Ілюстрація Forbes
Категорія
Найбагатші
Дата

14 новачків рейтингу найбагатших українців від Forbes

Ілюстрація Forbes

Загальні статки 14 новачків рейтингу найбагатших українців від Forbes перевищують $3 млрд

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

За рік список Forbes оновився на 21%. Серед нових учасників Віктор Медведчук ($ 620 млн), Олександр Конотопський ($ 340 млн), Олександр Косован ($ 235 млн), Едуард Мкртчан ($ 215 млн), Максим Єфімов ($ 205 млн), Катерина Костерева ($ 190 млн), Микола Удянський ($ 180 млн ), Вʼячеслав Москалевський ($ 175 млн), Вадим Столар ($ 175 млн), Олександр і Сергій Пилипенки ($ 150 млн), Рафаель Гороян ($ 145 млн), Юрій Родін ($ 135 млн), Олександр Дитятковський ($ 135 млн), Олександр Суходольський ($ 130 млн).

Ще семеро учасників повернулися в рейтинг Forbes. Вони були в рейтингах найбагатших в 2011-2013, але не потрапили в нього в 2020 році. Це Ігор Палиця, Іван Фурсін, Роман Лунін, Олександр Петров, Андрій Гордієнко, Станіслав Роніс, Віктор Іванчик.

Віктор Медведчук /Shutterstock
$620 млн
ПЕК, медіа, металургія, нерухомість

У 2021 році до американських санкцій проти Віктора Медведчука додалися українські. 19 лютого РНБО включила Медведчука і його дружину Оксану Марченко до списку санкцій за підозрою у фінансуванні тероризму. А перед цим Володимир Зеленський увів санкції щодо нардепа від ОПЗЖ і близького соратника Медведчука – Тараса Козака, а також оформлених на нього телеканалів «112 Україна», ZIK і NewsOne.

Олександр Конотопський /з особистого архіву
$340 млн
Розробка охоронних систем

«Коли керуєш зростанням і намагаєшся контролювати падіння – відчуття майже однакові», – говорить Олександр Конотопський, засновник і CEO виробника охоронних систем Ajax. Останніми роками він побував в обох ситуаціях. З 2015 року, коли Ajax вийшов за межі українського ринку, компанія запустила 33 продукти на 93 ринках.

У перші місяці пандемії продажі на деяких ринках знизилися вдвічі, але до кінця року сукупні доходи вдалося збільшити на 75% (точного розміру виторгу компанія не розкриває). На цьому пригоди не закінчилися. На початку пандемії основні виробники скоротили випуск електронних компонентів. А коли економіка повернула на ліпше і попит на електроніку зріс, з’ясувалося, що мікросхем на всіх не вистачає. Гіганти на кшталт Apple і Samsung уже застовпили собі місця в черзі за дефіцитним товаром. Трохи меншим компаніям, зокрема й Ajax, доводиться чекати. «Донині не все можна знайти, перекуповуємо дорожче, шукаємо заміни, це б’є по бізнесові», – розповідає Конотопський. Труднощі не затуляють горизонту. У 2021-му компанія планує найняти 200 нових співробітників в українські R&D і представити до 25 нових пристроїв.

У 2011 році Косован став героєм статті українського Forbes «Семеро сміливих», яка розповідала про підприємців до 25 років, що побудували успішний бізнес. Натоді його застосунок CleanMyMac для очищення комп’ютерів від «сміття» набрав 1,5 млн завантажень, переважно зі США. Косован планував виїхати до Штатів разом з командою, але залишився в Україні. MacPaw розрослася до 300 співробітників, прибуток – до мільйонів доларів на рік. Косован відштовхується від принципу «люди дорожчі за гроші».

У MacPaw будь‑який працівник може піти в саббатикал – безстрокову оплачувану відпустку. «Щоб зберегти гарну команду на тривалий термін, режим стартапу потрібно вимикати», – каже Косован. Зароблені мільйони IT‑підприємець інвестує в розробку магазину додатків Setapp, перспективні українські стартапи на кшталт Ajax і Allset, а також у соціальні ініціативи. Останні займають у стратегії компанії дедалі більше місця. На реконструкцію київського ботсаду і закупівлю апаратів ШВЛ Косован виписав по $150 000. «Раніше ми вкладали хаотично, – каже Олександр. – У планах – підійти до фінансування соціальних проєктів системно».

Едуард Мкртчан /zikua.tv
$215 млн
ПЕК

Більша частина активів Едуардові Мкртчану дісталася від батька – Олега Мкртчана, який з лютого 2018 роки сидить за ґратами в Росії. У 2019-му засновника металургійного холдингу ІСД засудили до дев’яти років позбавлення волі, звинувативши в розкраданні 86 млрд руб. у Зовнішекономбанку.

Основний дохід Мкртчану-молодшому приносять «Вітряні парки України». Компанія управляє кількома вітряними електростанціями потужністю 200 МВт. Йому також належить виробник турбін «Фурлендер Віндтехнолоджі».

«Рік виживання» – так характеризує 2020-й голова Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. За його словами, інвестори «втрачали прибуток і чекали погашення колосальних боргів» з боку держави. На початку 2021 року уряд частково відновив виплати за зеленим тарифом.

Максим Єфімов /УНІАН
$205 млн
ПЕК, нерухомість

Компанія «Донбасенерго», яка належить Єфімову і управляє Словʼянською ТЕС, змінила збитки на прибуток. У планах будівництво двох нових енергоблоків на 330 МВт. Вартість проєкту, який реалізує китайська Dongfang Electric Corporation, – $684 млн.

У 2002 році Костерева покинула роботу в IT-компанії Softline і разом з партнером Олександром Поповим заснувала стартап із розробки корпоративних CRM-систем. Нині Terrasoft – один із ключових гравців на ринку, з офісами в шести країнах і клієнтами по всьому світу. Аналітичні агентства Gartner і Forrester занесли Creatio – платформу, яку розробляє компанія,– до рейтингу найкращих CRM-систем світу. 2013 року бізнес вийшов на глобальний ринок, а Костерева переїхала в Бостон. Весь вільний час підприємниця проводить із двома синами. «У мене є тільки два головних фокуси – бізнес і сім’я, я весь час перемикаюсь з одного на інший»,– розповідала вона в нещодавньому інтерв’ю на YouTube.

Подія року: Залучення $68 млн інвестицій групою компаній Creatio.

Найкорисніший провал: «Ми 12 років працювали на локальному ринку і не виходили на глобальні. З погляду стратегії це був мій найголовніший провал».

Де бачить себе за 10 років «Якщо вистачить енергії, сил, інтелекту, то й надалі розвиватиму Creatio. Якщо ні, то буду рада бути в раді директорів, а хтось молодший, сильніший і розумніший обійме посаду СЕО».

Цитата: «У успіху немає гендерної ознаки і загального визначення. Саме собою життя – це успіх».

Микола Удянський /з особистого архіву
$180 млн
IT, інвестиції

У список найбагатших харків’янина Миколу Удянського привели електронні гроші та блокчейн. Перший мільйон він заробив 2014 року, продавши мережу платіжних терміналів. Після продажу бізнесу підприємець виїхав до Таїланду, приєднавшись до товариства розробників криптобірж. «Сім років я жив, так би мовити, в джунглях на Пхукеті», – розповідає бізнесмен. За цей час Удянський разом з командою створив шість криптовалютних обмінників. Паралельно він нарощував криптоактиви. Перші 5000 біткоїнів він одержав за курсом $280–300 за монету. «Я почав витрачати перші біткоїни на позначці $1000, на $3000 зупинився, – каже Удянський. – На $20 000 теж дуже вдало продав». Свою сьому біржу – Coinsbit – Удянський створював уже для себе. За рік після запуску, 2019-го, продав 50% в проєкті за $60 млн, номінованих у біткоїнах.

Джунглі на екзотичному острові змінилися на офіс у Дубаї. Частина грошей від продажу Coinsbit Удянський вклав у просілий ринок нерухомості. Нині в його активі кілька десятків об’єктів у Таїланді, ОАЕ, Україні. Серед них – споруджений тенісний клуб у харківському Парку Горького і частина котеджного селища EVO country club під Харковом. Прибутків вони наразі не приносять. Удянський планує запусти ще кілька криптопроєктів для Індії та ОАЕ. Шанси вирости, міркує він, є тільки в регульованого бізнесу. «Тому ми виходимо з тіні», – каже Удянський.

В'ячеслав Москалевський /Олександр Медведєв/НВ
$175 млн
Харчова промисловість

Подія року: За оцінкою галузевого журналу Candy Industry Magazine, виторг кондитерського бізнесу ROSHEN за 2020 рік залишився стабільним і становив $800 млн. У світовому рейтингу «100 найбільших світових виробників солодощів» компанія опустилася з 27-го на 29-те місце.

Цитата: «Що менше ми будемо говорити про власний добробут, то довше проживемо» (Liga.net).

Вадим Столар /з особистого архіву
$175 млн
Нерухомість

Подія року: Сірий кардинал київського ринку нерухомості, Столар став офіційним рантьє, купивши у Вагіфа Алієва 33-поверховий бізнес-центр «Парус». Паралельно бізнесмен розвиває мережу регіональних телеканалів Live.Network. Поки що працює два – Kyiv.live та Odessa.live. У найближчих планах – Kharkiv.live.

Цитата: «Я вірю в те, що телебачення може бути успішним і прибутковим бізнесом» (liga.net).

Олександр і Сергій Пилипенко /Олександр Чекменьов
$150 млн
Нерухомість

Подія року: Група «Ковальська» інвестує понад $100 млн в офісну забудову. Компанія почала будувати два бізнес-центри в інноваційному парку Unit.City Василя Хмельницького, а також комплекс із семи будівель на вулиці Жилянській у Києві. Проєкт Nuvo площею 88 000 кв. м реалізується разом із девелоперською компанією KDD Ukraine.

Цитата: «Вирішили, що хочемо робити проєкти з додатковою цінністю для споживача. Закладаємо в них цікаві архітектурні та екорішення, наповнюємо внутрішньою інфраструктурою» (Олександр Пилипенко).

Рафаель Гороян /з особистого архіву
$145 млн
АПК

Подія року: У 2020 році «Прометей» Горояна збільшив потужність одночасного зберігання зерна до 1,2 млн т. У 2021 році бізнесмен хоче купити ще щонайменше п’ять елеваторів, збільшивши потужності на 400 000–500 000 т.

Перший підприємницький досвід: «У 14 років робив меблі: кушетки, крісла, дивани. До закінчення школи в мене було виробництво з 24 співробітниками».

Перша оплачувана робота: «Жодного разу в житті не працював за наймом. Завжди був засновником, фундатором і власником».

Порада собі 20-річному: «Побільше часу виділяти на вивчення англійської мови».

Юрій Родін /прес-центр банк «Південний»
$135 млн
Фінанси, нерухомість

Юрій Родін, 71, присвятив життя банкінгу. Він співвласник банку «Південний» і латвійського Регіонального інвестиційного банку. У 2010‑му бізнесменові відійшло два столичних торгових центри «Материк» – «Південний» кредитував їхнє будівництво, а колишні власники, засновники групи Rainford, збанкрутували. Новий власник назвав своє придбання по‑одеськи – «Аркадією». Однойменний ТРЦ площею 17 000 кв. м на Борщагівській вулиці виріс із виробничого цеху редукторного заводу. «Аркадія» на Позняках, що її побудували з нуля, удвічі більша. «Аркадія» на Дніпровській набережній – міцний середняк: за версією Української асоціації ритейлерів, 2020 року мол посів дев’яте місце серед ТРЦ середнього розміру в містах‑мільйонниках.

Олександр Дитятковський /DR
$130 млн
Оптова торгівля

Подія року: Фармдистриб’ютор із Дніпра БаДМ, що належить Дитятковському і Суходольському, запустив карантинний сервіс – термінову доставку. Компанія, яка контролює 35% ринку, доставляє ліки аптекам протягом трьох годин з моменту замовлення.

Олександр Суходольський /apteka.ua
$130 млн
Оптова торгівля

Подія року: Фармдистриб’ютор із Дніпра БаДМ, що належить Дитяковському і Суходольському, запустив карантинний сервіс –термінову доставку. Компанія, яка контролює 35% ринку, доставляє ліки аптекам протягом трьох годин з моменту замовлення.

Попередній слайд
Наступний слайд

Як ми рахуємо

1. Forbes оцінює статки найбагатших людей світу за методикою, яка вдосконалюється з 1987 року. Щоб визначити сотню найбагатших, ми оцінили статки понад 200 мільйонерів, понад пів тисячі їхніх бізнесів, а також належні їм об’єкти нерухомості в Україні і за кордоном.

2. Статки бізнесмена – це оцінка вартості належних йому активів: акцій підприємств, нерухомості, транспортних за- собів, предметів мистецтва, рахунків у банках і готівки.

3. Ліквідні акції публічних компаній оцінені за ринковою вартістю станом на 9 квітня 2021 року.

4. Приватні компанії оцінюються на підставі фінансових показників та інформації про обсяги продажів за останній доступний період шляхом порівняння з вартістю аналогічних українських і глобальних компаній, а також компаній, які були об’єктами злиття і поглинання останніми роками.

5. Сімейні бізнеси, що ними управляють спільно, оцінені як сума часток всіх членів сім’ї. Бізнеси, де-факто керовані одноосібно, враховані в оцінці їхнього фактичного власника, навіть якщо його частки формально належать іншим членам сім’ї або третім особам.

6. Вартість непублічних компаній у сфері IT розрахована на підставі оцінок експертів і учасників ринку, доступної інформації про фінансові результати і про залучення капіталу.

7. Активи, які не генерують грошового потоку, оцінені за ліквідаційною вартістю.

8. У список занесені тільки громадяни України.

9. Вік учасників списку вказано станом на 1 травня 2021 року.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні