не ДТЕК. Хто заробляє найбільше в галузі, імідж якої за останні роки змінився з «дійної корови олігархів» на рятувальника української енергетики?
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Торік майже кожен 10-й вироблений в Україні мегават електроенергії мав «зелене» походження. Цього року точно буде більше, і, на жаль, головна причина – не бурхливий розвиток відновлюваної енергетики, а руйнування росіянами 73% теплової генерації тільки з весни 2024-го. Серед енергетиків популярний сумний жарт: російські ракети прискорили «зелений» перехід України. За перше півріччя 2024-го частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) зросла на 0,3 процентного пункта, до 9,8%.
Після пошкодження всіх великих ТЕС і ГЕС навесні 2024-го зеленій енергетиці надається роль рятівника української енергетики. «Укренерго» формує модель майбутньої енергосистеми саме на основі ВДЕ. Мета – за 2–3 роки вп’ятеро збільшити потужність вітрової генерації, учетверо – ТЕС на біопаливі, на 60% – сонячної генерації, а також побудувати з нуля 0,8 ГВт систем збереження енергії, розповів на початку серпня екскерівник «Укренерго» Володимир Кудрицький.
Попри стратегічну важливість, технічно складна галузь ВДЕ не користується великою увагою суспільства і, відповідно, ЗМІ. Мета нашого проєкту – розібратися, хто є хто на цьому ринку, зробити його прозорішим і зрозумілішим для потенційних клієнтів та інвесторів.
Forbes Ukraine презентує перший рейтинг компаній, які мають найбільші потужності для виробництва електроенергії з відновлюваних джерел.
Як ми рахували
Натисніть «Читати більше», аби прочитати повний текст довідки
Компанії або групи компаній розміщені за розміром встановлених генерувальних потужностей на підконтрольній українській владі території. Деокуповані електростанції враховані з першочергово встановленою потужністю.
Джерела: дані компаній; інформація про потужність станцій на 2021 рік, коли ці дані ще не були засекречені; інформація НКРЕКП про потужність нових станцій, мапа DeepState для визначення підконтрольних територій.
Якщо станція або кілька станцій мають різних інвесторів, але операційне управління здійснює єдина компанія, ми виділяли ці активи в одну групу.
Фінпоказники надані компаніями, взяті з публічних фінзвітів або обраховані Forbes на основі даних YouControl. Якщо до групи входить кілька компаній, які володіють окремими станціями, ми визначали загальний виторг групи як суму виторгу всіх компаній.
Скорочення:
ВЕС – вітроелектростанція;
ГЕС – гідроелектростанція;
СЕС – сонячна електростанція;
БГ – біогазова електростанція.
Рейтинг «20 найбільших граців альтернативної енергетики»
Натисніть на назву чи лого компанії, аби прочитати повний текст довідки до неї.
* Дані YouContol.
** Розрахунки Forbes Ukraine.
Над рейтингом працювали: Ольга Чайка, Анастасія Дейна, Ігор Орел, Олексій Блінов, Костянтин Гненний
Матеріал опубліковано у журналі Forbes Ukraine №4 [31] за серпень – вересень 2024 року.