Резолюція ПАРЄ містить норми, що не є обов’язковими, однак мають політичну вагу. Це свідчить про настрої європейської спільноти й наближає США до визнання РФ державою-спонсором тероризму.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Вперше міжнародна організація ухвалила таку резолюцію. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) рішуче засудила агресію РФ проти України як злочин, порушення міжнародного права та головну загрозу безпеці у світі.
Спробу анексії українських регіонів і так звані референдуми в цих регіонах названо «недійсними, без будь-яких правових чи політичних наслідків».
Асамблея закликала держави-члени Ради Європи:
- заявляти непохитну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, вказавши, що будь-які мирні переговори можуть відбуватися лише на умовах, встановлених Україною;
- беззастережно засуджувати так звані референдуми, проведені в українських регіонах Луганська, Донецька, Запоріжжя та Херсона в період з 23 по 27 вересня 2022 року, та утримуватись від визнання будь-яких їхніх наслідків;
- засуджувати спробу анексії РФ Луганського, Донецького, Запорізького та Херсонського регіонів, а також уникати визнання будь-яких наслідків цього;
- фінансово підтримувати відновлення України та надавати необхідні системи ППО;
- забезпечити комплексну систему відповідальності за серйозні порушення міжнародного права, що виникли внаслідок агресії РФ проти України, та в цьому контексті:
- Створити систему вивчення заходів щодо забезпечення відповідальності за порушення РФ, порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права.
- Створити комплексний міжнародний механізм компенсації, включно з міжнародним реєстром збитків.
- Оголосити нинішній російський режим терористичним.
Зі свого складу ПАРЄ виключила Росію ще в березні. Цією резолюцією також поставлено під сумнів легальність перебування РФ у Радбезі ООН. Крім того, ПАРЄ підтримала створення міжнародного трибуналу для судового переслідування РФ за злочини проти України.
Наслідки ухвалення резолюції ПАРЄ
Резолюція ПАРЄ містить норми «м’якого права», що не є обов’язковими, однак мають політичну вагу. Країни-учасниці дотримуються та імплементують їх у власне законодавство. Єдність країн Європи під час голосування та ухвалення цієї історичної резолюції свідчить про настрої європейської спільноти й рішучу готовність у засудженні агресії РФ.
Визнання міжнародними організаціями режиму РФ терористичним своєю чергою наближає США до ухвалення остаточного рішення щодо визнання РФ державою-спонсором тероризму.
Важливість визнання РФ державою-спонсором тероризму
США та Канада мають механізм, закріплений на законодавчому рівні, для визнання РФ державою-спонсором тероризму. На сьогодні США визнали державами-спонсорами тероризму Північну Корею, Сирію, Іран і Кубу. Доти до списку входили ще Ірак, Лівія, Південний Ємен і Судан. Канада визнала державами-спонсорами тероризму Іран і Сирію.
Наслідки визнання РФ державою-спонсором тероризму:
- обмеження на проведення транзакцій для фізичних та юридичних осіб США, що призведе до незаконності участі у фінансових операціях з урядом РФ та до блокування всіх російських державних банків, державних підприємств та осіб, повʼязаних із державою;
- посилення тиску з метою внесення РФ до чорного списку групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF). Північна Корея та Іран вже у списку;
- втрата суверенного імунітету: виконавчого та судового, що створює реальну можливість притягнення РФ до відповідальності в судах інших країн та виконання судових рішень;
- накладення індивідуальних санкцій та санкцій на третіх осіб тощо.
ЄС не має офіційного визначення держави-спонсора тероризму, однак ухвалення таких резолюцій стає передумовою для запровадження проти Росії нових санкцій, пропорційних до тих, які запровадили б США та Канада після такого визнання.
Резолюція ПАРЄ є дипломатичною перемогою України, що привертає увагу світу, сприяє запровадженню нових санкцій та створює політичний тиск на РФ. Визнання Росії державою-спонсором тероризму – наступний важливий крок, що матиме прямі економічні та юридичні наслідки для країни-агресора.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.